Golfista roku

Plekanec rozhodl kanadské derby, Krejčí dvakrát asistoval

Montreal – Branka Tomáše Plekance rozhodla v NHL kanadské derby mezi Montrealem a Torontem, v němž Canadiens zvítězili 4:2. Plekanec si připsal devátou branku v sezoně. Mezi střelce se zapsali i Martin Havlák ze San Jose a Martin Hanzal z Phoenixu. Skvělý večer prožil také bostonský David Krejčí, jenž přispěl dvěma asistencemi k výhře Bruins nad Columbusem 3:1.

Tomáš Plekanec
zdroj: AP autor: Jason Franson

Montreal - Toronto 5:2

Montreal si v prestižním kanadském derby budovali náskok od úvodní minuty. Skóre otevřel už po 58 sekundách hry v přesilové hře Max Pacioretty, který byl hlavním strůjcem vítězství, když vstřelil dva góly a na další přihrál. Po jeho druhém zásahu, tentokrát v oslabení, vedl Montreal ve 38. minutě už 4:0. Hosté sice vzápětí dokázali dvěma góly v rozmezí 22 sekund snížit, na víc se ale nezmohli.

Plekanec, který byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu, se prosadil ve 36. minutě. V útočném pásmu se ocitl na chvíli nekrytý v prostoru mezi kruhy a po přihrávce Daniela Briera pohotovou střelou švihem zvýšil vedení Canadiens na 3:0. Nakonec to byla branka vítězná.

"Všechno je to o sebevědomí. A nejde jen o to věřit si při střelbě, ale také při čtení hry," prohlásil hrdina večera Pacioretty, jenž v posledních šesti zápasech vstřelil sedm gólů poté, co v předchozích osmi utkáních neskóroval ani jednou.

Montreal se posunul v tabulce Atlantické divize už na třetí příčku, přičemž má stejný počet 33 bodů jako čtvrtý Detroit a druhá Tampa. Za zlepšenými výsledky v poslední době stojí také výkony brankáře Careyho Pricea, který v posledních sedmi zápasech nedostal více než dvě branky a proti Torontu pomohl k vítězství 34 zákroky.

San Jose - Anaheim 4:3 po sn.

Svůj teprve druhý gól oslavil útočník Martin Havlát, který naskočil do sezony kvůli zranění s měsíčním zpožděním. V duelu San Jose s Anaheimem zvyšoval v poslední minutě druhé třetiny vedení "Žraloků" na 3:1, "Kačeři" ale dokázali v posledních deseti minutách třetí třetiny vyrovnat. Nakonec však rozhodl o výhře domácích v penaltovém rozstřelu Joe Pavelski. Druhý český útočník Tomáš Hertl tentokrát vyšel bodově naprázdno.

Boston - Columbus 3:1

Povedený večer prožil také další český reprezentační útočník David Krejčí, který přihrál na dva góly Milanu Lucicovi při výhře Bostonu nad Columbusem 3:1. Krejčí, který byl vyhlášen druhou hvězdou utkání, tak bodoval ve čtvrtém z posledních pěti zápasů, v nichž zaznamenal gól a čtyři asistence.

Boston podruhé za sebou nedovolil soupeři ani dvacet střel na branku. V pátečním duelu s New Yorkem Rangers čelil brankář Tuukka Rask jen devatenácti pokusům, v sobotu Chad Johnson musel likvidovat dokonce pouze čtrnáct střel.

"Jde o to, že se nám daří dobře vykrývat prostor, dokážeme brzy přerušit útok soupeře, skvěle napadáme a oni se těžko dostávají do našeho pásma," prohlásil obránce Dennis Seidenberg. "S přibývajícími zápasy jsou naše výkony konzistentní a pořád se zlepšujeme," dodal.

Nashville - Philadelphia 2:3 po sn.

Normu maximálně dva inkasované góly na zápas znovu splnil brankář Marek Mazanec a 22 zákroky pomohl Nashvillu získat alespoň bod za prohru 2:3 po nájezdech s Philadelphií. Český dvaadvacetiletý nováček odchytal devátý zápas v řadě. Během této série pouze jednou kapituloval víc než dvakrát a ve dvou utkáních vychytal čisté konto.

O výhře Flyers rozhodl v penaltovém rozstřelu Vincent Lecavalier, který hned v první sérii zmátl Mazance kličkou do bekhendu a pak zavěsil rychlou střelou zápěstím. Naopak Steve Mason na druhé straně zlikvidoval všechny tři pokusy Predators a celkově si připsal 34 zásahů.

New Jersey - Buffalo 1:0 po prod.

Druhou výhru v řadě po sérii tří porážek vybojovali New Jersey Devils, tentokrát bez gólového přínosu Jaromíra Jágra. "Ďáblové" zvítězili nad Buffalem nejtěsnějším rozdílem 1:0 v prodloužení. Jediný gól vstřelil v 65. minutě Steve Bernier, který se trefil poprvé po dvaceti zápasech.

Florida - Pittsburgh 1:5

Před očima Tomáše Vokouna, který se doma na Floridě zotavuje po zdravotních komplikacích zaviněných krevní sraženinou v pánvi, zvítězil jeho Pittsburgh na ledě bývalých spoluhráčů s "Pantery" na dresu 5:1.

V brance Penguins si tentokrát skvěle vedl náhradník Jeff Zatkoff, který zneškodnil 39 ze 40 střel. Ofenzivu pak vedl Jevgenij Malkin: jeden gól dal a na další tři přihrál a bodoval poosmé za sebou. Ruský útočník tak v tabulce produktivity ztrácí už jediný bod na vedoucího spoluhráče Sidneyho Crosbyho, který tentokrát vyšel bodově naprázdno.

Phoenix - Chicago 2:5

Pozici nejlepšího týmu celé NHL potvrdili obhájci Stanleyova poháru z Chicaga, kteří zvítězili 5:2 na ledě Phoenixu a připsali si šestou výhru v řadě. Jeden ze dvou gólů domácích vstřelil Martin Hanzal.

Výsledky NHL:

New York Rangers - Vancouver 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
Branky: 13., 17. a 50. Kreider, 21. Nash, 32. Del Zotto - 36. Booth, 58. D. Sedin. Střely na branku: 24:37. Diváci: 18 006.

Boston - Columbus 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
Branky: 15. a 43. Lucic (na obě Krejčí), 10. Bergeron - 47. Johansen. Střely na branku: 36:14. Diváci: 17 565.

Montreal - Toronto 4:2 (2:0, 2:2, 0:0)
Branky: 1. a 38. Pacioretty, 17. Subban, 36. Plekanec - 39. Van Riemsdyk, 39. Raymond. Střely na branku: 39:36. Diváci: 21 273.

Florida - Pittsburgh 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)
Branky: 38. Upshall - 11. Kunitz, 12. Vitale, 28. Malkin, 39. Neal, 47. J. Jokinen. Střely na branku: 40:22. Diváci: 17 583.

New Jersey - Buffalo 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branka: 65. Bernier. Střely na branku: 24:15. Diváci: 15 226.

Nashville - Philadelphia 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 18. Fisher, 46. Wilson - 17. Giroux, 54. Couturier, rozh. nájezd Lecavalier. Marek Mazanec odchytal za Nashville celý zápas, z 24 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 91,7 procenta. Střely na branku: 36:24. Diváci: 17 136.

Phoenix - Chicago 2:5 (0:3, 2:0, 0:2)
Branky: 26. Klinkhammer, 36. Hanzal (Vrbata) - 3. P. Kane, 10. Shaw, 12. Hjalmarsson, 51. Bollig, 60. Marián Hossa. Střely na branku: 34:36. Diváci: 17 321.

Colorado - Minnesota 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:0, 0:2 - 0:0)
Branky: 3. Landeskog, 33. Mackinnon, rozh. nájezd O'Reilly - 57. Cooke, 60. M. Koivu. Střely na branku: 25:37. Diváci: 17 857.

NY Islanders - Washington 2:3 v prodl. (0:0, 0:1, 2:1 - 0:1)
Branky: 44. Clutterbuck, 59. Vanek - 29. Volpatti (Erat), 60. Bäckström, 63. Ovečkin. Střely na branku: 39:30. Diváci: 14 819.

Los Angeles - Calgary 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky: 56. Justin Williams - 36. Jones, 60. Cammalleri. Střely na branku: 22:20. Diváci: 18 118.

San Jose - Anaheim 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 3:0, 0:2 - 0:0)
Branky: 25. Couture, 31. Marleau, 40. Havlát, rozh. nájezd Pavelski - 6. Perry, 53. Grant, 57. Lovejoy. Střely na branku: 35:31. Diváci: 17 562.