V šachu

Vaněček vychytal čtvrtou výhru za sebou, Voráček nedohrál

Dvacet tři střel zastavil na ledě Vancouveru Vítek Vaněček a dovedl Washington k výhře 4:3 v prodloužení. Český brankář si připsal čtvrtý vítězný start v řadě. Útočník Columbusu Jakub Voráček nedohrál zápas po nešetrném zákroku útočníka Minnesoty Marcuse Foligna kolenem na koleno.

Vítek Vaněček
zdroj: ČTK/AP/Larry MacDougal

Vaněček odolával dvě třetiny, ve kterých kryl všech 17 pokusů domácích, a také díky jeho zákrokům vedl Washington od sedmé minuty 2:0. Oba góly vstřelil Jevgenij Kuzněcov. Ve druhém případě doklepl puk z brankové čáry a zřejmě tím připravil Alexandra Ovečkina o 767. trefu v NHL, kterou by se osamostatnil v historickém pořadí na třetím místě od Jaromíra Jágra.

"Kuzy udělal stoprocentně správnou věc," řekl trenér Washingtonu Peter Laviolette o gólu na 2:0, po kterém si ani Kuzněcov nebyl jistý, komu bude připsán, a bral puk pro Ovečkina z branky. "Měl za sebou obránce, který mohl kotouč vypíchnout z brankoviště. Nejsem si jistý, zda by to byl gól, pokud by puk nedoklepl. Alex dá svůj gól příště. Dostane se tam (před Jágra). Maká na tom a odehrál dobrý zápas," doplnil kouč.

Na začátku poslední třetiny ale Vaněček nezareagoval na střelu Quinna Hughese od modré čáry a poté jej dvakrát překonal Bo Horvat. Útočník Vancouveru vyrovnal v přesilové hře střelou z mezikruží a o sto sekund později se prosadil z dorážky. Washington kontroval opět Kuzněcovem, který zkompletoval hattrick v početní převaze z dorážky Ovečkinovy střely. Prodloužení rozhodl z přečíslení Lars Eller.

Voráček rozjízděl v poslední minutě při hře bez gólmana akci, ale Foligno jej srazil v oblasti červené čáry nekompromisně k ledu. Český hráč se na ledě svíjel bolestí, ale odkulhal po svých do kabiny a později se ještě vrátil na střídačku. Do hry už ale nezasáhl a klub po zápase jeho zdravotní stav neupřesnil. Rozhodčí neposoudili střet k velké nelibosti lavičky Columbusu jako nedovolený a nevylučovali.

I bez Voráčka ale Columbus zápas otočil a vyhrál nad Minnesotou 3:2 po nájezdech. O vyrovnání se zasloužil 32 sekund před koncem třetí třetiny ránou od modré čáry Zach Werenski a v rozstřelu se prosadil jako jediný Jegor Činachov, který skóroval i v základní hrací době. Hlavním hrdinou byl ale gólman Elvis Merzlikins, který kryl 36 střel a všechny tři nájezdy.

Hokejisté New Yorku Islanders porazili i díky dvěma gólům Joshe Baileyho doma Winnipeg 5:2 a jejich kouč Barry Trotz si připsal 900. výhru v roli trenéra. Této mety před ním v NHL dosáhli pouze Scotty Bowman (1244) a Joel Quenneville (969).

"Znamená to, že už trénuju dlouho," řekl devětapadesátiletý Trotz, který o milníku nevěděl. Před příchodem k Islanders vedl Nashville (1998 až 2014) a Washington (2014 až 2018), se kterým získal Stanleyův pohár. "Měl jsem štěstí na dobré hráče, proto je výher tolik," konstatoval.

Pittsburgh bez Dominika Simona zdolal na svém ledě Vegas 5:2. Penguins prohýřili v prostřední třetině dvoubrankový náskok, ale v závěrečné části zlomili nerozhodný stav třemi góly. Ten vítězný vstřelil obránce Mark Friedman, který skóroval téměř po roce. Hostům, kteří vyslali v utkání na Tristana Jarryho 42 střel, se navíc zranil jeden z lídrů Max Pacioretty.

Výsledky NHL

Pittsburgh - Vegas 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)
Branky: 19. Matheson, 23. Carter, 44. Friedman, 55. Rust, 58. Rodrigues - 25. Eichel, 29. Pietrangelo. Střely na branku: 33:42. Diváci: 18 341. Hvězdy zápasu: 1. Rust, 2. Carter, 3. Friedman (všichni Pittsburgh).

Columbus - Minnesota 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 14. a rozhodující sam. nájezd Činachov, 60. Werenski - 20. Kaprizov, 34. Zuccarello. Střely na branku: 28:38. Diváci: 16 399. Hvězdy zápasu: 1. Merzlikins, 2. Činachov, 3. Werenski (všichni Columbus).

NY Islanders - Winnipeg 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)
Branky: 22. a 48. Josh Bailey, 7. Nelson, 22. A. Lee, 56. Clutterbuck - 17. Connor, 41. Wheeler. Střely na branku: 38:29. Diváci: 17 255. Hvězdy zápasu: 1. Josh Bailey, 2. Nelson, 3. Varlamov (všichni NY Islanders).

Vancouver - Washington 3:4 v prodl. (0:2, 0:0, 3:1 - 0:1)
Branky: 44. a 45. Horvat, 41. Q. Hughes - 6., 7. a 56. Kuzněcov, 61. Eller. Střely na branku: 26:34. Brankář Vítek Vaněček odchytal za Washington celý zápas, inkasoval tři góly z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 88,5 procenta. Diváci: 18 814. Hvězdy zápasu: 1. Kuzněcov (Washington), 2. Horvat, 3. Q. Hughes (oba Vancouver).