Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Polsko - Španělsko

Omluvenky jsou realitou dnešní doby, řekl Vůjtek na reprezentačním srazu

Praha - V kompletním složení se sešli na srazu v pražských Letňanech čeští hokejisté před Channel One Cupem v Praze a Moskvě. Kouč Vladimír Vůjtek starší se těší na čtvrteční domácí premiéru proti Finsku v O2 areně. Musí oželet účast několika opor a po čtyřech změnách v původní nominaci má v kádru hned tři nováčky, bez reprezentačního startu je navíc i třetí brankář David Rittich z Mladé Boleslavi.

Vladimír Vůjtek
zdroj: ČTK autor: Michal Doležal

Po listopadovém vystoupení v Örnsköldsviku a Helsinkách na Karjale si osmašedesátiletý nástupce Vladimíra Růžičky na lavičce národního týmu vychutná první zápas před vlastním publikem. "Pokud mám zprávy, tak je vyprodáno. Kulisa bude velice dobrá. Věřím, že podáme dobrý výkon," vyhlíží Vůjtek vstup do druhého dílu Euro Hockey Tour, který tým zakončí o víkendu v ruské metropoli proti Švédsku a Rusku.

Vůjtek s asistenty Josefem Jandačem, Jiří Kalousem a Jaroslavem Špačkem museli ještě před nominací oželet účast některých zraněných hráčů v čele s kapitánem z první akce Vladimírem Sobotkou z Omsku. Po zveřejnění výběru se omluvili ještě gólman Alexander Salák z Novosibirsku a útočníci Roman Červenka z Chomutova, Dominik Kubalík z Plzně a Marek Kvapil, který čerstvě přestoupil ze Záhřebu do Nižněkamsku.

Je nám líto, video expirovalo.
Reprezentace v Letňanech startuje přípravu na EHT

Rutta si po nominaci myslel, že má průšvih

Vůjtek bere omluvenky a absenci opor jako realitu. "Měl už jsem trošku avíza, že nepřijede Roman Červenka. Byli tam Sobotka a další zkušení hráči, s kterými jsme počítali jako s lídry týmu. Ale zase dostanou příležitost další hráči, aby se ukázali," prohlásil Vůjtek. Dodatečně povoláni byli gólman Pavel Francouz z Čeljabinsku a do útoku Tomáš Zohorna z Chabarovsku a dva nováčci Richard Jarůšek s Tomášem Urbanem z Mladé Boleslavi. "Jsou to přípravné zápasy, i když turnajové a jde o vítězství. Ti kluci musí dostat někde příležitost a bude to jen trošku dříve," uvedl Vůjtek.

"Je to velká pocta a jsem za to rád. Bude to rychlejší, větší tlak, ale já se budu snažit hrát pořád jako dosud, odvádět dobrý výkon a doufám, že budu aspoň trošku platný hráč," těší se na šanci Urban, který je s 202 centimetry nejvyšším hráčem české extraligy. Už v původním kádru byl další nováček - obránce Jan Rutta z Chomutova. "Když jsem se to dozvěděl, měl jsem hodně nepřijatých hovorů a zpráv. Tak jsem si říkal, co jsem udělal za průšvih," smál se Rutta.

Nejproduktivnější hráč extraligy Červenka, který si chce v pauze doléčit koleno, hrál v nejvyšší soutěži ještě po omluvence a v neděli zazářil proti Mladé Boleslavi 7:6 čtyřmi kanadskými body. Zbylá trojice omluvených v klubových zápasech před reprezentační pauzou chyběla. "Je to realita dnešní doby. Ti kluci jsou placeni klubem, jsou jejich zaměstnanci. Když mají nějaké problémy, tak využívají přestávky k doléčení. Těžko jim to až tak úplně vyčítat, ale veřejnost je samozřejmě chce vidět v národním mužstvu. Je zase jejich zodpovědnost, jestli chtějí jet přes ty bolístky, nebo se dají do kupy," dodal Vůjtek.

Pohromadě chtěl mít alespoň útok Milan Gulaš, Jan Kovář, Dominik Kubalík, což mu kvůli onemocnění plzeňského kanonýra nevyšlo. "Chtěli jsme mít tu formaci, jak končila na minulém turnaji. Bohužel se to taky zhroutilo a museli jsme formace posunout," uvedl Vůjtek. Padl i plán nasadit na domácí duel s Finskem Saláka. "Nechtěl bych do zítra dopředu říkat, kdo z dvojice Furch, Francouz bude chytat," doplnil.

Mužstvo do tréninku poskládal v tomto složení: Jeřábek, M. Doudera, Kundrátek, Kempný, Rutta, Kolář, Šimek, T. Voráček - Gulaš, Jan Kovář, Zaťovič - Radil, Filippi, T. Zohorna - Valský, Koukal, Vincour - Jarůšek, Horák, Buchtele - Urban. Národní tým se bude po večerním tréninku v Letňanech od středy připravovat už v O2 areně, kde nastoupí proti Finsku ve čtvrtek od 18:30. V pátek ráno se tým přesune do Moskvy. 

Nominace na Channel One Cup v Praze a Moskvě:

Brankáři: David Rittich (Mladá Boleslav), Dominik Furch (Omsk/KHL), Pavel Francouz (Čeljabinsk/KHL),

obránci: Tomáš Voráček (Mladá Boleslav), Jakub Jeřábek (Plzeň), Milan Doudera (Třinec), Radim Šimek (Liberec), Jan Rutta (Chomutov), Michal Kempný (Omsk/KHL), Jan Kolář (Chabarovsk/KHL), Tomáš Kundrátek (Riga/KHL),

útočníci: Richard Jarůšek, Tomáš Urban (oba Mladá Boleslav), Jan Kovář, Tomáš Filippi (oba Magnitogorsk/KHL), Jakub Valský (Liberec), Jan Buchtele (Sparta), Martin Zaťovič (Togliatti/KHL), Petr Koukal (Jekatěrinburg/KHL), Roman Horák (Podolsk/KHL), Lukáš Radil (Spartak Moskva/KHL), Tomáš Vincour (Novosibirsk/KHL), Milan Gulaš (Färjestad/Švéd.), Tomáš Zohorna (Chabarovsk/KHL).

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy