Plekanec s Tlustým dali dva góly, Devils opět padli v nájezdech

New York - Čeští útočníci Tomáš Plekanec z Montrealu a Jiří Tlustý v dresu Caroliny se v NHL dvěma góly zasloužili o výhry svých týmů. Canadiens zvítězili 5:4 v Detroitu, Carolina 3:0 na ledě Floridy.

Tomáš Plekanec
zdroj: ČTK/AP autor: Nathan Denette

Detroit - Montreal 4:5

Plekanec, který byl vyhlášen třetí hvězdou večera, vstřelil úvodní dvě branky zápasu, díky nimž Montreal vedl po první třetině 2:0. Reprezentační kapitán se poprvé prosadil v 6. minutě ranou z prostoru mezi kruhy, v 15. minutě si při rychlém protiútoku vyměnil puk s P. K. Subbanem a ukázkovou spolupráci zakončil střelou do odkryté branky. Pro Plekance to byl jubilejní 20. gól v sezoně. Dvakrát se v utkání trefil také slovenský útočník Tomáš Tatar, který v úvodu třetí třetiny smazal montrealský náskok 3:1.

Už minutu po jeho druhém zásahu však vrátil Montrealu vedení Max Pacioretty a v 52. minutě ho ještě navýšil Thomas Vanek. Za 21 sekund sice Johan Franzen znovu snížil na rozdíl jediné branky, vyrovnat už se ale Red Wings nepodařilo. "Nevím, proč jsme nehráli od začátku s takovým nasazením jako ve třetí třetině. Už podruhé za sebou se nám nepovedl vstup do utkání a to je neakceptovatelné," zlobil se trenér Detroitu Mike Babcock, jehož týmu hrozí, že poprvé po 23 letech nepostoupí do play-off.

Tampa Bay - NY Islanders 3:2 SN

Red Wings sice navzdory porážce zůstali na osmém místě Východní konference, jenže mají stejně bodů jako devátý Washington a desáté Toronto. Naopak Montreal si po čtvrté výhře v řadě drží třetí místo s dvoubodovým náskokem před čtvrtou Tampou, která udolala New York Islanders 3:2 po nájezdech. Rozstřel se protáhl na třináct sérií a jednou v něm skóroval i Ondřej Palát.

Florida - Carolina 0:3

Tlustý si proti Floridě připsal třináctý a čtrnáctý gól v sezoně a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. V 10. minutě otevřel skóre, když zachoval chladnou hlavu při protiútoku dva na jednoho, podržel puk, položil si brankáře Roberta Luonga a pak jednoduše zakončil. Na začátku druhé třetiny Tlustý zvýšil na 2:0 poté, co se k němu šťastně odrazil puk po střele Andreje Loktionova a český útočník jej dorazil do prázdné branky.

V té už stál náhradní gólman Dan Ellis, Luongo se totiž sedm minut před koncem první třetiny zranil, když ho na konci samostatného úniku srazil Radek Dvořák. Přestože ho atakoval obránce Erik Gudbranson, rozhodčí českého veterána překvapivě vyloučili na pět minut a do konce utkání. "Ale nevrazil jsem do Luonga schválně. Nemohl jsem ten střet nijak ovlivnit. Prostě jsem vystřelil a pak jsem se řítil ve velké rychlosti na branku. A když jsem chtěl zabrzdit, někdo mě zezadu atakoval. Hokej je rychlá hra a takové věci se prostě stávají," omlouval se Dvořák.

Pro sedmatřicetiletého odchovance jihočeského hokeje to byl zvlášť smutný okamžik, protože v dresu Floridy strávil většinu své kariéry v NHL a stále je druhý v počtu zápasů v historii klubu. "Na zápas se dnes přišla podívat rodina a řada kamarádů. Bohužel, takový je hokej. Samozřejmě bych rád před nimi odehrál celý zápas, ale někdy prostě člověk nemá štěstí. Nejdůležitější je, že jsme vyhráli a získali dva body," dodal Dvořák.

