Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Slovinsko

Novým šéfem IIHF je Francouz Tardif, Bříza se stal prvním místopředsedou

Předsedu Mezinárodní hokejové federace Reného Fasela nahradil po 27 letech Francouz Luc Tardif, jenž ve volbách na kongresu IIHF porazil ve finálovém souboji Němce Franze Reindla. Petr Bříza vypadl hned v prvním kole, ale následně byl zvolen prvním místopředsedou, když porazil Henrika Bacha Nielsena z Dánska a Kanaďana Boba Nicholsona.

Petr Bříza
zdroj: ČTK autor: Michal Krumphanzl

Bývalý reprezentační brankář Bříza naváže na Miroslava Šubrta, dosud nejvýše postaveného českého funkcionáře ve světovém hokeji, jenž byl viceprezidentem IIHF v letech 1969 až 2003.

"Blahopřeji mu, jeho zvolení senior viceprezidentem je ohromný úspěch, dosáhl historicky nejvyššího zastoupení našeho hokeje v IIHF. Považuji to nejen za uznání jeho osobních kvalit, ale i za doklad postavení českého hokeje na mezinárodní scéně. Nemáme mnoho sportů, které se podobně vysokým zastoupením mohou pochlubit," uvedl předseda českého svazu Tomáš Král.

Je nám líto, video expirovalo.
Novým šéfem světového hokeje je Tardif, Bříza místopředseda

Ocenil také odcházejícího Fasela. "I díky jeho diplomatickým schopnostem začali na olympiádu jezdit hokejisté NHL a český hokej mohl v roce 1998 v Naganu dosáhnout největšího úspěchu v historii," konstatoval Král.

Bříza se ve volbách nejprve neúspěšně ucházel o pozici předsedy a v prvním kole získal jen osm ze 103 hlasů. V boji o post viceprezidenta už slavil vítězství, když ve druhém kole obdržel 70 hlasů, zatímco Nicholson jen 33. Funkci místopředsedy zastává Bříza i v českém hokejovém svazu. V IIHF byl od roku 2016 členem rady.

Osmašedesátiletý Tardif v závěrečném kole předsednické volby díky 67 hlasům jasně porazil Reindla, který jich získal 39. Po Břízovi byli předtím postupně vyřazeni Nielsen a Bělorus Sergej Gončarov.

"Mám jen své odhodlání, šílenou vášeň pro tenhle sport, smysl pro týmovou práci, respekt k lidem a upřímnost, kterou mohu nabídnout. Věřte mi, že udělám vše pro to, abych naplnil vaše očekávání," uvedl po svém zvolení Tardif, který stojí od roku 2006 v čele francouzského hokeje. Od roku 2012 byl členem Rady IIHF, kde zastával funkci pokladníka.

"Jsem připraven náš sport propagovat, chránit ho, připravit na budoucnost, a hlavně jej důstojně reprezentovat. Líbí se mi věta: Sám jdeš rychleji, ale společně jdeš dál. Rozvoj našeho sportu je tím hlavním cílem, kterého plánujeme dosáhnout," prohlásil nový hokejový šéf.

S hokejem začal Tardif v rodné Kanadě, ale většinu hráčské kariéry strávil v Evropě. Nastupoval v nizozemské, belgické a francouzské lize, kde v roce 1990 slavil s Rouen mistrovský titul.

Nicholson obhájil post místopředsedy za Ameriku, dalšími místopředsedy byli zvoleni Ajvaz Omorkanov z Kyrgyzstánu a Nielsen. Do Rady IIHF se dostal někdejší slavný ruský útočník Pavel Bure, naopak bývalá slovenská hvězda Miroslav Šatan zvolen nebyl.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články