SP Brazílie

Tlustý čtyřmi body zařídil výhru Caroliny

New York - Český hokejový útočník Jiří Tlustý sehrál svůj nejlepší zápas v NHL, když dvěma góly a stejným počtem asistencí zařídil výhru Caroliny na ledě New Yorku Islanders 6:4. Čtyřiadvacetiletý kladenský odchovanec zaznamenal všechny čtyři body v třetí třetině, před jejímž začátkem Hurricanes prohrávali 2:3.

Tlustý už po třiceti sekundách vyrovnal na 3:3, následně přihrál na dva góly a v poslední minutě střelou do prázdné brány při power play uzavřel skóre večera. Nebyl dokonce daleko od hattricku, protože pátý gól v polovině třetí třetiny rozhodčí původně připsali rovněž jemu, nakonec byl ale jako jeho autor označen Eric Staal.

"Že jsem přišel o hattrick, mě nemrzí. Daleko důležitější je, že jsme získali dva body," řekl Tlustý, jenž si připsal druhý a třetí přesný zásah v sezoně. "Za dva góly jsem šťastný, za dnešní výkon by si je zasloužilo víc našich hráčů," dodal.

Jeho tým nesrazily ani čtyři góly inkasované v oslabení. "Myslím, že budeme mít velmi dlouhý rozbor u videa," podotkl Tlustý. "Na hře v oslabení se snažíme zapracovat. V posledních třech utkáních to vypadalo nadějně, ale dneska to nebyl z tohoto pohledu dobrý zápas. Ještěže jsme dali góly při hře pět na pět," konstatoval český útočník.

Hurricanes vyzráli na Islanders více než po roce, v minulé sezoně totiž prohráli všechny čtyři vzájemné duely. Zároveň si připsali třetí vítězství v rámci šestizápasové série na hřištích soupeřů, kterou zakončí v úterý na ledě New Jersey. Hokejisté Colorada nezvládli duel s Phoenixem a v prodloužení padli 2:3.

Z českých hokejistů se v pondělí střelecky prosadili ještě další dva hráči. Václav Prospal svou čtvrtou trefou v sezoně pomohl Columbusu k vysoké výhře nad San Jose 6:2. Jiří Hudler z Calgary v duelu s Minnesotou po přihrávce od Romana Červenky vyrovnal v třetí třetině na 1:1 a skóroval i v penaltovém rozstřelu, Calgary ale nakonec v nájezdech prohrálo 1:2.

Rozhodující penaltu proměnil Mikko Koivu, který tak oslavil svůj jubilejní 500. zápas v NHL. Brankář Niklas Bäckström zneškodnil 23 z 24 střel a podruhé za sebou inkasoval jen jeden gól.

Columbus v zápase se Žraloky poprvé udeřil už v úvodní minutě, v druhé třetině Blue Jackets zvýšili na 3:0 dvěma brankami v rozmezí 71 sekund. V třetím dějství pak Prospal a Mark Letestu přidali další dva slepené góly, které dělilo dokonce jen osm vteřin.

"Hráli jsme naplno celých šedesát minut a výsledek vidíte sami," radoval se po nejlepším utkání sezony útočník Brandon Dubinsky. "Když dnešní výkon zopakujeme, můžeme mít takových vítězství daleko víc."

Naopak Žraloci prohráli pátý zápas v řadě poté, co sezonu zahájili sérií sedmi výher. "Je to jednoduché, vyhrává ten tým, který maká víc. Soupeř nás dnes přehrál ve všech směrech, v nasazení, ve střelbě, v bránění, je toho daleko daleko víc," neskrýval rozčarování trenér Todd McLellan.

Čtvrté vítězství za sebou vybojovali hokejisté Toronta, kteří porazili 5:2 Philadelphii. Maple Leafs rozhodli o vítězství na začátku druhé třetiny, kdy během čtyř minut vstřelili tři góly.

Naopak pátou porážku po sobě, z toho čtvrtou na domácím ledě, utrpěli St. Louis Blues, kteří podlehli Los Angeles 1:4.

Výsledky

Toronto - Philadelphia 5:2 (1:1, 3:0, 1:1)
Branky: 15. Phaneuf, 23. Orr, 24. Frattin, 27. MacArthur, 42. Van Riemsdyk - 1. Simmonds, 60. McGinn. Střely na branku: 24:46. Diváci: 19 253.

NY Islanders - Carolina 4:6 (1:1, 2:1, 1:4)
Branky: 28. a 52. Moulson, 3. Nielsen, 26. Tavares - 41. a 60. Tlustý, 14. Wallace, 26. Skinner, 46. Sjomin (Tlustý), 50. E. Staal (Tlustý). Střely na branku: 28:31. Diváci: 9 622.

Calgary - Minnesota 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 42. Hudler (Červenka) - 39. Brodziak, rozh. nájezd M. Koivu. Střely na branku: 24:24. Diváci: 19 289.

St. Louis - Los Angeles 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Branky: 40. Steen - 9. a 24. Jeff Carter, 34. Drewiske, 44. Stoll. Střely na branku: 22:23. Diváci: 14 498.

Colorado - Phoenix 2:3 v prodl. (0:1, 2:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 23. Olver (Hejduk), 26. Duchene - 10. a 65. Doan, 52. Ekman-Larsson. Střely na branku: 43:30. Diváci: 14 063.

Columbus - San Jose 6:2 (1:0, 2:1, 3:1)
Branky: 1. Dubinsky, 34. Wisniewski, 35. Goloubef, 41. Nikitin, 46. Prospal, 46. Letestu - 35. Marleau, 59. Pavelski. Střely na branku: 36:27. Diváci: 10 837.