Buly - debata expertů

Tampa Bay rozstřílela Toronto, Palát ke kanonádě přispěl třemi body

Ondřej Palát prožil počtvrté v sezoně tříbodový večer a podílel se na překvapivé demolici Toronta. Český útočník přispěl v NHL k vítězství 8:1. Martin Nečas přispěl asistencí k výhře Caroliny 4:2 nad Winnipegem. Asistence Pavla Zachy nestačila New Jersey, které doma podlehlo Buffalu 2:5.

Ondřej Palát se s parťáky z Tampy Bay raduje z gólu
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Dirk Shadd

Tampa Bay položila základ k úspěchu čtyřmi trefami ve druhé třetině a Palát jemnou tečí zvýšil ve 42. minutě na 5:0. Český útočník ještě v závěru připravil poslední dva góly zápasu. Po jeho pasu zakončoval Ross Colton do prázdné branky a v přečíslení dva na jednoho uvolnil Patricka Maroona, který stanovil konečné skóre. Palát prožil tříbodový večer počtvrté v sezoně a na kontě má 17 branek a 27 asistencí.

Stejnou bilanci jako Palát si připsal i Steven Stamkos, který vystřídal v čele historické klubové produktivity Martina St. Louise. Kapitán Tampy Bay nasbíral už 956 bodů (473+483) v 917 zápasech.

"Je úsměvné, jak se to někdy sejde. Rekord jsem překonal proti týmu, kterému jsem v dětství fandil. Povedlo se mi to doma a na zápase byli moji rodiče i žena. Nepovažuju se za nějakého citlivku, ale tohle mě dostalo," řekl Stamkos. Mezi další hlavní strůjce debaklu Toronta patřili Ross Colton a Alex Killorn, kteří si v utkání připsali shodně dvě branky a asistenci.

Carolina prohrávala ještě ve 40. minutě 0:2. Třicet sekund před odchodem do kabin ale snížil Teuvo Teräväinen a po přestávce vyrovnal Jaccob Slavin, který dorazil střelu Andreje Svečnikova. U této branky si připsal druhou asistenci Nečas, který minule ukončil jednou přihrávkou desetizápasový bodový půst. Nerozhodný stav zlomil ve 49. minutě z další dorážky Seth Jarvis a při hře Winnipegu bez gólmana zpečetil vítězství Jordan Staal.

Buffalo nasměrovalo k výhře nad plán zvládnuté oslabení, ve kterém během 47 sekund vstřelili první dva góly zápasu Kyle Okposo a Alex Tuch. Obránce Rasmus Dahlin zvýšil na 3:0, ale New Jersey snížilo na přelomu druhé a třetí třetiny na rozdíl jedné branky. Prosadili se Jesper Boqvist a Nikita Ochoťuk, u jehož dorážky si připsal Zacha druhou asistenci. Hosty ale uklidnil Owen Power, jednička posledního draftu, který skóroval v NHL poprvé. Výhru pojistil v závěru Jeff Skinner.

Boston hrál poosmé v řadě bez Davida Pastrňáka a podlehl v Pittsburghu 0:4. Výhru režírovali autor hattricku Jake Guentzel a gólman Casey DeSmith, který kryl 52 střel. Bruins při absenci české hokejové hvězdy vstřelili jen 16 branek a nevyužili 29 přesilových her v řadě. "Musíme se zlepšit v zakončení," lamentoval trenér Bostonu Bruce Cassidy. Pastrňák by podle něj měl v jednom z příštích zápasů nastoupit.

Florida porazila Detroit 5:2, dvanáctou výhrou v řadě vyrovnala klubový rekord a zároveň si s předstihem zajistila prvenství ve Východní konferenci. Panthers s Radkem Gudasem v sestavě mají aktuálně nad Coloradem navrch i v boji o vítězství v základní části. Vedou o dva body a oběma zbývá odehrát pět zápasů. V dresu poražených scházel kvůli nemoci Filip Zadina a jeho spoluhráči Filip Hronek s Jakubem Vránou nebodovali.

Tomáš Hertl vyšel podruhé za sebou naprázdno a San Jose bez jeho příspěvku prohrálo doma se St. Louis 1:3. Hosté bodovali po čtrnácté v řadě, čímž vytvořili nový klubový rekord. Blues už vědí, že v prvním kole play-off narazí na Minnesotu, která ve čtvrtek zvítězila i díky dvěma gólům Kevina Fialy 6:3 nad Vancouverem.

Andrew Copp nasměroval New York Rangers čistým hattrickem v úvodní třetině k výhře 6:3 v derby nad Islanders. Zdatně mu sekundoval Artěmij Panarin, který asistoval u čtyř branek. Další útočník Rangers Filip Chytil odstoupil z utkání v průběhu třetí třetiny. Trenér Gerard Gallant uvedl, že šlo o následek střetu z úvodní třetiny zápasu a že bolest neumožňovala českému hráči pokračovat.

NHL:

Montreal - Philadelphia 3:6 (1:2, 1:2, 1:2)
Branky: 16. Hoffman, 26. Evans, 58. Caufield - 8. a 57. J. van Riemsdyk, 15. Provorov, 27. Lindblom, 34. Konecny, 56. Frost. Střely na branku: 34:34. Diváci: 21 105. Hvězdy zápasu: 1. Provorov, 2. Konecny, 3. J. van Riemsdyk (všichni Philadelphia).

Florida - Detroit 5:2 (3:1, 1:1, 1:0)
Branky: 10. Acciari, 19. Barkov, 20. Marchment, 37. Weegar, 44. Reinhart - 5. Gagner, 27. Bertuzzi. Střely na branku: 27:30. Diváci: 16 238. Hvězdy zápasu: 1. Barkov, 2. Marchment, 3. Weegar (všichni Florida).

New Jersey - Buffalo 2:5 (0:0, 1:3, 1:2)
Branky: 40. J. Boqvist, 45. Ochoťuk (Zacha) - 32. Okposo, 33. Tuch, 38. Dahlin, 49. Power, 57. Skinner. Střely na branku: 31:28. Diváci: 12 014. Hvězdy zápasu: 1. C. Anderson, 2. Dahlin (oba Buffalo), 3. Ochoťuk (New Jersey).

Pittsburgh - Boston 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky: 8., 37. a 58. Guentzel, 27. Zucker. Střely na branku: 32:52. Diváci: 18 350. Hvězdy zápasu: 1. Guentzel, 2. DeSmith, 3. Zucker (všichni Pittsburgh).

Carolina - Winnipeg 4:2 (0:2, 1:0, 3:0)
Branky: 40. Teräväinen, 45. Slavin (Nečas), 49. Jarvis, 60. J. Staal - 8. Connor, 19. Dubois. Střely na branku: 46:22. Diváci: 17 587. Hvězdy zápasu: 1. Jarvis, 2. Teräväinen, 3. Slavin (všichni Carolina).

NY Islanders - NY Rangers 3:6 (0:3, 1:2, 2:1)
Branky: 21. a 43. Nelson, 54. Bailey - 4., 8. a 19. Copp, 38. Kreider, 40. R. Strome, 53. Reaves. Střely na branku: 29:23. Diváci: 17 255. Hvězdy zápasu: 1. Panarin, 2. Copp, 3. Fox (všichni NY Rangers).

Tampa Bay - Toronto 8:1 (0:0 4:0, 4:1)
Branky: 24. a 45. Killorn, 32. a 49. Colton (na druhou Palát), 33. Stamkos, 36. Kučerov, 42. Palát, 55. Maroon (Palát) - 48. Michejev. Střely na branku: 36:37. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos, 2. Colton, 3. Killorn (všichni Tampa Bay).

Minnesota - Vancouver 6:3 (0:0, 3:3, 3:0)
Branky: 25. a 53. Fiala, 28. Spurgeon, 39. Zuccarello, 59. Kaprizov, 59. Hartman - 26. a 37. E. Pettersson, 30. Highmore. Střely na branku: 32:24. Diváci: 17 894. Hvězdy zápasu: 1. Fiala, 2. Kaprizov, 3. F. Gaudreau (všichni Minnesota).

Calgary - Dallas 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)
Branky: 31. M. Tkachuk, 41. Hanifin, 54. Ch. Tanev, 60. Mangiapane - 32. Robertson, 46. Glendening. Střely na branku: 37:23. Diváci: 17 280. Hvězdy zápasu: 1. M. Tkachuk, 2. Ch. Tanev (oba Calgary), 3. Robertson (Dallas).

Los Angeles - Chicago 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky: 12. Danault, 30. Kopitar, 52. Athanasiou, 52. Moore - 36. P. Kane. Střely na branku: 36:16. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Kempe, 2. Edler, 3. Athanasiou (všichni Los Angeles).

San Jose - St. Louis 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Branky: 4. Gregor - 6. Joshua, 21. Thomas, 60. Bučněvič. Střely na branku: 21:28. Diváci: 12 136. Hvězdy zápasu: 1. Thomas, 2. Binnington (oba St. Louis), 3. Reimer (San Jose).