Tampa Bay si po obratu s Arizonou poprvé zajistila zisk Prezidentovy trofeje

Dominance Tampy Bay v letošním ročníku NHL je znatelná. Po výhře nad Arizonou 4:1 si už teď poprvé v historii zajistila Prezidentovu trofej pro vítěze základní části. Lightning vládnou lize o 21 bodů před Calgary a Bostonem. Na velkém úspěchu se podíleli i dva čeští hokejisté – útočník Ondřej Palát a obránce Jan Rutta.

Radost hokejistů Tampy Bay
zdroj: ČTK/ZUMA

Tampa Bay - Arizona 4:1

Kapitán Tampy Bay Steven Stamkos se na obratu proti Arizoně podílel v sedmé minutě brankou na 1:1 a s 384 góly vytvořil nový klubový rekord. Na druhé místo odsunul devětadvacetiletý Kanaďan v 737. zápase za Lightning Vincenta Lecavaliera, který za tým z Floridy odehrál 1037 utkání.

Po historickém zápisu mohli fanoušci sledovat na kostce nad ledem Stamkosovu cestu za rekordem a následovaly dlouhé ovace vestoje. "To mě opravdu dostalo. Bylo to hodně emotivní. Děkuji přátelům, rodině, spoluhráčům a trenérům za všechnu tu lásku a podporu," uvedl Stamkos.

Výjimečnost večera pro něj ještě zvýšil fakt, že na střídačce Arizony stál trenér Rick Tocchet, který byl v Tampě Bay u jeho začátků. "Hodně mi pomohl při mém vstupu do ligy," prohlásila jednička draftu z roku 2008 na adresu kouče, který vedl Lightning do konce sezony 2009/10.

"Steven je nejlepším střelcem v historii klubu a nyní to oficiálně potvrdil. Dal spoustu branek v relativně málo zápasech, což je obdivuhodné. Řekl bych, že je to jeden z nejlepších střelců vůbec," řekl osmatřicetiletý Lecavalier, který odešel v roce 2013 do Philadelphie a následně hrál ještě v Los Angeles. Kariéru ukončil po sezoně 2015/16.

Tampa rozhodla zápas s Arizonou ve třetí třetině. V čase 40:44 vstřelil vítěznou branku obránce Victor Hedman a v poslední minutě skórovali v oslabení při power-play do prázdné branky Anthony Cirelli a Yanni Gourde. Pro Tampu to byla pátá výhra v řadě.

"Vyhrát nějakou trofej je vždycky těžké. My jsme jednu získali a můžeme na to být patřičně hrdí," prohlásil kouč Jon Cooper, jehož tým bude všechny série v play-off začínat na domácím ledě.

San Jose - Vegas 3:7

Čeští zástupci se v pondělních duelech neprosadili. V souboji českých útočníků se mohl radovat Tomáš Nosek z vítězství Vegas 7:3 na ledě San Jose, v jehož dresu vyšel potřetí za sebou bodově naprázdno Tomáš Hertl. Na 32. gól v sezoně, díky kterému by se v čele českých střelců osamostatnil před zraněným Davidem Pastrňákem, čeká slávistický odchovanec čtyři duely.

Chicago - Vancouver 2:3 v prodloužení

Chicago po sérii pěti vítězství podlehlo doma Vancouveru 2:3 v prodloužení. Úspěšnou sérii Blackhawks ukončil po 16 vteřinách nastavení Bo Horvat. Chicago se i přes prohru přiblížilo v Západní konferenci postupové pozici do play-off na čtyři body.

Los Angeles - Winnipeg 2:3

Poslední tým Západní konference Los Angeles prohrálo 2:3 s Winnipegem. Gólem a přihrávkou zařídil vítězství lídra Centrální divize Kyle Connor. Rozhodující branku dal ve 37. minutě Tyler Myers.

Výsledky NHL

Tampa Bay - Arizona 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)

Branky: 7. Stamkos, 41. Hedman, 60. Cirelli, 60. Gourde - 6. Keller. Střely na branku: 24:29. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos, 2. Vasilevskij, 3. Hedman (všichni Tampa Bay).

Chicago - Vancouver 2:3 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 0:1)

Branky: 20. J. Toews, 57. E. Gustafsson - 21. Edler, 27. Markus Granlund, 61. Horvat. Střely na branku: 31:34. Diváci: 21 496. Hvězdy zápasu: 1. Horvat (Vancouver), 2. P. Kane, 3. C. Crawford (oba Chicago).

Los Angeles - Winnipeg 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)

Branky: 15. S. Walker, 31. D. Brown - 12. K. Hayes, 13. K. Connor, 37. Myers. Střely na branku: 17:28. Diváci: 17 842. Hvězdy zápasu: 1. Myers, 2. K. Connor (oba Winnipeg), 3. D. Brown (Los Angeles).

San Jose - Vegas 3:7 (2:3, 0:1, 1:3)

Branky: 1. a 51. Couture, 10. J. Thornton - 13. a 58. Marchessault, 4. W. Karlsson, 6. Mark Stone, 33. P. Stastny, 41. R. Smith, 59. Eakin. Střely na branku: 39:42. Diváci: 17 487. Hvězdy zápasu: 1. R. Smith, 2. Marchessault (oba Vegas), 3. Couture (San Jose).