Následuje
Panorama

Peníze hrají roli, ale tady šlo o princip, říká Sobotka

Praha - Hokejový útočník Vladimír Sobotka přiznal, že opouští St. Louis nerad. Ujišťuje však, že při jeho překvapivém odchodu do Kontinentální ligy, kde bude oblékat dres Omsku, mu šlo především o princip, když se s vedením Blues nemohl dohodnout na nové smlouvě, nikoliv o peníze jako takové, jichž si v Avangardu vydělá navíc.

Vladimír Sobotka
zdroj: ČTK/AP autor: Matt Strasen

"Omsk přišel se zajímavou nabídkou, že o mě mají zájem, že mi dají šanci hrát. A protože jsem nebyl schopný se dohodnout v St. Louis, tak jsem se rozhodl takhle," popsal Sobotka, jak probíhaly námluvy obou stran. Sedmadvacetiletý rodák z Třebíče, jenž v extralize válel v barvách pražské Slavie, odmítl hlasy o chamtivosti a touze po penězích. "Peníze hrají důležitou roli, ale v tomhle šlo o princip. Myslel jsem si, že jsem si vybudoval určitou pozici, odváděl nějaké výkony a že bych si i něco zasloužil, ale tak, jak se ke mně zachovali, s tím jsem se nesetkal," uvedl Sobotka.

St. Louis mu nabízelo při ročním kontraktu plat 2,7 milionu dolarů, on sám chtěl rovné tři miliony. "Takže se jednalo o těch 300 tisíc," připustil. "A vytrejdovat mě nechtěli," dodal Sobotka, jenž se 1. července stal chráněným volným hráčem a přednostně s ním tak jednal jeho dosavadní zaměstnavatel ze státu Missouri. I kývnutím na návrh klubu by si útočník výrazně polepšil, neboť za uplynulé tři sezony pobíral celkem 3,9 milionu. Ze všech stran ale byla slyšet na jeho adresu chvála, jak je pro tým důležitý.

"Já si zase nemyslím, že bych chtěl až tolik, co by bylo nesplnitelné. Navíc, když o vás tvrdí takové věci. Při tom, jak se zvedá platový strop, budou ty tři miliony za rok dva zcela běžný průměrný plat," doplnil Sobotka. V St. Louis stáli o jeho setrvání a snažili se i jinou cestou, ale účastníka letošního světového šampionátu nepřesvědčili. "Nabízeli mi i dlouholetou smlouvu, v níž vycházel plat 3,1 milionu ročně. Ale bylo to asi jen takové, aby manažer nebyl za toho špatného, protože já chtěl kontrakt pouze na rok. Byl by to pro mě nesmysl, když pak za rok můžu být volným hráčem," vysvětlil Sobotka.

Na NHL však nechce zanevřít. A ani nemusí. Má ve smlouvě s Omskem klauzuli, podle níž se může po každé z jednotlivých sezon vrátit do NHL. A třeba zafunguje podobný mustr, jaký si prožil jiný český útočník Jiří Hudler. Dynamu Moskva se v roce 2009 upsal na dva roky, ale už po roce byl v Detroitu zpátky. "Snad ano. Jdu tam s tím, že mě chtějí mít v týmu, mám chodit na přesilovky i na oslabení a budu trávit dost času na ledě, a v St. Louis taková situace není. Podepsali se ještě další hráči a třeba na přesilovky bych se nedostal," uvedl Sobotka.

Přestože neopouští St. Louis zrovna v dobrém, návrat tam nevyloučil. "Teď jsem hodně naštvaný, to je jasné, ale nechci dělat unáhlené závěry - nikdy neříkej nikdy." V Omsku, který mocně touží odčinit zklamání z minulé sezony a vrátit fanouškům napětí bojů v play-off, má být Sobotka jedním z lídrů. "Něco takového by to mělo být... Trenér o mně mluvil, že mě hodně sledoval, ale konkrétnější bude určitě později. Ještě ani nevím, kdy přesně se tam mám hlásit," konstatoval Sobotka.

Rusko jako takové prý nijak neřeší. "Vůbec se nezabývám tím, co bude okolo. Jedu tam hrát hokej a nebudu se zabývat tím, zda budu mít k dispozici jednu, nebo dvě postele," prohlásil odhodlaně. Věří, že si rychle zvykne i po té hokejové stránce. "Obě ligy jsou hodně kvalitní, i když si myslím, že NHL bude vždycky tou nejlepší ligou. V KHL je větší led, na všechno bude více času, tak uvidíme. Každopádně si nemyslím, že bych udělal nějaký krok zpátky," uzavřel Sobotka.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy