EP Benátky nad Jizerou

Po vánoční přestávce se trefili Krejčí a Vrbata

New York – Páteční program NHL poznal dva české střelce: Davida Krejčího a Radima Vrbatu. První z nich osmým gólem v sezoně přispěl k výhře Bostonu nad Ottawou 5:0, druhý svou jedenáctou trefou pomohl Phoenixu získat bod při prohře 3:4 po nájezdech se San Jose.

Radim Vrbata se spoluhráči
zdroj: ČTK/AP

Boston - Ottawa 5:0

Boston potvrdil dominanci na domácím ledě, kde vyhrál osmý zápas v řadě a už popatnácté za sebou získal před vlastními fanoušky minimálně bod. Delší sérii zaznamenali Bruins pouze na přelomu let 1982 a 1983, kdy bodovali v 23 zápasech za sebou. Bruins v duelu se "Senátory" výrazně podržel brankář Tuukka Rask, který zlikvidoval všech 33 střel a vychytal čtvrté čisté konto v sezoně. Zazářil zejména v bezbrankové první třetině, kterou Ottawa vyhrála na střely 15:5. Dalších čtyřicet minut už ale patřilo Bostonu.

Skóre zápasu otevřel v 37. minutě v přesilové hře Jarome Iginla, ve třetí třetině pak přidali "Medvědi" další čtyři góly. "V první třetině jsme hráli málo tvrdě a nedokázali si pohlídat puk na hokejkách. O přestávce jsme si o tom v kabině promluvili a řekli si, že to musíme změnit. A ono to šlo a naštěstí jsme byli i odměněni góly," radoval se Milan Lucic.

V kabině Senators naopak zavládlo zklamání. "Odehráli jsme skvělých dvacet minut, ale nic jsme z toho nevytěžili. A pak už jsme nehráli dobře a nechali v tom našeho brankáře pěkně vykoupat," mračil se kapitán Jason Spezza.

Krejčí, který byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu, zvýšil na 2:0 hned po 38 sekundách závěrečného dějství, když se k němu odrazil puk od zadního mantinelu a český útočník pohotově zavěsil do odkryté branky. Bodoval tak ve třetím zápase za sebou a s 33 body je nejproduktivnějším hráčem týmu. V závěsu za ním je s 30 body Reilly Smith, který se postaral o další dva góly. Skóre utkání pak uzavřel v poslední minutě po úniku ve vlastním oslabení Brad Marchand.

Phoenix - San Jose 3:4 po samostatných nájezdech

Phoenix v utkání se San Jose vedl 1:0 a 2:1, nakonec ale musel zachraňovat alespoň bod za remízu po šedesáti minutách. Vyrovnávací gól na 3:3 vstřelil Vrbata, jenž se v 54. minutě prosadil v přesilové hře ranou švihem z kruhu pro vhazování. V penaltovém rozstřelu pak ale český útočník neuspěl, zatímco v dresu Žraloků proměnili oba nájezdy Logan Couture a Patrick Marleau.

New Jersey - Columbus 1:2 po samostatných nájezdech

V penaltové loterii se nedařilo ani Jaromíru Jágrovi s Patrikem Eliášem a New Jersey podlehlo Columbusu 1:2 po nájezdech. Jako jediný v rozstřelu uspěl Cam Atkinson, který překonal Martina Brodeura ve třetí sérii.

"Ďáblové" tak v sezoně prohráli všech šest zápasů, které dospěly až k penaltám, přičemž z 20 nájezdů proměnili jediný. Jágr při nájezdech neuspěl podruhé v sezoně, Eliáš počtvrté. "Není těžké poznat, v čem spočívá náš problém při nájezdech. Dali jsme pouze jeden gól," konstatoval Jágr.

Proti brankáři Columbusu Curtisi McElhinneyovi se rozjel jako první. Těsně před gólmanem přibrzdil, několikrát zamíchal pukem a už se zdálo, že zavěsí do odkryté branky. Jenže český útočník nedokázal bekhendem kotouč dostatečně zvednout a trefil pouze brankářův beton.

Když se novináři po zápase zeptali brankáře Brodeura, jestli ho napadá, jak v nájezdech uspět, lakonicky odpověděl: "Musíme vyhrát v základní hrací době, to je řešení."

