Sokolský zpravodaj

Ovečkin jako osmý hráč vstřelil v NHL 700 gólů, Pastrňák neodvrátil debakl Bostonu

Ruský kanonýr Alexandr Ovečkin z Washingtonu jako osmý hráč v historii NHL dosáhl na hranici 700 branek. Ve 45. minutě vyrovnal na ledě New Jersey na 2:2, ale Capitals nakonec prohráli 2:3. David Pastrňák skóroval dvakrát při vysoké prohře Bostonu 3:9 ve Vancouveru a na kontě má už 45 gólů. V tabulce střelců se odpoutal od Austona Matthewse, před kterým vede o dvě branky.

Alexandr Ovečkin se raduje se spoluhráči
zdroj: AP autor: Bill Kostroun

Útočník Martin Nečas přispěl gólem a přihrávkou k výhře Caroliny 6:3 v Torontu. V dresu vítězů odstoupil z utkání Petr Mrázek po tvrdé srážce s Kylem Cliffordem.

Tomáš Nosek se podílel gólem a přihrávkou na výhře Vegas 5:3 nad Floridou a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Branka Ondřeje Paláta neodvrátila prohru Tampy Bay 3:7 na ledě Arizony.

Pavel Francouz dovedl Colorado v Los Angeles k vítězství 2:1 po nájezdech. Český gólman kryl dvacet střel, v rozstřelu chytil všechny tři pokusy domácích.

Jakub Voráček asistoval u vítězné branky Philadelphie, která porazila Winnipeg 4:2. Flyers vyhráli potřetí za sebou a upevnili si třetí pozici v Metropolitní divizi.

Čtyřiatřicetiletý Ovečkin po předchozím pětizápasovém gólovém půstu skóroval ve druhém utkání za sebou.

"Čím jste blíže, tím více myslíte na to, kdy se to stane. Věděl jsem, že pokud nedám gól dnes, stále mi ještě zůstává v základní části nějakých dvacet zápasů. Byl jsem v pohodě," řekl Ovečkin.

Na hranici 700 gólů před ním dosáhli Wayne Gretzky (894), Gordie Howe (801), Jaromír Jágr (766), Brett Hull (741), Marcel Dionne (731), Phil Esposito (717) a Mike Gartner (708).

"Je to velmi dobrá společnost. Jsem šťastný, že tam jsem taky. Ale teď se musíme zaměřit na důležitější věci, a to jsou týmové body," podotkl Ovečkin.

Čtyřiatřicetiletý kanonýr si udržuje gólový průměr srovnatelný s Gretzkým. "Myslím si, že mě pravděpodobně překoná," řekl Jágr.

"Ale není to jen o mně. Myslím si, že je dokonce v ohrožení i rekord Wayna Gretzkého," dodala česká hokejová legenda.

V tabulce střelců této sezony se Ovečkin se 42 brankami přiblížil na rozdíl gólu k druhému Austonu Matthewsovi z Toronta. Vede Pastrňák, který se dvěma zásahy proti Vancouveru posunul na kótu 45 branek.

Ani Ovečkinův gól ale nezabránil čtvrté prohře Capitals za sebou. V čase 58:01 rozhodl ve prospěch Devils Damon Severson.

Mrázek, který chytal o den dříve, začal na střídačce, ale už v čase 6:10 nahradil zraněného Jamese Reimera.

Český gólman ale také nedohrál a odstoupil ve 32. minutě, ve které vystartoval do pravého kruhu za nahozeným kotoučem a ve velké rychlosti se srazil s Cliffordem.

Oba se k puku dostali ve stejném okamžiku. Mrázkovi při střetu odletěla maska a zůstal chvíli ležet na ledě, než zamířil po svých do kabiny.

Při zranění dvou gólmanů si tak poprvé v NHL zachytal záložní brankář David Ayres, který pracuje jako rolbař pro Toronto Marlies.

Carolina brzy po jeho nástupu zvýšila na 4:1, ale dvaačtyřicetiletý debutant inkasoval ve zbytku druhé třetiny dvakrát ze tří střel.

Hurricanes kontrovali dvakrát v úvodu závěrečné části, ve 44. minutě zpečetil výhru z dorážky Nečas, třetí hvězda zápasu.