New Jersey - Phoenix 2:3 SN

Prokletí samostatných nájezdů nedokázali zlomit hokejisté New Jersey, kteří prohráli po penaltách 2:3 s Phoenixem a v sezoně tak neuspěli ani v jediném z devíti rozstřelů. Stále přitom platí, že proměnili jediný nájezd; tentokrát na brankáři ztroskotali Damien Brunner, Ryane Clowe a Patrik Eliáš, výhru "Kojotů" zařídil Mikkel Boedker. Zatímco Devils snížili v tabulce Východní konference ztrátu na osmý Detroit na čtyři body, Phoenix si v Západní konferenci upevnil poslední postupové místo do play-off a před devátým Dallasem a desátým Vancouverem, jenž podlehl 2:3 v prodloužení Coloradu, má už pětibodový náskok.

"Je frustrující, že jsme nevybojovali o ten bod víc, ale jinak jsme odehráli dobrý zápas," pokrčil rameny útočník Clowe, který vstřelil důležitý gól na 1:2 pouhé tři desetiny sekundy před druhou sirénou. "Bohužel, zase jsme prohráli na nájezdy. Je to někde v našich hlavách, neproměníme první nájezd, pak dostaneme gól a je po všem," dodal.

San Jose - Winnipeg 3:4

Martin Havlát a Michael Frolík si připsali každý dvě asistence ve vzájemném duelu San Jose s Winnipegem, který nakonec vyhráli hosté 4:3.

Výsledky NHL:

Boston - Chicago 3:0 (1:0, 0:0, 2:0) Branky: 12. a 46. Bergeron, 46. Söderberg. Střely na branku: 23:28. Diváci: 17 565.

New Jersey - Phoenix 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0) Branky: 40. Clowe, 51. Henrique (Eliáš) - 3. Chipchura, 37. Summers (Vrbata), rozhodující sam. nájezd Boedker. Střely na branku: 28:27.

Pittsburgh - Los Angeles 2:3 (0:1, 2:1, 0:1) Branky: 28. Kunitz, 36. Pyatt - 16. Carter, 27. Martinez, 44. Doughty. Střely na branku: 37:32. Diváci: 18 650.

Detroit - Montreal 4:5 (0:2, 1:1, 3:2) Branky: 42. a 45. Tatar, 22. Sheahan, 52. Franzen - 6. a 15. Plekanec, 32. Desharnais, 46. Pacioretty, 52. Vanek. Střely na branku: 30:29. Diváci: 20 066.

San Jose - Winnipeg 3:4 (2:1, 1:2, 0:1) Branky: 2. Boyle (Havlát), 15. Burns, 32. Couture (Havlát) - 3. Ladd (Frolík), 22. Wheeler, 30. Byfuglien (Frolík), 57. Enstrom. Střely na branku: 30:31. Diváci: 17 562.

Florida - Carolina 0:3 (0:1, 0:2, 0:0) Branky: 10. a 23. Tlustý, 26. Skinner. Střely na branku: 35:32. Diváci: 12 379.

St. Louis - Minnesota 5:1 (2:0, 1:0, 2:1) Branky: 5., 20. a 48. Oshie (na první Polák), 34. Schwartz, 51. Morrow (Sobotka) - 52. Parise. Střely na branku: 24:28. Diváci: 19 646.

Nashville - Buffalo 6:1 (4:0, 1:1, 1:0) Branky: 20. a 27. Weber, 7. Sissons, 12. Wilson, 12. Jarnkrok, 60. Nystrom - 23. Ristolainen. Střely na branku: 34:33. Diváci: 16 729.

Colorado - Vancouver 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0) Branky: 16. Duchene, 29. Landeskog, 61. Barrie - 11. Weber, 39. Kassian. Střely na branku: 28:31. Diváci: 16 965.

Tampa Bay - NY Islanders 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0) Branky: 21. a 46. Callahan, rozhodující sam. nájezd S. Salo - 22. Strome, 30. Donovan. Střely na branku: 31:27. Diváci: 18 554.