Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Pardubická pocta Haškovi: Vyřazený dres s číslem 9 putoval pod strop haly

Pardubice - Maketa dresu Dominika Haška s číslem devět visí ode dneška pod stropem pardubické ČEZ Areny. Východočeši tak ocenili jednoho z nejlepších brankářů hokejové historie. Devítku, s níž Hašek v týmu chytal, už nikdo z pardubických hráčů nebude moci nosit. Hašek je devátým hráčem, jenž se této pocty v klubu dočkal.

Dominik Hašek
zdroj: ČTK autor: Josef Vostárek

Během téměř hodinového slavnostního ceremoniálu před extraligovým duelem 26. kola se Spartou, která byla na den přesně před 32 lety prvním soupeřem, proti němuž si v domácí soutěži zachytal, byly vystaveny Haškovy nejcennější trofeje. A také 11 dresů, včetně toho, v němž vychytal olympijské zlato v Naganu v roce 1998.

Slavnost si přímo uprostřed hrací plochy mohla vychutnat sedmnáctka Haškových blízkých, mezi nimiž nechyběla dcera Dominika, ale také velké postavy českého hokeje Jiří Šejba, Otakar Janecký, osobní trenér slavného gólmana Josef Bruk, Vladimír Martinec či bývalý kouč Pardubic Václav Sýkora.

Video vzkaz poslal Jágr, Eliáš a Chelios

Na kostce nad ledem si fanoušci v zaplněné hale prohlédli vzpomínkové video, při němž nejbouřlivější jásot doprovodil záběry z Nagana a zisk tří titulů s Pardubicemi. Haška poté přivítali diváci ovacemi vestoje. "Je to pro mě naprosto výjimečný pocit stát tady ve středovém kruhu jen tak bez masky a promlouvat k vám. Vždy bylo pro mě jednodušší stát na jedné či druhé straně s rukou na síťce a opírat se o břevno branky," uvedl ve své řeči Hašek a připomněl tak svůj postoj v brankovišti, jímž byl známý.

"V životě každého hokejisty ale přijde dříve nebo později k tomu, že ať chce nebo nechce, řekne dost a předá své místo mladším. Já měl to velké štěstí - především díky lidem kolem sebe - že jsem se mohl věnovat tomu nejkrásnějšímu sportu na světě déle než většina mých kamarádů. A za to patří můj dík mnoha lidem," doplnil Hašek, jenž definitivně ukončil kariéru před rokem.

Videovzkazy zanechali Haškovi i někteří z jeho slavných kamarádů. "Toto má být poslední Dominikův zápas. Ale jak všichni známe Dominika... Domluvili jsme se spolu, že naše reprezentační kariéry uzavřeme až na olympiádě v roce 2018," pronesl s nadsázkou Jaromír Jágr. "Už se nemohu dočkat, až tě uvidím v Síni slávy," řekl legendární obránce Chris Chelios, bývalý Haškův spoluhráč z Chicaga i Detroitu.

Je nám líto, video expirovalo.
Slavnostní ceremoniál s vyřazením dresu číslo 9 Dominika Haška v Pardubicích

Hašek se vyvěšení dresu ke stropu haly po vzoru NHL dočkal poprvé. "Když člověk hraje hokej, chce udělat vše, aby ten zápas vyhrál, ale nepřemýšlí nad tím, že by měl třeba jednou mít dres u stropu haly," řekl novinářům tento týden k plánované slavnosti dvojnásobný držitel Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče NHL a šestinásobný vítěz Vezinovy trofeje pro nejlepšího brankáře zámořské ligy.

Na začátku kariéry nevěřil, jak moc by mohl být úspěšný. "Nikdy bych si nepomyslel, že mě čeká dalších 30 let v profesionálním hokeji. Pardubice byly tehdy poslední, takže já myslel jen na to, abychom vyhráli a aby Pardubice nesestoupily," uvedl držitel mnoha trofejí a ocenění, k nimž patří i pět prvenství v anketě Zlatá hokejka a dvě ve Sportovci roku.

"Když se na ty trofeje podívám, je to příjemný pohled," řekl s úsměvem dvojnásobný vítěz Stanley Cupu a trojnásobný český mistr s Pardubicemi. Trofeje ale nikde vystavené nemá, jsou prý v krabicích. "Člověk už žije jinak, má v hlavě jiné věci. Nelze žít tím, co člověk dokázal. Spíš přemýšlí, co bude zítra. Neprospělo by mi, abych jen koukal na své trofeje," řekl osmačtyřicetiletý Hašek.

Je nám líto, video expirovalo.
Reakce Dominika Haška po vyvěšení jeho dresu číslo 9 v pardubické hale
Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy