SLUNETA Ústí nad Labem - BK KVIS Pardubice

Voráčkovi to dál pálí, Pavelec má pátou prohru v řadě

New York – Dojem z nepovedeného startu do sezony v posledních utkáních notně vylepšuje Jakub Voráček. V úterním programu NHL dvěma góly pomohl Philadelphii otočit duel s Washingtonem, v němž "Letci" zvítězili 5:2, a Voráček byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Dařilo se i dalším českým útočníkům, nepovedené období naopak prožívá Ondřej Pavelec. Brankář Winnipegu dostal od Buffala čtyři góly a připsal si už pátou porážku v řadě.

Jakub Voráček
zdroj: ČTK/AP

Philadelphia - Washington 5:2

Voráček se poprvé prosadil ve 22. minutě, kdy unikl po pravém křídle a akci dva na jednoho vyřešil střelou švihem, která znamenala vyrovnání na 1:1. "Překvapil jsem trošku sám sebe. V takových momentech nikdy nestřílím, ale přihrávám. Už odmalička," prohlásil český útočník.

"Letci" pak zápas rozhodli na konci druhé třetiny, kdy dvěma góly během 72 sekund utekli z nerozhodného stavu 2:2 na 4:2. Obě branky přitom domácí vstřelili při pětiminutovém vyloučení útočníka Capitals Toma Wilsona, který předtím diskutabilním zákrokem poslal hlavou proti mantinelu Braydena Schenna. Tomu museli z ledu pomoci spoluhráči a do hry už se nevrátil.

Jako první využil přesilovku ranou z voleje Mark Streit, vzápětí se střelou z mezikruží prosadil Voráček, který tak skóroval počtvrté z posledních pěti zápasů a po slabším vstupu do sezony vylepšil svou bilanci na osm přesných zásahů.

"Když dostanete v zápase pětiminutovou přesilovku, musíte dát aspoň jeden gól," konstatoval Claude Giroux, kapitán Flyers, kterým na domácím ledě přesilovky příliš nesvědčí. Až dosud měli před vlastními fanoušky úspěšnost využití necelých 10 procent. "Konečně jsme prolomili smůlu a dali dva góly. V poslední době obě naše přesilovkové formace hrají dobře, dnes se to potvrdilo," dodal Giroux.

St. Louis - San Jose 2:4

Povedený večer prožil také Martin Havlát, jenž třetím gólem v sezoně a jednou asistencí přispěl k vítězství San Jose na ledě St. Louis 4:2. Havlát se nejprve podílel v 10. minutě na úvodním gólu zápasu, když po jeho tečované střele, která se odrazila od zadního mantinelu, vrátil puk do branky Joe Pavelski. Ve 49. minutě to byl naopak český útočník, který pohotovou dorážkou uzavřel střelecký účet zápasu, v němž si bod za přihrávku připsal také Tomáš Hertl.

"Zlepšuje se v každém zápase," řekl o Havlátovi trenér "Žraloků" Todd McLellan. "Bere na sebe stále větší zodpovědnost za úspěch celého týmu. Od té doby, co se zpožděním naskočil do sestavy, byl snad jen ve třech zápasech v záporných číslech, co se týká účasti na ledě. To je zatraceně dobré. A že bychom si od něj přáli více gólů? Myslím, že to ještě přijde," dodal McLellan.

Jeho svěřenci každopádně potvrdili, že se jim proti St. Louis daří, a vyhráli i třetí vzájemný zápas v sezoně při celkovém skóre 16:7. Klíčová byla znovu první třetina, kterou vyhráli 2:0, ve třech zápasech tak v úvodních dvacetiminutovkách přestříleli soupeře 8:0. "Myslím, že máme problém s tím, jak se dobře připravit na začátek zápasu. My trenéři i hráči na tom musíme zapracovat. Není možné, abychom na začátku nabídli soupeřům tolik šancí. Pak nemůžeme vyhrávat," posteskl si trenér St. Louis Ken Hitchcock.

Toronto - Florida 1:3

Z českých hokejistů se ve dvanácti úterních zápasech střelecky prosadil ještě Tomáš Fleischmann, který ve 4. minutě otevřel skóre utkání v Torontu, kde Florida uloupila oba body po vítězství 3:1. "Panteři" si připsali čtvrtou výhru v řadě. "Zlepšujeme se. Tenhle tým začíná poznávat, že je mnohem lepší, než se zdá. Hráči začínají věřit, že pokud podají dobrý výkon, může to vést k vítězství," řekl prozatímní kouč Peter Horachek, který před časem nahradil odvolaného Kevina Dineena.

Boston - Calgary 2:0

Posedmé z posledních devíti zápasů bodoval David Krejčí, který se dvěma asistencemi podílel na výhře Bostonu nad Calgary 2:0. Obě branky Bruins vstřelil slovenský obránce Zdeno Chára, brankář Tuukka Rask zneškodnil všech 21 střel Flames a vychytal třetí čisté konto v sezoně.

Buffalo - Winnipeg 4:2

Naopak další nepovedený večer má za sebou brankář Ondřej Pavelec, jehož Winnipeg ztratil na ledě Buffala vedení 2:0 a prohrál 2:4. Český reprezentační gólman inkasoval čtyřikrát z 31 střel a připsal si pátou porážku v řadě.

Boston - Calgary 2:0 (0:0, 1:0, 1:0) Branky: 28. a 44. Chára (na obě Krejčí). Střely na branku: 31:21. Diváci: 17 565.

Buffalo - Winnipeg 4:2 (0:0, 1:2, 3:0)
Branky: 31. Ott, 41. Foligno, 43. Moulson, 54. Ellis - 22. a 22. Scheifele. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, z 31 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 87,1 procenta. Střely na branku: 31:27. Diváci: 17 795.

Toronto - Florida 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)
Branky: 44. Raymond - 4. Fleischmann, 26. Bergenheim, 37. Boyes. Střely na branku: 29:23. Diváci: 19 076

NY Islanders - Tampa Bay 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 21. Okposo, 51. Nielsen - 58. a 60. Filppula, rozh. nájezd Kučerov. Střely na branku: 34:36. Diváci: 13 618.

Montreal - Phoenix 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
Branky: 54. a 60. Pacioretty, 43. Markov - 7. Boedker. Střely na branku: 28:27. Diváci: 21 273.

Philadelphia - Washington 5:2 (0:0, 4:2, 1:0)
Branky: 22. a 39. Voráček, 32. Read, 38. Streit, 48. Simmonds - 21. Ovečkin, 26. Fehr (Erat). Střely na branku: 35:26. Diváci: 19 788.

St. Louis - San Jose 2:4 (0:2, 2:1, 0:1)
Branky: 36. Shattenkirk, 40. Bouwmeester - 10. Pavelski (Havlát), 13. Irwin, 23. Burns (Hertl), 49. Havlát. Střely na branku: 22:27. Diváci: 16 323.

Nashville - Chicago 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)
Branky: 4. Weber - 2. Keith, 17. P. Kane, 32. Leddy. Střely na branku: 28:27. Diváci: 16 219.

Minnesota - Vancouver 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 12. Parise, 49. Coyle, rozh. nájezd Pominville - 9. Hansen, 32. Booth. Střely na branku: 32:31. Diváci: 18 531.

Dallas - Colorado 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Branky: 8. a 38. Whitney, 58. Sceviour - 3. Duchene, 31. Johnson. Střely na branku: 28:27. Diváci: 15 143.

Detroit - Anaheim 2:5 (1:4, 0:1, 1:0)
Branky: 4. Jurčo, 59. Cleary - 4. Silfverberg, 6. Bonino, 19. Perry, 20. Vatanen, 33. S. Koivu. Petr Mrázek odchytal za Detroit 42 minut, z 19 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 89,5 procenta. Střely na branku: 18:30. Diváci: 20 066.

Los Angeles - Edmonton 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky: 17. King, 56. Nolan, 60. Brown. Střely na branku: 40:24. Diváci: 18 118.