Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Odešel hokejový profesor. Luděk Bukač zemřel ve věku 83 let

Jako hráč to dotáhl až do národního mužstva, jako trenér reprezentace stál u zrodu dvou vynikajících hokejových generací a jako metodik a publicista patřil k celosvětově uznávaným odborníkům. Český hokej ztratil velkou osobnost. Ve věku 83 let zemřel Luděk Bukač.

Luděk Bukač
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

"Luděk Bukač byl půl století výraznou součástí naší hokejové historie. Jako hráč a především jako trenér, metodik a pedagog se v tomto období výrazně podílel na úspěších české hokejové školy. Po nedávném úmrtí Jána Staršího ztratil někdejší československý hokej další významnou osobnost," uvedl prezident Českého hokeje Tomáš Král.

Bukač dovedl reprezentaci ke dvěma titulům mistrů světa a z olympijských her 1984 v Sarajevu má stříbro. V roce 2007 byl přijat do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace IIHF, vstoupil i do její domácí obdoby.

"Jsem hrdý na obě zlatá mužstva, hráči udělali jak pro sebe, tak i pro nás mnoho v propagaci českého hokeje," komentoval před lety Bukač vrcholy své dlouholeté trenérské kariéry. Od počátku 80. let budoval spolu se Stanislavem Neveselým mužstvo, jež na MS 1985 v Praze dovedli až ke zlatu. Stejného úspěchu dosáhl i o 11 let později ve Vídni.

Oba tituly byly symbolické. V roce 1985 českoslovenští hokejisté přerušili dominanci Sovětského svazu a před domácími fanoušky slavili zlato. Titul z MS 1996 pak byl prvním od vzniku samostatné České republiky a zahájil vítěznou českou éru.

Je nám líto, video expirovalo.
Zemřel Luděk Bukač, trenér dvojnásobných mistrů světa

Kromě domácí reprezentace vedl Bukač i národní týmy Rakouska a Německa, působil rovněž jako konzultant polského svazu. Během dlouholeté trenérské kariéry vedl různá národní mužstva na pěti olympijských turnajích a 15 mistrovstvích světa.

Trénování se začal věnovat již během hráčské kariéry, kdy jako student FTVS absolvoval stáže v Kanadě či bývalém Sovětském svazu. 

"Dodnes není plně doceněn význam jeho studijních stáží za velkou louží a v Moskvě. Nikdy nepřestal dál rozvíjet svůj odborný potenciál. Vždycky šel nekompromisně za svým velkým cílem: když ve Spartě prosazoval agresivní hru, opřenou o nebývale tvrdý trénink, když se při vedení národního mužstva odmítal spokojit dílčími úspěchy nebo třeba když roku 1994 uprostřed zdánlivě bezvýchodného chaosu ve vedení našeho hokeje bouchl pěstí do stolu a v plamenném, dokonale argumentovaném vystoupení prosadil kandidaturu Karla Guta," píše se na stránkách Síně slávy českého hokeje.

Luděk Bukač v dresu reprezentace
zdroj: ČTK autor: Věněk Švorčík

Někdejší střední útočník Bukač oblékl dresy pražských klubů LTC, ČLTK, Motorletu a Sparty, kam si ho za velkého zájmu sportovní veřejnosti přivedl Vladimír Zábrodský. Vojnu strávil v Dukle Jihlava. V nejvyšší soutěži nastřílel v 340 zápasech 153 gólů, dalších 11 jich přidal v 30 duelech za reprezentaci.

"Zpráva o úmrtí pana doktora Luďka Bukače nás moc zasáhla. Byl velkou postavou dějin Sparty i národního týmu, osobnost s nadprůměrným intelektem, skvělý člověk a muž s velkým mimohokejovým přesahem," uvedl předseda představenstva Sparty Petr Bříza. Bukač hrál za Spartu v letech 1959 až 1961 a 1963 až 1967 a jako trenér ji vedl v letech 1967 až 1969 a 1973 až 1980.

Hráčskou kariéru ukončil držitel dvou medailí ze světových šampionátů, stříbra z roku 1961 a bronzu o dva roky později v roce 1967. Tehdy ve 32 letech převzal jako jeden z nejmladších trenérů celek Sparty. Tu vedl na sklonku 60. let a poté v období 1973 až 1980, mezitím si odskočil k angažmá v Košicích a Českých Budějovicích.

V roce 1980 z něj tehdejší předseda ČSTV Antonín Himl udělal hlavního kouče reprezentace, přestože Bukač v roce 1968 vystoupil z KSČ. Nová trenérská dvojice měla za úkol přebudovat mužstvo, které po neúspěchu na olympiádě v Lake Placid opustila řada dlouholetých opor.

Luděk Bukač s Viktorem Tichonovem na MS 1985
zdroj: ČTK

Trpělivá práce dua Bukač–Neveselý přinesla ovoce v roce 1985, kdy českoslovenští hokejisté na domácím ledě po druhé příčce ze ZOH 1984 a dvou stříbrech a bronzu z MS protrhli dlouholetou nadvládu sovětské "sborné".

Po zastávkách v Rakousku a Německu se rodák z Ústí nad Labem (narozen 4. srpna 1935) v létě 1994 vrátil k českému národnímu týmu. Krátce poté se významně zasloužil o zvolení Karla Guta do funkce předsedy svazu a na MS 1996 ve Vídni zopakoval po jedenácti letech zlatý reprezentační úspěch. Na následném Světovém poháru však český tým vyhořel a po dalších nepřesvědčivých výsledcích a množících se kritikách Bukač rezignoval v únoru 1997.

Luděk Bukač starší
zdroj: ČTK autor: David Veis

Krátce poté se z vrcholového hokeje stáhl, ale úplně na něj nezanevřel. V roce 1991 si založil se synem Luďkem uznávanou a úspěšnou hokejovou školu pro mladé talenty v Jindřichově Hradci, nadále se věnoval i psaní odborných publikací, statí, učebních textů a metodických příruček.

Občas se také v tisku kriticky vyjadřoval k poměrům v českém hokeji. Navíc se každoročně účastnil trenérských sympozií pořádaných při světových šampionátech. Loni pokřtil své memoáry "Moje hokejové století", které napsal společně s novinářem Františkem Suchanem. 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy