Svět motorů

Vokoun vychytal Pittsburghu třináctou výhru v řadě

New York – Už třinácté vítězství v řadě si připsali hokejisté Pittsburghu a výrazně se na výhře 1:0 s Montrealem podílel i Tomáš Vokoun. Česká dvojka Tučňáků do utkání naskočila po zranění svého kolegy Fleuryho v průběhu druhé třetiny a stejně jako jeho kolega Vokoun puk do branky nepustil. Jediný gól zápasu vstřelil ve 34. minutě Sidney Crosby, který si tak upevnil pozici nejproduktivnějšího hráče ligy.

Tomáš Vokoun a Sidney Crosby
zdroj: Getty Images

Vokoun nastoupil do branky až po druhé přestávce, když nahradil Marka-André Fleuryho, který se zranil v poslední minutě prostřední třetiny. V nelehké situaci ale český gólman obstál a stejně jako předtím jeho parťák ani on v poslední dvacetiminutovce neinkasoval. Zneškodnil všech 12 střel Canadiens.

"Jako brankář musí být člověk připraven naskočit do branky kdykoliv," konstatoval po utkání Vokoun. "Šel jsem do zápasu za stavu 1:0, takže jsem samozřejmě nechtěl, abychom o náskok přišli. Povedlo se," radoval se. Vokoun předvedl nejlepší zákrok sedm minut před koncem třetí třetiny, kdy lapačkou zastavil ránu reprezentačního parťáka Tomáše Plekance.

"Nevyhráli bychom, kdy naši brankáři nechytali tak, jak chytají," pochválil Vokouna a Fleuryho, jenž si během čtyřiceti minut připsal 25 úspěšných zákroků, střelec jediného gólu Crosby. Fleury se zranil, když na něho pár sekund před druhou přestávkou spadl spoluhráč Tyler Kennedy. Kanadský gólman vypadal otřeseně, druhou třetinu sice dochytal, ale pak už zůstal v kabině.

Pittsburgh se může pyšnit nejúspěšnější sérií od roku 2010, kdy Washington zvítězil čtrnáctkrát v řadě. Tučňákům zároveň zbývají už jen čtyři výhry k vyrovnání historického rekordu NHL, který na konci sezony 1992/93 sedmnácti výhrami za sebou vytvořili jejich předchůdci v dresu Pittsburghu.

Pittsburgh - Montreal 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)Branka: 34. Crosby. Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh 20 minut, z 12 střel neinkasoval a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely na branku: 25:37. Diváci: 18.646.

Vedle Vokouna se v úterý vedlo i dalšímu českému brankáři Ondřeji Pavelcovi, jenž se výrazně podílel na výhře Winnipegu na ledě Caroliny 4:1. Pavelec si připsal 38 zákroků a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu za Evanderem Kanem, jenž byl u všech čtyř gólů Jets, když jeden dal a na další tři přihrál.

Jediný gól Hurricanes vstřelil Jiří Tlustý, který překonal krajana v brance Winnipegu v 7. minutě a se 14 zásahy je spolu s Jaromírem Jágrem a Jakubem Voráčkem nejlepším českým střelcem v lize. Nikdo další ale na Pavelce už nevyzrál a hosté čtyřmi góly skóre otočili.

Pavelec vychytal patnáctou výhru v sezoně a s výjimkou tří zápasů odehrál všechna utkání Winnipegu. "Soupeř měl několik dobrých šancí, dokázal před naší brankou udělat závar, ale uměli jsme si s tím poradit. Je fantastické, že jsme dostali jen jeden gól," radoval se Pavelec.

Carolina - Winnipeg 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Branky: 7. Tlustý - 14. O. Jokinen, 32. Enström, 37. Antropov, 53. E. Kane. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 39 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 97,4 procenta. Střely na branku: 39:35. Diváci: 16.225.

Vedle Tlustého se v devíti úterních zápasech střelecky prosadili ještě další dva čeští hokejisté, ani oni však svým týmům k výhrám nepomohli. Tomáš Fleischmann v 7. minutě otevřel skóre utkání s Torontem, jeho Florida však nakonec prohrála 2:3.

Voráček si vedle svého 14. gólu připsal i asistenci a s 34 body stále vede tabulku produktivity českých hráčů před Patrikem Eliášem (29 bodů), jeho Philadelphia ale prohrála v přímé bitvě o play-off s New Yorkem Rangers 2:5. Jezdci si tak udrželi osmé místo v tabulce Východní konference o dva body před městskými rivaly Islanders, kteří v dalším klíčovém duelu zdolali 3:2 Washington. Philadelphia naopak klesla na čtrnáctou příčku a na Rangers ztrácí už sedm bodů.

Toronto - Florida 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)Branky: 41. a 44. Lupul, 30. Phaneuf - 7. Fleischmann, 41. Matthias (Kuba). Střely na branku: 31:42. Diváci: 19.379.

Philadelphia - New York Rangers 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)
Branky: 38. Simmonds (Voráček), 47. Voráček - 15. a 48. Nash, 24. B. Richards, 26. Stepan, 53. Kreider. Střely na branku: 34:31. Diváci: 19.961.

Washington - NY Islanders 2:3 (0:2, 2:0, 0:1)
Branky: 31. Ribeiro, 34. Carlson - 6. Grabner, 8. Bailey, 55. Tavares. Střely na branku: 22:31. Diváci: 18.506.

Vancouver - Columbus 1:0 po sam. nájezdech
Rozhodující sam. nájezd: Lapierre. Střely na branku: 34:17. Diváci: 18.910.

Tampa Bay - Buffalo 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky: 17. Stamkos, 29. St. Louis - 57. Leopold. Střely na branku: 25:14. Diváci: 19.204.

St. Louis - Edmonton 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)
Branky: 12. a 24. Eberle, 26. Hall. Střely na branku: 43:19. Diváci: 17.260.

Chicago - Calgary 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky: 8. Leddy (Rozsíval), 38. Seabrook. Střely na branku: 35:16. Diváci: 21.790.