Winnipeg - Minnesota 6:4

Na konec roku asi nebude vzpomínat v dobrém Ondřej Pavelec. V posledním utkání před svátky dostal brankář Winnipegu šest gólů od Edmontonu, po Štědrém dnu mu zase naložili hráči Minnesoty. Český gólman doplatil na divoký začátek zápasu, v němž inkasoval tři góly z šesti střel a už po sedmi minutách se za stavu 2:3 poroučel na střídačku. S náhradníkem Montoyou pak Jets ještě v první třetině skóre otočili a dovedli zápas k vítězství 6:4.

Od začátku prosince se tak Pavelec musel smířit s porážkou v osmi z deseti zápasů, do nichž nastoupil. Šest týdnů před začátkem olympijských her v Soči není zamýšlená česká jednička v optimálním rozpoložení.

Trenér Winnipegu Claude Noël se ale českého brankáře zastal. "Myslím, že bylo jasně vidět, že třídenní vánoční přestávka zanechala na obou týmech stopy. Během úvodních sedmi minut padlo pět gólů. Vyměnili jsme brankáře, což ale z mého pohledu nemělo co dělat s Pavelcovým výkonem. Náš tým jen prostě potřeboval nějak nakopnout, nemohli jsme takhle hrát dál," vysvětlil Noël.

Chicago - Colorado 7:2

Ve velkolepou oslavu svých 32. narozenin proměnil útočník Chicaga Patrick Sharp zápas s Coloradem. Během 21 minut nasázel hattrick, navrch přidal asistenci a obhájci Stanleyova poháru rozstříleli soupeře 7:2. U pěti inkasovaných branek byl český zadák Jan Hejda.

Utkání navíc přímo v hledišti sledovala celá Sharpova rodina - rodiče, manželka i obě dcerky. "Užili jsme si báječné Vánoce a dnes to byla báječná oslava. Jsem rád hlavně za rodiče, kteří ve čtvrtek čekali patnáct hodin na letišti na spoj do Chicaga. Většinou se mi nedaří, když je táta na tribuně, nevím proč. Ale dneska jsem si to vynahradil," radoval se Sharp.

Výsledky NHL

Boston - Ottawa 5:0 (0:0, 1:0, 4:0)

Branky: 51. a 58. R. Smith, 37. Iginla, 41. Krejčí, 60. Marchand. Střely na branku: 42:33. Diváci: 17 565.

Toronto - Buffalo 4:3 po sam. nájezdech (0:2, 3:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 32. Gardiner, 37. Holland, 40. Kessel, rozh. nájezd Lupul - 8. Moulson, 8. Scott, 60. Ott. Střely na branku: 42:35. Diváci: 19 405.

New Jersey - Columbus 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)

Branky: 46. Henrique (Eliáš, Židlický) - 8. Anisimov, rozh. nájezd Atkinson. Střely na branku: 17:30. Diváci: 16 592.

Washington - New York Rangers 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Branky: 7. Green (Erat), 39. Bäckström, 55. Fehr - 22. Pouliot, 41. Hagelin. Střely na branku: 34:40. Diváci: 18 506.

Phoenix - San Jose 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)

Branky: 8. a 32. Moss, 54. Vrbata - 34. a rozh. nájezd Marleau, 30. Pavelski, 51. Burns. Střely na branku: 37:32. Diváci: 17 125.

Chicago - Colorado 7:2 (3:0, 4:1, 0:1)

Branky: 13., 20. a 21. Sharp, 19. a 29. Toews, 34. Handzuš, 38. Versteeg - 30. Stastny, 48. Landeskog. Střely na branku: 37:18. Diváci: 22 201.

Winnipeg - Minnesota 6:4 (4:3, 0:1, 2:0)

Branky: 15. a 51. Wheeler, 4. E. Kane (Frolík), 6. O. Jokinen, 18. Byfuglien, 60. Enstrom - 3. Heatley, 7. Fontaine, 8. Veilleux, 24. M. Koivu. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 7 minut, z 6 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 50 procent. Střely na branku: 38:29. Diváci: 15 004.

Dallas - Nashville 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Branky: 28. a 35. E. Cole, 1. Jamie Benn, 45. Garbutt - 28. Klein. Střely na branku: 34:34. Diváci: 17 197.

Calgary - Edmonton 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)

Branky: 18. a 60. Smyth (na první Hemský). Střely na branku: 27:28. Diváci: 19 289.

Carolina - Pittsburgh 3:4 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 0:1)

Branky: 20. Sekera, 21. Gerbe, 58. Bowman - 21. Crosby, 42. Conner, 54. Engelland, 62. Neal. Střely na branku: 34:26. Diváci: 18 124.