Hlavním hrdinou byl vyhlášen Ayres, který chytil ve třetí třetině všech sedm střel. "Spoluhráči byli úžasní. Říkali mi, ať si tento moment užiju a že jim je jedno, kolik gólů pustím. Povzbudilo mě to," uvedl Ayres, jenž pustil první dvě střely.

"Vždy jsem si myslel, že pokud tato situace někdy nestane, nebudu nervózní. Ale celou druhou třetinu jsem byl, a to hodně. O přestávce jsem všem říkal, že jakmile vjedeme na led do poslední části, budu už připraven a že vychytám výhru," dodal.

Pastrňák se prosadil poprvé v osmé minutě ze sólového úniku, kdy forhendovou kličkou vyrovnal na 1:1.

Vancouver následně odskočil až na 6:1, než český útočník skóroval v přesilové hře střelou bez přípravy z levého kruhu.

Boston, za který ještě nenastoupil Ondřej Kaše, poté snížil na 3:6, ale závěr vyzněl jasně pro domácí. V dresu poražených si připsal David Krejčí čtyři záporné body do tabulky +/-.

Kaše kvůli chřipce nehrál v posledních dvou týdnech žádný zápas. "Můj stav se zlepšuje. Ještě nevím, kdy budu hrát, ale blíží se to," řekl Kaše, který prozradil, že o svém novém působišti mluvil s Pastrňákem.

"Jsem nadšený, že jsem součástí Bostonu. Nemůžu se dočkat, až se s novými spoluhráči seznámím. Těším se i na play-off. Doufám, že vyhrajeme Stanleyův pohár," dodal.

Nosek vstřelil v NHL branku poprvé od poloviny ledna, poté co střelou mezi betony vyrovnal na 1:1. Hráči Vegas získali klíčový náskok od 33. do 41. minuty, kdy otočili skóre z 1:2 na 4:2.

Po snížení stvrdili domácí výhru při hře bez brankáře, při které vybojoval Nosek v obranné třetině puk a rychlý protiútok zakončil Reilly Smith. Český útočník si vylepšil bilanci na sedm gólů a šest přihrávek.

Tampa Bay vyrovnala během 86 sekund z 1:3 na 3:3. Kontaktní gól vstřelil Palát, poté co vyšťoural volný puk u betonu brankáře Anttiho Raanty a snížil.

Arizona se ze slepených branek rychle vzpamatovala, za necelou minutu jí vrátil vedení Brad Richardson a v závěrečných osmi minutách přidala zbývající tři góly.

Francouz, který chytal druhý zápas ve druhém dni, inkasoval jako první v páté minutě, kdy ho z trestného střílení překonal střelou nad lapačku Austin Wagner.

Colorado vyrovnalo ve druhé třetině zásluhou Ryana Gravese a rozstřel rozhodl Joonas Donskoi. Francouz ve druhé sérii zastavil levým betonem pokus Martina Frka, který před zápasem podepsal s Kings novou dvouletou smlouvu na 1,45 milionu dolarů.

Voráček si připsal asistenci šťastně. V 35. minutě se od něj odrazila střela Matta Niskanena mezi kruhy před Seana Couturiera, který zvýšil na 3:0.

Dvoubrankový náskok zařídil Philadelphii dvěma góly v první polovině úvodního dějství Scott Laughton.

Za Jets pak snížili Josh Morrisey s Patrikem Lainem na rozdíl jediného gólu, ale výhru Philadelphie pojistil v 50. minutě Tyler Pitlick.

Rovněž jednou přihrávkou pomohl Michael Frolík k vítězství Buffala v Pittsburghu 5:2 a bodoval poprvé po deseti zápasech.

Ve 46. minutě předal na obranné modré čáře puk Marcusi Johanssonovi, jehož přihrávku od pravého mantinelu usměrnil za brankáře Pittsburghu Tristana Jarryho Jeff Skinner.

Trefil se po 22 zápasech a zvýšil na 4:1. Dvěma góly se pod čtvrtou výhru Buffala z uplynulých pěti zápasů podepsal Jack Eichel.

Výsledky sobotních zápasů NHL:

New Jersey - Washington 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
Branky: 13. Bratt, 33. Simmonds, 59. Severson - 35. T. Wilson, 45. Ovečkin. Střely na branku: 29:35. Diváci: 16 514. Hvězdy zápasu: 1. Severson, 2. Blackwood (oba New Jersey), 3. Ovečkin (Washington).

Philadelphia - Winnipeg 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Branky: 3. a 10. Laughton, 35. Couturier (Voráček), 50. Pitlick - 39. Morrissey, 43. Laine. Střely na branku: 30:29. Diváci: 19 870. Hvězdy zápasu: 1. Laughton (Philadelphia), 2. Laine (Winnipeg), 3. Couturier (Philadelphia).

Pittsburgh - Buffalo 2:5 (0:3, 1:0, 1:2)
Branky: 32. a 58. Malkin - 11. a 53. Eichel, 1. Girgensons, 7. S. Reinhart, 46. Skinner (Frolík). Střely na branku: 43:26. Diváci: 18 620. Hvězdy zápasu: 1. Eichel, 2. C. Hutton (oba Buffalo), 3. Malkin (Pittsburgh).

Toronto - Carolina 3:6 (1:0, 2:4, 0:2)
Branky: 20. Kerfoot, 34. Tavares, 36. Engvall - 31. a 41. Foegele, 26. Wallmark, 30. Niederreiter (Nečas), 34. T. Teräväinen, 44. Nečas. Střely na branku: 26:47. Brankář Mrázek odchytal za Carolinu 25:09 minuty, inkasoval jeden gól z 15 střel a úspěšnost zásahů měl 93,33 procenta. Diváci: 19 414. Hvězdy zápasu: 1. Ayres, 2. Foegele, 3. Nečas (všichni Carolina).

Ottawa - Montreal 0:3 0:2, 0:1, 0:0)
Branky: 2. a 11. Domi, 38. Byron. Střely na branku: 30:37. Diváci: 18 374. Hvězdy zápasu: 1. Domi, 2. Byron, 3. Price (všichni Montreal).

NY Rangers - San Jose 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Branky: 10. a 47. Fast, 38. Zibanejad - 18. a 34. Thornton. Střely na branku: 33:46. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Šesťorkin, 2. Fast (oba NY Rangers), 3. Thornton (San Jose).

Nashville - Columbus 4:3 po nájezdech (2:0, 1:3, 0:0 - 0:0)
Branky: 1. Johansen, 11. Mikael Granlund, 39. Sissons, rozhodující nájezd Grimaldi - 21. Jenner, 25. Robinson, 38. Bemström. Střely na branku: 36:43. Diváci: 17 549. Hvězdy zápasu: 1. F. Forsberg, 2. Saros, 3. Grimaldi (všichni Nashville).

Arizona - Tampa Bay 7:3 (2:1, 2:2, 3:0)
Branky: 18. a 55. Garland, 19. a 52. Keller, 26. Söderberg, 32. Richardson, 59. Stepan - 4. Cirelli, 29. Palát, 31. B. Point. Střely na branku: 41:30. Diváci: 14 825. Hvězdy zápasu: 1. Garland, 2. Keller, 3. Ljubuškin (všichni Arizona).

Vancouver - Boston 9:3 (2:1, 3:0, 4:2)
Branky: 52. a 54. Toffoli, 5. Stecher, 12. Horvat, 26. Gaudette, 35. Pearson, 36. Eriksson, 41. E. Pettersson, 59. Virtanen - 8. a 47. Pastrňák, 49. Ch. Wagner. Střely na branku: 35:37. Diváci: 18 871. Hvězdy zápasu: 1. Toffoli, 2. Stecher, 3. Horvat (všichni Vancouver).

Vegas - Florida 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)
Branky: 41. a 59. R. Smith, 12. Nosek, 33. W. Carrier, 40. Pacioretty - 4. Hoffman, 21. Dadonov, 46. Saarela. Střely na branku: 39:35. Diváci: 18 480. Hvězdy zápasu: 1. W. Carrier, 2. Nosek, 3. Theodore (všichni Vegas).

Los Angeles - Colorado 1:2 po nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 5. A. Wagner - 37. Graves, rozhodující sam. nájezd Donskoi. Střely na branku: 21:31. Brankář Francouz odchytal celý zápas, inkasoval jeden gól z 21 střel a úspěšnost zásahů měl 95,24 procenta. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Quick (Los Angeles), 2. MacKinnon, 3. Donskoi (oba Colorado).