Následuje
Speciál

Ondřej Kaše na MS nedorazí, trenéři ale vyhlíží z NHL i další jména

Dalším hráčem, kterému v NHL skončila sezona, ale k reprezentaci se nakonec nepřidá, je Ondřej Kaše. Dvaadvacetiletému útočníkovi start nedoporučil Anaheim, v jehož dresu se mu letos dařilo a ve statistikách českých střelců v soutěži byl třetím nejlepším. K mužstvu se již naopak po tréninku v Pardubicích připojil útočník Martin Frk z Detroitu.

Ondřej Kaše
zdroj: ČTK/AP autor: Alex Gallardo

"My jsme se spojili poprvé už na začátku dubna, abychom si trochu řekli, co a jak. Chtěl se soustředit na play-off po té průlomové sezoně, kterou má v NHL za sebou a stihl v ní 20 gólů, ale byli jsme domluvení, že když vypadnou ještě před mistrovstvím světa, tak se domluvíme dál," uvedl generální manažer reprezentačního týmu Jiří Fischer.

Ducks nestačili v 1. kole na San Jose, ale proti Kašeho startu na MS rozhodly zdravotní prohlídky a výstupní pohovory, které dvaadvacetiletý forvard absolvoval. "Mluvil jsem s Ondrou včera večer. Sdělil mi, že na šampionát nepojede. Na začátku sezony měl několik zranění včetně otřesu mozku. A v Anaheimu mu bylo řečeno, ať se právě z toho důvodu mistrovství světa neúčastní," vysvětlil Fischer.

"Že mu vypršela smlouva a jedná o nové, to víme, mluvil jsem ohledně toho i s jeho agentem, každopádně reprezentovat chtěl, ale protože chtěl zároveň respektovat přání klubu, tak se letošního šampionátu nezúčastní," doplnil Fischer.

Kaše má za sebou druhou sezonu v NHL a zaznamenal v ní v 66 zápasech 38 bodů za 20 branek a 18 asistencí. Byl spolu s Jakubem Voráčkem třetím nejlepším kanonýrem mezi českými hráči za Davidem Pastrňákem z Bostonu (35 branek) a Tomášem Hertlem ze San Jose (22). V klubovém pořadí jej předčil jen Švéd Rickard Rakell.

V play-off vypadl Anaheim se San Jose v noci ze středy na čtvrtek a Kaše ve čtyřech zápasech nebodoval. V minulé sezoně při debutu v NHL zaznamenal 53 startů a 15 bodů (5+10). V devíti utkáních play-off vstřelil dvě branky.

V úvodu této sezony vynechal Kaše tři zápasy kvůli zranění hlavy a ve druhé třetině listopadu dalších deset utkání kvůli otřesu mozku. V úvodu jej nakrátko vyřadilo i nachlazení.

V české reprezentaci se zatím premiéry nedočká. V kádru pro přípravu na šampionát je jeho o rok mladší bratr David, útočník švédské Mory, jemuž ale boj o nominaci komplikuje zlomený ukazováček.

Martin Frk přijímá gratulace spoluhráčů z Detroitu
zdroj: ČTK/AP autor: Paul Sancya

Frk spěchal za týmem, ve hře jsou i další jména

Rovnou z ruzyňského letiště dorazil za týmem na východ Čech útočník Frk. "Cesta byla dlouhá a moc jsem toho nenaspal, ale jinak v pohodě. Jsem moc rád, že jsem tady. Ten spánek snad brzy doženu. Hrozně jsem se těšil, protože naposledy jsem byl v Rusku s dvacítkama. I proto jsem panu Fischerovi, když mě oslovil, řekl, že chci přijet na sto procent," uvedl čtyřiadvacetiletý Frk.

"Sám jsem tlačil agenta, abych tady mohl být a reprezentovat. Bylo mi řečeno, že budu mít vyřízenou pojistku, takže v tomto ohledu je všechno v pohodě," uvedl Frk. "Jako kluk jsem se díval na mistrovství světa v televizi a říkal si, že bych si tam také jednou rád zahrál. To by byl splněný sen. Teď jsem tady, což je super. A chci trenérům ukázat, co umím," dodal.

Nezastíral však, že i ve věku 24 let cítí únavu. "Trochu ano. Byla to jiná sezona, než když jsem hrál předtím na farmě. V NHL bývá spousta cestování, zápasy šly rychle za sebou. V tomto směru to bylo náročné. Ale do reprezentace jsem jel s tím, že chci mít ještě víc hokeje," prohlásil.

Proti Švédsku na EHT nastoupí do branky Furch

"S Detroitem jsme se nedostali do play-off a já bych si rád zahrál ještě nějaké zápasy," dodal Frk, jenž v minulém ročníku odehrál první dva zápasy za Carolinu. V barvách Red Wings jich přidal 68 a nastřádal 25 bodů za 11 branek a 14 asistencí.

Fischer a trenéři dál pečlivě sledují vývoj v zámoří, kde je například Philadelphia s Pittsburghem jedinou prohru od vyřazení. Dres Flyers hájí brankáři Petr Mrázek s Michalem Neuvirthem, bek Radko Gudas či útočník Jakub Voráček.

"O gólmanech jsme se v tomto ohledu nebavili, ale jinak samozřejmě víme podle rozpisu zápasů, kdy může dojít k ukončení sérií, případně kteří hráči nám mohou vypadávat ze hry o Stanley Cup. Samozřejmě chceme, aby konkurence v mužstvu byla co největší a bylo to vše založené na tom, že kluci chtějí reprezentovat a místo v týmu si urvou," uvedl Fischer.

Žádné jméno ze seznamu hráčů, kteří jsou v play-off NHL a přicházejí v úvahu, podle něj nelze dopředu škrtnout. "Se všemi jsem na rovinu domluvený, že si zavoláme, jakmile by vypadli z play-off. Ty šance jsou individuální. A je tam ještě možnost celé řady změn, které mohou nastat podle stavu hráčů a také pohledu klubu," řekl Fischer.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy