Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Reprezentovat je pro nás nejvíc

Nominační překvapení. Před MS z reprezentace vypadlo trio včetně Hynka Zohorny

V národním týmu už zaběhlé duo bratrů Zohornů se nyní roztrhlo. Při posledním zúžení nominace před odletem na hokejové mistrovství světa v Rize vypadl Hynek Zohorna. V českém týmu se loučí také obránce Jan Ščotka a útočník Rudolf Červený. Kouč Filip Pešán navíc bude čekat na vývoj série 1. kola play-off mezi Washingtonem a Bostonem, přestože šance na příjezd některého z hráčů těchto týmů považuje za téměř nulové.

Hynek Zohorna
zdroj: ČTK/DPA autor: Daniel Karmann

V kádru má zatím z NHL obránce Filipa Hronka s útočníky Filipem Zadinou a Jakubem Vránou z Detroitu, beka Libora Hájka s forvardem Filipem Chytilem z New York Rangers a kanonýra Dominika Kubalíka z Chicaga.

"Určitě nebudeme zapisovat všechny hráče okamžitě na soupisku. Nejenže vypukne dnes série Washingtonu s Bostonem a tam existuje varianta, že by někdo dorazil z NHL. Za mě je téměř nulová, ale rád si nechávám v hlavě myšlenku, jak případně reagovat v průběhu turnaje," řekl Pešán.

Šcotka a Červený se premiérové účasti na MS nedočkají, Hynek Zohorna nenaváže na start z minulého šampionát v roce 2019 v Bratislavě. "O posledních škrtech rozhodly detaily, které nám pomohly složit mozaiku týmu. Chceme mít v některých pětkách rychlost a mládí, proto jsme se rozhodli v týmu udržet například Matěje Blümela, který odehrál velice dobrý turnaj. Týmu dodává obrovskou energii," prohlásil Pešán.

Je nám líto, video expirovalo.
Pešán po škrtech na MS: Bohužel kádr není nafukovací

"Bohužel jsme se museli rozhodnout o ukončení nominace u tří hráčů s malým rozdílem od ostatních hráčů, protože dneska odehráli i oni výborné utkání. Nebudu rozebírat důvody, protože analýza je širší, ale museli jsme se nějak rozhodnout," doplnil kouč k volbě, kterou s asistenty Martinem Strakou a Jaroslavem Špačkem udělali.

Hynka Zohornu dnes proti Rusku už nezařadil do útoku s bratrem Tomášem. Bratrskou dvojicí tak budou v týmu jen David a Adam Musilové.

"Roztrhl jsem bratry z toho důvodu, aby mladí hráči z NHL měli u sebe v centru zkušeného hráče a přímo se Tomáš nabízel. Dneska jsme si to vyzkoušeli a myslím, že to fungovalo velmi dobře. Potřebujeme do čtvrté a páté lajny jiný typ hráčů, než je například Hynek," prohlásil Pešán, který ke staršímu ze sourozenců zařadil Zadinu a Chytila.

Kapitánem bude Kovář, asistenti Hronek a Zohorna

Mezi třemi brankáři, devíti zadáky a šestnácti útočníky je deset hráčů z domácí extraligy, sedm krajánků z Kontinentální ligy, čtveřice z Finska a jediným zástupcem nejvyšší švýcarské soutěže je Jan Kovář z mistrovského Zugu.

Kovář má nejvíce zkušeností jak se 133 starty za národní tým, tak i dosavadními šesti účastmi na světových šampionátech a na olympijských hrách v roce 2018 v Pchjongčchangu. Jednatřicetiletý útočník bude kapitánem mužstva.

"Doufám, že Honza si tým vezme pod svoje křídla a s Tomášem Zohornou a Filipem Hronkem, kteří jsou jeho asistenti, budou naše pravá ruka při řízení týmu," řekl Pešán.

Uvažuje o složení elitní Kovářovy formace s Vránou a Kubalíkem, kteří stejně do utkání před MS nezasáhli. "Velice vážně o tom přemýšlím, že by ten elitní útok mohl takto fungovat. Vyhověli jsme klukům, že si chtěli odpočinout a neměli moc sil toto utkání hrát. Potrénují a připraví se na první utkání," podotkl Pešán.

Na minulém mistrovství světa v roce 2019 v Bratislavě, kde Češi skončili pod koučem Milošem Říhou starším čtvrtí, byli brankář Šimon Hrubec z Omsku, obránci Hronek, Michal Moravčík z Tappary Tampere, David Musil z Třince, David Sklenička z Jokeritu Helsinky a útočníci Chytil, Kubalík, Vrána a Tomáš Zohorna z Pardubic.

Poprvé se na velké mezinárodní akci mohou představit gólmani Roman Will z Čeljabinsku, Petr Kváča z Liberce, obránci Hájek, Lukáš Klok z Raumy a útočníci Zadina, Radan Lenc s Adamem Musilem z Liberce, Matěj Stránský s Michaelem Špačkem z Třince, Matěj Blümel z Pardubic, Jakub Flek z Karlových Varů či Jiří Smejkal z Tappary Tampere. První mistrovství světa čeká také beka Andreje Šustra z Kunlunu, který dosud startoval jen na Světovém poháru v Torontu v roce 2016.

Začít šampionát v brance by měl Hrubec "Chtěli bychom, aby do turnaje vstoupil na pozici jedničky. Neznamená to, že začne chytat turnaj a odchytá ho celý celý. Neznamená to ani, že nastoupí do prvního utkání, ale nejspíš se tak stane. Uvidíme, jak budeme reagovat dál. Jsem rád, že máme vyrovnanou trojici brankářů a může být ještě pořád ve hře Vítek Vaněček z Washingtonu," dodal Pešán. Do turnaje vstoupí český tým v pátek, kdy nastoupí v 15:15 SELČ proti Rusku.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy