Diamantová liga 2024

Tlustý vystřílel výhru Carolině, zářili i Hemský s Hudlerem

New York - Hokejový útočník Jiří Tlustý zařídil ve čtvrtečním utkání NHL dvěma góly a jednou asistencí vítězství Caroliny 4:1 nad Pittsburghem. Kladenský odchovanec se trefil dvakrát během jednoho zápasu počtvrté v sezoně a s devíti zásahy je i nejlepším českým střelcem probíhajícího ročníku.

Jiří Tlustý slaví gól se spoluhráči
zdroj: Getty Images autor: Phil Ellsworth

Hurricanes v utkání jako první inkasovali, ale ještě v úvodní třetině vyrovnali a v prostřední části třemi brankami rozhodli. V ní si vzal hlavní slovo Tlustý, který nejdříve úspěšnou dorážkou překlopil skóre na stranu domácích a ve 40. minutě upravil pohotovou ranou mezi kruhy na 4:1.

"Užívám si to. Roste mi sebevědomí, hraji v jedné lajně se dvěma nejlepšími hráči v NHL. Co k tomu říci více? Prostě si užívám každý den, každé střídaní. O tom hokej je, ne?" řekl Tlustý, jenž nastupuje v elitním útoku Caroliny s Erikem Staalem a Alexandrem Sjominem.

"S oběma si velmi dobře rozumí. Zatímco Alex a Eric využívají své fyzické proporce a sílu k tomu, aby udrželi kotouč, on (Tlustý) je schopný si najít střeleckou pozici a dokazuje, že umí dávat i na této úrovni pravidelně branky," uvedl trenér Kirk Muller.

Souhru celého útoku si pochvaloval i český útočník. "Oni jsou velmi dobří a silní, já se jen snažím vytvořit trochu zmatku v obraně soupeře a uvolnit se v dobré střelecké pozici. Oni mně pak vždy přihrávkou najdou," řekl Tlustý, který má na kontě 15 bodů (9+6) z 19 zápasů.

Sestřih utkání Carolina - Pittsburgh

Jaromír Jágr vstřelil čestný úspěch Dallasu, když v 55. minutě korigoval porážku s Edmontonem na 1:5. Jedním z hlavních strůjců přesvědčivého vítězství Oilers byl Aleš Hemský, který zaznamenal gól a dvě přihrávky.

Oba týmy se už letos dvakrát střetly v Edmontonu a v obou případech se z vítězství radovali hráči Dallasu. V každém z těchto zápasů se gólově prosadil i Jágr (jeden z nich byl vítězný v prodloužení), který taky ve čtvrtek ukázal, že se mu proti tomuto týmu daří. Střelou z mezikruží připravil Devana Dubnyka o čisté konto, ale jeho trefa na rozdíl od těch minulých jen zmírnila prohru.

Aleš Hemský
zdroj: AP autor: Tony Gutierrez

"V posledních dvou zápasech nás porazili ve třetích třetinách. Hráli jsme dobře v prvních dvou, ale v závěrečné nás přehráli. Dnes to bylo jiné. Nehonili jsme se zbytečně za pukem jako v předchozích utkáních. Měli jsme tak více energie na útočení a myslím si, že nám to pomohlo," prohlásil Hemský, který na začátku poslední třetiny zvýšil na 4:0.

Vítězství je o to cennější, že Oilers značnou část utkání hráli jen na čtyři beky. Nejdříve přišli o Coreyho Pottera a později přechodně i o Ladislava Šmída. "Už když ztratíte jednoho beka, je to problém. Zvláště s tím počtem oslabení, kterému jsme museli čelit. Byli jsme rádi, když se (Šmíd) v závěru opět zapojil do hry, ale přes 20 minut jsme hráli jen na čtyři obránce. Ti ukázali charakter a dobře se s tím porvali," uvedl trenér Oilers Ralph Krueger.

Sestřih utkání Dallas - Edmonton

Brankář Ondřej Pavelec podpořil 22 zásahy vítězství Winnipegu 3:1 nad New Jersey. Jets i zásluhou Pavelce, který nechyběl v brance týmu od 9. února, vyhráli v pěti z posledních šesti utkání a dostali se na osmé místo ve Východní konferenci. "Je ve formě. Jsem spokojený s tím, jak teď chytá. Je výborný," řekl na adresu českého gólmana trenér Claude Noël.

Hokejisté Calgary i díky třem asistencím Jiřího Hudlera vedli v Coloradu 3:0 a 4:2, ale v poslední třetině třikrát inkasovali a prohráli 4:5. Na třetí branku vítězů přihrál Jan Hejda. "Jediné vysvětlení, které mám, je, že jsme to za stavu 3:0 podcenili. Mysleli jsme, že to už půjde samo," zlobil se po utkání na své svěřence trenér Bob Hartley.

Sestřih utkání Colorado - Calgary

Na bodový zisk nestačila ani premiérová trefa obránce Rostislava Klesly v sezoně, Phoenix doma podlehl Minnesotě 3:4. Český bek v polovině zápasu snížil bekhendem na 1:3, záhy ale hosté opět získali tříbrankový náskok. V závěrečných pěti minutách Coyotes ještě dvěma góly zdramatizovali finiš, ale více nestihli. Phoenix opět postrádal svého nejlepšího střelce Martina Hanzala a druhého nejproduktivnějšího hráče týmu Radima Vrbatu.

Hokejisté Chicaga nadále vylepšují rekord NHL, vítězstvím 3:0 na ledě St. Louis bodovali i ve dvacátém utkání letošního ročníku. Dvěma góly se na triumfu podílel Jonathan Toews a o čisté konto se podělili Corey Crawford s Rayem Emerym, který v první třetině nahradil zraněného parťáka. Premiérovým hattrickem v soutěži se blýskl Nazem Kadri a přispěl k výhře Toronta 5:4 v prodloužení na ledě New York Islanders.

Výsledky čtvrtečních zápasů NHL:

Boston - Ottawa 2:1 v prodloužení (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 26. Horton, 64. P. Bergeron - 35. O'Brien. Střely na branku: 46:31. Diváci: 17 565.

NY Islanders - Toronto 4:5 v prodloužení (1:1, 1:3, 2:0 - 0:1)
Branky: 4. Bailey, 27. Višňovský, 46. MacDonald, 51. Okposo - 9., 29. a 35. Kadri, 31. Van Riemsdyk, 62. Phaneuf. Střely na branku: 27:28. Diváci: 9 222.

NY Rangers - Tampa Bay 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
Branky: 8. Hägelin, 9. Stepan, 37. M. Staal, 59. R. Nash - 17. St. Louis. Střely na branku: 42:25. Diváci: 17 200.

Carolina - Pittsburgh 4:1 (1:1, 3:0, 0:0)
Branky: 25. a 40. TLUSTÝ, 20. E. Staal (TLUSTÝ), 26. Skinner - 14. Kunitz. Střely na branku: 29:27. Diváci: 18 680.

Florida - Buffalo 3:4 po nájezdech (2:3, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 15. Shore, 16. Goc (FLEISCHMANN), 59. B. Campbell - 7. a 17. Gerbe, 11. Ennis, rozhodující nájezd Vanek. Střely na branku: 43:25. Diváci: 15 672.

Winnipeg - New Jersey 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Branky: 1. a 52. Ladd, 60. Wheeler - 24. Loktionov. Brankář PAVELEC odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval jeden gól z 23 střel a úspěšnost zásahů měl 95,65 procent. Střely na branku: 21:23. Diváci: 15 004.

St. Louis - Chicago 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky: 1. a 47. Toews, 43. Shaw. Střely na branku: 21:23. Diváci: 19 533.

Dallas - Edmonton 1:5 (0:2, 0:1, 1:2)
Branky: 55. JÁGR - 2. Gagner (HEMSKÝ), 14. Schultz, 40. Petry (HEMSKÝ), 41. HEMSKÝ, 52. Eager. Střely na branku: 34:38. Diváci: 17 004.

Phoenix - Minnesota 3:4 (0:2, 1:2, 2:0)
Branky: 31. KLESLA, 56. Yandle, 60. Doan - 15. a 27. Heatley, 2. Zucker, 37. Spurgeon. Střely na branku: 28:23. Diváci: 11 547.

Colorado - Calgary 5:4 (0:3, 2:1, 3:0)
Branky: 26. O'Byrne, 30. D. Jones, 41. Landeskog (HEJDA), 47. Stastny, 51. Duchene - 20. a 34. Iginla (na obě HUDLER), 5. Bouwmeester (HUDLER), 6. Cammalleri. Střely na branku: 36:23. Diváci: 15 197.

San Jose - Detroit 1:2 po nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 45. Couture - 47. Eaves, rozhodující sam. nájezd Brunner. Střely na branku: 26:34. Diváci: 17 562.