Následuje
Běžkotoulky

Plzeň přetlačila Slavii 4:2 a po 21 letech si zahraje finále

Plzeň - Plzeň si po 21 letech zahraje o hokejový titul. Prvním finalistou play-off extraligy se stala po výhře v šestém semifinálovém duelu nad pražskou Slavií 4:2. Utkání rozhodl gólem ve 47. minutě obránce Nicolas St. Pierre. Západočeši vyhráli sérii 4:2 a budou čekat na lepšího z dvojice Třinec - Zlín.

Radost hokejistů Plzně
zdroj: ČTK autor: Petr Eret

Domácí kouč Razým vsadil na stejné složení první útočné formace, s nímž Indiáni končili pátý duel v Praze. Tvrďák Hollweg tak začal opět na křídle s centrem Kovářem a kapitánem Strakou. Do sestavy Pražanů se vrátil útočník Krenželok.

Po oboustranně opatrnějším úvodu patřila první třetina Plzni. Ale pouze herně, skóre bylo po jejím skončení vyrovnané. V sedmé minutě při hře ve čtyřech na obou stranách nejprve Furch vychytal Slováka, ale vzápětí se nadechl k akci Kovář, předložil puk ideálně beku Hanzlíkovi a ten zacílil přesně k tyči.

Západočechy gól nabudil, další šance měli Poživil a Hanzlík. Tlak domácích podpořil Kolaříkův faul vysokou holí, za nějž přišel čtyřminutový trest. Velkou šanci měli nejprve hosté, když Sklenář obral o puk Vampolu, uháněl sám proti Mazancovi, ovšem neuspěl. Na druhé straně nevyužili šance Mozík a Straka.

Po vypršení trestu našel při jedné z ojedinělých akcí Pražanů Alinč Žejdla, ten zkusil tváří v tvář Mazancovi blafák do bekhendu, ale domácí gólman mu stihl puk vypíchnout holí. V následné přesilovce slávisté vyrovnali, když si kotouč našel cestu do branky po Kadlecově nepříliš povedené, ale tečované střele.

Krátce po startu druhé části se provinil Sklenář, Pletka se při přesilovce protlačil do koncovky, ale Furch byl na místě. Ve 26. minutě Straka minul před odkrytou brankou prudkou Kovářovu přihrávku. Na druhé straně zahrozil při přesilovce Slavie Micka. Po buly se zjevil zcela sám před Mazancem, ale se zakončením mezi betony neuspěl.

V 30. minutě Plzeň opět vedla. Kováře našel Dvořák a domácí kanonýr měl snadnou pozici. V další přesilovce hostů Slavia nejprve díky Furchovi přežila přečíslení dvojice Kovář - St. Pierre a vzápětí na druhé straně vyrovnal po Hertlově nahrávce Růžička. Vampola rovněž v početní výhodně mohl vrátit vedení Plzni, Furch byl proti. Vlasák po pár vteřinách orazítkoval horní tyč.

V závěru druhé třetiny hrála Slavia 113 vteřin v pěti proti třem, zasypala Mazance několika ostrými ranami, ale bez gólového efektu. Při přesilovce v prvních minutách třetího dějství měl obrovskou šanci Kovář po Kratěnově nahrávce, Furchův beton mu však radost sebral.

Ve 47. minutě už ale vyprodané hlediště explodovalo radostí, když přesně zacílil St. Pierre v signalizované početní výhodě - 3:2. Slavia měla velkou šanci po Mozíkově faulu v 54. minutě, jenže Mazance už nepřekonala. Postup Plzně symbolicky uzavřel ranou do prázdné branky při power play kapitán Straka.

Škoda Plzeň - Slavia Praha 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 7. Jiří Hanzlík (Jan Kovář, Kratěna), 30. Jan Kovář (Dvořák, Martin Straka), 47. St. Pierre (Vlasák, Martin Straka), 59. Martin Straka (St. Pierre) - 20. Kadlec (V. Růžička ml.), 32. V. Růžička ml. (Hertl). Rozhodčí: Hribik, Pešina - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:8. Využití: 0:2. Diváci: 8236 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:2.

Plzeň: Mazanec - Slovák, Jiří Hanzlík, L. Poživil, Boháč, Mozík, St. Pierre - Hollweg, Jan Kovář, Martin Straka - Kratěna, T. Sýkora, Pletka - Petruška, Kašpařík, Vlasák - Vampola, Lev, Dvořák. Trenéři: Razým, Michal Straka, J. Špaček a Pejchar.

Slavia: Furch - Kadlec, Kučný, Kolařík, Kempný, Kuboš, Dresler, Šenkeřík - Micka, P. Jelínek, Poletín - Skokan, V. Růžička ml., Tomica - Hertl, Alinč, Krenželok - Vrdlovec, Žejdl, Sklenář. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy