Paralympijský magazín

Plekanec dal gól a ubránil Crosbyho, Hertl nastoupil proti Jágrovi

New York - Útočník Tomáš Plekanec se v sobotním utkání NHL zaskvěl při výhře Montrealu 3:2 nad Pittsburghem na obou polovinách hrací plochy. V úvodu třetí třetiny zvýšil na 2:0 a navíc v zápase ubránil nejproduktivnějšího hokejistu soutěže Sidneyho Crosbyho. Tomáš Hertl zase poprvé v NHL nastoupil proti Jaromíru Jágrovi, Marku Židlickému a Patriku Eliášovi.

Tomáš Plekanec
zdroj: AP autor: Jason Franson

Montreal - Pittsburgh 3:2

"Chtěli jsme se mu dostat pod kůži. Když se zápas nevyvíjí v jeho prospěch, je z toho frustrovaný. Jakmile začne protivníka osekávat, skákat po hráčích, víte, že je vyvedený z míry. O to vám jde," líčil Plekanec, který měl kanadskou hvězdu na starosti.

"Byl ve všech směrech excelentní," chválil Plekance trenér Montrealu Michel Therrien. "Je to chytrý hráč, který je vždy na správném místě. Dneska čelil nejlepšímu hráči ligy a zvládl to," dodal.

Philadelphia - NY Islanders 5:2, St. Louis - Dallas 6:1

Plekanec se stal druhou hvězdou zápasu, stejně jako Jakub Voráček a Vladimír Sobotka. Prvně jmenovaný pomohl dvěma asistencemi Philadelphii porazit New York Islanders 5:2, druhý se podílel gólem na přesvědčivé výhře St. Louis 6:1 nad Dallasem.

Sobotka odstartoval kanonádu ve druhé minutě zápasu, když se po důrazném průniku z pravé strany natlačil před branku a v pádu otevřel skóre. Jednalo se o jeho 100. bod v NHL (30+70). Navíc se prezentoval i bitkou, v níž měl nad Richem Peverleym navrch.

Boston - Carolina 3:2 v prodl.

David Krejčí rozhodl gólem v prodloužení o výhře Bostonu 3:2 nad Carolinou. Český útočník, jenž v předchozích pěti zápasech nebodoval, těžil z povedené akce Jaromea Iginly, kterou zblízka chladnokrevně zakončil. "Měl jsem snadnou práci. Musel jsem jen trefit horní část odkryté branky," uvedl Krejčí, který byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

San Jose - New Jersey 2:1

Hertl vyjel poprvé v NHL proti Jaromíru Jágrovi, San Jose nakonec porazilo New Jersey 2:1. Sharks si klíčový náskok vypracovali v první třetině, za hosty už jen v závěrečné části snížil Eliáš.

"Zpočátku jsme měli problém, abychom je v našem pásmu dobře pokryli. Byli hodně pohybliví, aktivní a vypracovali si spoustu šancí. My jsme se postupem času zlepšovali a měli šance ve druhé i třetí třetině," řekl Eliáš. Jágr přišel o sérii tří zápasů, v nichž skóroval.

U rozdílové branky si připsal asistenci Martin Havlát, který v předchozích šesti utkáních nebodoval a musí bojovat o své místo v sestavě. Jeho přihrávku zpoza branky zužitkoval Tyler Kennedy. "Vůbec nechápu, jak mě mohl vidět. Nemohl jsem si přát lepší spoluhráče. Veškerá pochvala patří jim," řekl autor vítězné trefy.

Nashville - NY Rangers 0:2

Do sobotních zápasů zasáhli dva čeští brankáři a shodně si připsali prohru, i když předvedli spolehlivý výkon a inkasovali jen dvakrát. Marek Mazanec kryl 32 z 34 střel, ale jeho spoluhráči nedokázali překonat obranu New Yorku Rangers, a tak Nashville doma podlehl 0:2.

Winnipeg - Minnesota 2:3 SN

Ondřej Pavelec zneškodnil 33 střel a Winnipeg prohrál s Minnesotou 2:3 po samostatných nájezdech. U obou branek Jets, kteří dvakrát vedli o gól, figuroval Michael Frolík. Český útočník vstřelil úvodní gól zápasu a na druhý přihrál. "To, jak jsme prohráli, je frustrující. Měli jsme to dobře rozjeté, měli jsme to dohrát. Přišli jsme o bod," řekl Pavelec.

Toronto - Washington 2:1 SN

Útočník Martin Erat se nevešel do sestavy Washingtonu poté, co v pátečním utkání promarnil v závěru možnost vyrovnat. Bez něho i Michala Neuvirtha, který byl náhradním gólmanem, prohrál Washington v Torontu 1:2 po samostatných nájezdech. Málo platná byla hostům střelecká aktivita (50:28). Jediný jejich gól vstřelil Alexandr Ovečkin, který i ve své deváté sezoně překonal metu 20 branek.

Phoenix - Anaheim 2:4

Phoenix ve dvanáctém domácím utkání v sezoně utrpěl první porážku, když podlehl nejlepšímu týmu soutěže Anaheimu 2:4. Navíc Coyotes přišli o svého nejproduktivnějšího hráče Martina Hanzala, který musel v první třetině odstoupit pro zranění v dolní části těla.

Výsledky NHL:

Boston - Carolina 3:2 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 15. Chára, 34. Smith, 62. Krejčí - 6. Sekera, 52. Dwyer. Střely na branku: 38:24. Diváci: 17 565.

Winnipeg - Minnesota 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 34. Frolík, 46. Halischuk (Frolík) - 44. Niederreiter, 56. Parise, rozhodující sam. nájezd Coyle. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 65 minut, inkasoval 2 branky z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 94,3 procenta. Střely na branku: 39:35. Diváci: 15 004.

Toronto - Washington 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
'Branky: 31. Clarkson, rozhodující sam. nájezd Lupul - 56. Ovečkin. Střely na branku: 28:50. Diváci: 19 473.

Montreal - Pittsburgh 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)
Branky: 22. a 43. Pacioretty, 42. Plekanec - 46. a 58. J. Neal. Střely na branku: 29:31. Diváci: 21 273.

Detroit - Ottawa 2:4 (1:2, 0:0, 1:2)
Branky: 14. Helm (Kindl), 42. Dacjuk - 15. a 56. MacArthur, 16. Ch. Neil, 44. Ryan. Střely na branku: 36:29. Diváci: 20 066.

Philadelphia - NY Islanders 5:2 (0:0, 3:1, 2:1)
Branky: 21. a 60. Read, 22. Simmonds, 24. Giroux (Voráček), 53. B. Schenn (Voráček) - 35. Tavares, 43. Boulton. Střely na branku: 30:38. Diváci: 19 289.

St. Louis - Dallas 6:1 (2:1, 1:0, 3:0)
Branky: 2. Sobotka, 12. Tarasenko, 27. Backes, 41. Roy, 46. Stewart, 52. Oshie - 11. Dillon. Střely na branku: 25:35. Diváci: 18 037.

Nashville - NY Rangers 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Branky: 34. McDonagh, 48. Stepan. Brankář Marek Mazanec odchytal za Nashville celý zápas, inkasoval dvě branky z 34 střel a úspěšnost zásahů měl 94,12 procenta. Střely na branku: 17:34. Diváci: 17 127.

Phoenix - Anaheim 2:4 (0:1, 1:3, 1:0)
Branky: 28. Ribeiro, 45. Doan (Vrbata) - 12. a 29. Penner, 32. Perry, 37. Vatanen. Střely na branku: 44:27. Diváci: 13 490.

Vancouver - Chicago 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)
Branky: 19. Kesler - 45. Shaw, 45. Krüger. Střely na branku: 37:29. Diváci: 18 910.

Los Angeles - Colorado 0:1 v prodl.
Branka: 63. McGinn. Střely na branku: 19:33. Diváci: 18 118.

San Jose - New Jersey 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)
Branky: 5. Hannan, 15. Kennedy (Havlát) - 49. Eliáš. Střely na branku: 30:19. Diváci: 17 562.