Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Plzeňská MTB 50 Kooperativy

Předposlední Litvínov dál posiluje, Chemici přivedli Kanaďana Alia

Litvínov posílil Kanaďan s ukrajinsko-nigerijskými kořeny Akim Aliu. Třicetiletý univerzál má na kontě sedm startů v NHL za Calgary. Aliu hrál naposledy v minulé sezoně nižší zámořskou soutěž ECHL za tým Orlando Solar Bears. Nedávno o něm bylo slyšet v souvislosti s trenérem Billem Petersem, jehož označil za rasistu. Obě strany se dohodly na spolupráci do konce sezony.

Akim Aliu v dresu Calgary
zdroj: Reuters autor: Mike Sturk

Aliu byl při působení v juniorské OHL produktivním útočníkem a sbíral takřka bod na zápas. Dostal se nakonec až do slavné NHL, kde si za sedm zápasů připsal dvě branky a nahrávku.

V posledních letech už ale nastupoval spíše v obranných řadách a stejně tak s ním počítají i Severočeši.

"Akim je urostlý hráč s výborným čtením hry a na svoji výšku i výborným bruslením. Očekáváme od něj především důraz, tvořivost a podporu útoku," uvedl předseda klubového představenstva Jiří Šlégr.

Aliu v kariéře okusil i švédskou či Kontinentální ligu, v sezoně 2017/18 odehrál také devět zápasů v dresu Banské Bystrice.

Aliu o sobě dal po delší době vědět koncem listopadu, kdy na Twitteru obvinil nyní pětapadesátiletého Peterse - toho času shodou okolností kouče Flames - z rasismu.

Na sociální síti napsal, že Peters ho v jeho nováčkovské sezoně opakovaně označil za "negra", protože se mu nelíbila hudba, kterou si pouštěl. Aliu se s ním potkal během ročníku 2009/10 v Rockford IceHogs, farmářském týmu Chicaga Blackhawks.

Obvinění následně prověřovali zástupci NHL i Flames. Peters byl ihned oddělen od týmu a jen pár dnů nato odstoupil z funkce. Aliu se kvůli případu setkal i s komisionářem NHL Garym Bettmanem a jeho zástupcem Billem Dalym.

V prosinci pak deníku The Wall Street Journal prozradil, že na halloweenskou party farmářského celku Colorada Eagles v roce 2011 přišel bývalý kustod Tony Deynzer s parukou ve stylu afro, začerněným obličejem a dresem s Aliuovým číslem a přezdívkou Snílek.

Krátce po večírku byl Aliu na vlastní přání vyměněn do jiného mužstva. Deynzer se mu zanedlouho po zveřejnění případu omluvil a Aliu omluvu přijal.


Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy