Sportovní zprávy

Pastrňák se znovu trefil a dosáhl na třicetigólovou metu, McDavid má šanci napodobit Jágra

Třicet. Na takovou metu v počtu branek se v letošní sezoně už dostal David Pastrňák. Jubilejní zásah přidal útočník Bostonu v duelu proti Minnesotě, na jejímž ledě Bruins i díky tomu zvítězili 2:1 po prodloužení. Petr Mrázek vystřídal v brankovišti Philadelphie Alexe Lyona na začátku druhé třetiny za stavu 2:3 a pomohl týmu v Pittsburghu 19 zákroky k bodu za prohru 4:5 v prodloužení.

Bostonský David Pastrňák (uprostřed) v utkání s Minnesotou
zdroj: REUTERS autor: Brad Rempel

Jednadvacetiletý Pastrňák v předchozím utkání rozhodl dvanáct sekund před koncem o výhře v Dallasu a tentokrát střelou z mezikruží vstřelil úvodní gól. Podruhé za sebou dal v základní části NHL alespoň 30 branek, k vyrovnání osobního rekordu z minulé sezony mu chybí čtyři trefy. Za Minnesotu vyrovnal v padesáté minutě Mikko Koivu a hosté rozhodli gólem Brada Marchanda v čase 60:28.

Marchand vstřelil v průběhu ročníku už popáté vítězný gól v prodloužení. "Musí se sejít hodně věcí. Ale tento rok nastupuju se spoustou hráčů, kteří dobře řeší akce a vytváří šance. Z toho těžím," vysvětlil člen elitního útoku s Pastrňákem. Ten má před blížícím se play-off oslnivou formu - v posledních třinácti zápasech nasbíral 18 bodů (8+10).

Mrázek, který byl ve dvou z předchozích tří startů střídán, zažil opačnou situaci a do utkání naskočil z lavičky. "Výměna zafungovala a Petr chytal opravdu dobře. Odvedl svou práci. Musím se nad sebou zamyslet," reagoval Lyon, jenž inkasoval třikrát z 11 střel. "Pro každého gólmana je nejdůležitější, aby měl v takových situacích rychle nějaké zásahy. A zasypali mě brzy několika střelami, takže to bylo dobré," dodal Mrázek.

Český gólman nestačil jen na dvě akce, které řídil Sidney Crosby. Kapitán Pittsburghu nejdříve překonal ostravského rodáka střelou nad lapačku a dostal tým do vedení 4:3. Do stejných míst usměrnil Bryan Rust v prodloužení šikovnou Crosbyho střílenou přihrávku. Obhájce Stanleyova poháru tak v této sezoně zvítězil i počtvrté nad rivalem z Philadelphie.

Nezastavitelný je v poslední době Connor McDavid. Kanadský útočník si v minulých čtyřech zápasech připsal pět branek a pět přihrávek, posunul se do čela produktivity soutěže a podruhé za sebou může získat Art Ross Trophy za vítězství v kanadském bodování základní části. Obhájit tuto pozici se povedlo naposledy Jaromíru Jágrovi, který v dresu Pittsburghu triumfoval čtyřikrát v letech 1998 až 2001.

Edmonton vedl v neděli díky třem bodům McDavida (1+2) doma nad Anaheimem 3:1 a 4:3, ale hosté zápas otočili a zvítězili 5:4 v prodloužení. Strůjci obratu byli Adam Henrique, který se dvakrát trefil ve třetí třetině, a Hampus Linholm díky vítěznému gólu v čase 61:21.

Anaheim se posunul na šesté místo v Západní konferenci, před devátým Los Angeles, které je první pod hranou postupu do play-off, má ale náskok jen dva body. Desátý je Dallas, který podlehl doma slabému Vancouveru 1:4 a má už osmou porážku v řadě - nejdelší v klubové historii od roku 1976.

Naopak Winnipeg je čtvrtým týmem s účastí ve vyřazovací části. Jets postup stvrdili v souboji dvou nejlepších mužstev Západní konference výhrou nad Nashvillem 5:4 po samostatných nájezdech. Kyle Connor si připsal gól a dvě přihrávky a mezi nováčky se dělí s Brockem Boeserem s 29 zásahy o pozici nejlepšího střelce soutěže.

Výsledky NHL:

Pittsburgh - Philadelphia 5:4 v prodl. (1:2, 2:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 10. Brassard, 21. Hörnqvist, 23. Malkin, 41. Crosby, 63. Rust - 6. Sanheim, 12. Manning, 38. Weal, 60. Couturier. Petr Mrázek odchytal za Philadelphii 38:34 minuty, inkasoval dva góly z 21 střel a úspěšnost zásahů měl 90,48 procenta. Střely na branku: 32:45. Diváci: 18 655. Hvězdy zápasu: 1. Schultz, 2. Crosby (oba Pittsburgh), 3. Weal (Philadelphia).

Dallas - Vancouver 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)

Branky: 17. Janmark - 18. Boucher, 35. Dowd, 51. Virtanen, 60. Motte. Střely na branku: 31:27. Diváci: 18 112. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Jokinen (oba Vancouver), 3. Janmark (Dallas).

Winnipeg - Nashville 5:4 po sam. nájezdech (0:2, 3:2, 1:0 - 0:0)

Branky: 24. Connor, 32. Byfuglien, 34. Little, 41. Wheeler, rozhodující sam. nájezd Scheifele - 11. Josi, 20. Turris, 27. Ellis, 36. Arvidsson. Střely na branku: 47:36. Diváci: 15 321. Hvězdy zápasu: 1. Connor (Winnipeg), 2. Arvidsson (Nashville), 3. Little (Winnipeg).

Minnesota - Boston 1:2 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky: 50. Koivu - 24. Pastrňák, 61. Marchand. Střely na branku: 25:28. Diváci: 19 183. Hvězdy zápasu: 1. T. Rask (Boston), 2. Stalock, 3. Koivu (oba Minnesota).

Edmonton - Anaheim 4:5 v prodl. (0:0, 3:1, 1:3 - 0:1)

Branky: 22. McDavid, 28. Rattie, 39. Draisaitl, 53. Bear - 42. a 59. Henrique, 23. Manson, 46. Perry, 62. H. Lindholm. Střely na branku: 32:38. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. Bear, 2. McDavid (oba Edmonton), 3. Henrique (Anaheim).