EP Benátky nad Jizerou

Šustr s Palátem režírovali výhru Tampy, gólem se blýskli Gudas a Plekanec

New York – Byl to velký český den v NHL. Obránce Andrej Šustr se zasloužil gólem a asistencí o výhru hokejistů Tampy Bay 5:3 nad Detroitem a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Na dva góly Lightning přihrál Ondřej Palát. Svůj šestý gól v sezoně vstřelil další český bek Radko Gudas z Philadelphie, která rozstřílela 6:3 New York Islanders. Podeváté v sezoně skóroval Tomáš Plekanec a podílel se na triumfu Montrealu 6:2 nad Floridou.

Andrej Šustr skóruje
zdroj: ČTK/ZUMA

Šustr se prosadil ve 23. minutě. Palát vybojoval kotouč na střední čáře, pronikl do útočného pásma, Petr Mrázek v brance Detroitu jeho střelu pouze vyrazil před sebe a od brusle důrazného Šustra se puk odrazil do sítě. Byl to třetí přesný zásah šestadvacetiletého zadáka v sezoně.

Podívejte se na Šustrův gól bruslí:

Hosté sice v polovině utkání vyrovnali, jenže v závěru druhé třetiny domácí dvakrát udeřili v přesilové hře a získali rozhodující náskok. Šustr a Palát si pak připsali asistenci u pátého gólu ve 47. minutě. Mrázek odchytal celý zápas a zaznamenal 26 zákroků.

"Myslím, že jsme hráli docela dobře. Ale udělali jsme spoustu zbytečných chyb a nabídli soupeři mnoho šancí. Řadu z nich ještě vychytal skvělými zákroky Mrázek," zhodnotil utkání útočník poražených Frans Nielsen.

Tampa vyhrála počtvrté v řadě a dál zůstává ve hře o postup do play-off. V tabulce Východní konference stále ztrácí tři body na osmý Boston, který zvítězil 2:0 nad Dallasem. Tým z Floridy má ale jeden zápas k dobru, stejně jako Carolina, jež zdolala 2:1 v prodloužení Columbus a za Bostonem zaostává o čtyři body.

Naopak ze hry už jsou nejspíš Islanders po debaklu na ledě Philadelphie. Letci rozhodli o vysoké výhře už v úvodu zápasu, když po 9 minutách a 19 sekundách vedli 4:0. Gudas byl v 9. minutě autorem třetího gólu po tvrdé střele od modré čáry. Jednu asistenci si připsal také Jakub Voráček.

Oba celky ztrácejí na Boston šest bodů. "Je to těžké, když vidíte, že všichni ostatní také vyhrávají," konstatoval útočník Flyers Dale Weise. "Snažíme se soustředit na to, co můžeme ovlivnit, a to jsou naše zápasy. Víc dělat nemůžeme."

Islanders prohráli potřetí za sebou a kouč Doug Weight jen těžko vysvětloval, jak je možné, že jeho tým ztratil první třetinu 0:5. "Nedokázali jsme vůbec pokrýt střední ani obranné pásmo. A pak jsme najednou koukali, že nám vzadu zůstal jediný hráč. Nebyli jsme do hry vůbec zapálení. Přál bych si, abych vám k tomu mohl říct víc, ale nevím co," prohlásil Weight.

Montreal se vítězstvím nad Floridou oficiálně zařadil mezi jisté účastníky play-off, v němž loni Canadiens chyběli. K výhře nad Floridou jim rovněž pomohl dobrý vstup do utkání, když po první třetině vedli už 3:0.

Plekanec v 11. minutě dával druhý gól a v 53. minutě se podílel i na tom pátém. Hned u tří inkasovaných branek, včetně té Plekancovy, byl na ledě v dresu Floridy Jaromír Jágr.

"Je to skvělý pocit, být zase ve hře o Stanley Cup. Začali jsme na tom makat hned po závěrečné siréně posledního loňského zápasu a dobře jsme věděli, že už takové zklamání jako naposledy nechceme zažít. Můžeme být na sebe pyšní," rozplýval se Max Pacioretty, který vstřelil svůj 35. gól v sezoně.

Canadiens k postupu nejspíš výrazně pomohla i výměna trenérů v polovině února, kdy Michela Therriena nahradil Claude Julien. Pod jeho vedením vyhrál Montreal dvanáct z šestnácti zápasů a bezpečně vede Atlantickou divizi o šest bodů před Ottawou.

Výsledky NHL

Boston - Dallas 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Branky: 16. Marchand, 22. Krug (Pastrňák). Střely na branku: 24:27. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Rask, 2. Marchand, 3. Krug (všichni Boston).

Philadelphia - NY Islanders 6:3 (5:0, 0:1, 1:2)

Branky: 5. Weise, 6. Couturier, 9. Gudas, 10. Weal, 16. Simmonds (Voráček), 59. Filppula - 24. Clutterbuck, 41. Chimera, 57. Ladd. Střely na branku: 30:41. Diváci: 19 703. Hvězdy zápasu: 1. Couturier, 2. Simmonds, 3. Weise (všichni Philadelphia).

Carolina - Columbus 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 56. Skinner, 63. Hanifin - 37. Johnson. Střely na branku: 31:24. Diváci: 11 881. Hvězdy zápasu: 1. Ward, 2. Hanifin, 3. Skinner (všichni Carolina).

Montreal - Florida 6:2 (3:0, 0:1, 3:1)

Branky: 8. a 14. Byron, 11. Plekanec, 44. Pacioretty, 53. Gallagher (Plekanec), 57. Danault - 31. Smith, 49. Matheson. Střely na branku: 33:31. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Gallagher, 2. Byron, 3. Beaulieu (všichni Montreal).

Edmonton - San Jose 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)

Branky: 11. a 48. Maroon, 18. McDavid - 2. Hansen, 54. Pavelski. Střely na branku: 22:40. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Talbot, 3. Maroon (všichni Edmonton).

Nashville - Toronto 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky: 50. Forsberg - 19. Van Riemsdyk, 39. Matthews, 60. Brown. Střely na branku: 30:17. Diváci: 17 214. Hvězdy zápasu: 1. Matthews (Toronto), 2. Forsberg (Nashville), 3. Andersen (Toronto).

Minnesota - Ottawa 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Branky: 18. a 28. Niederreiter, 38. Eriksson Ek, 45. Dumba, 52. Pominviîő (Hanzal) - 17. Hoffman. Střely na branku: 26:19. Diváci: 19 044. Hvězdy zápasu: 1. Niederreiter, 2. Eriksson Ek, 3. Stalock (všichni Minnesota).

Winnipeg - Anaheim 4:3 v prodl. (1:2, 0:1, 2:0 - 1:0)

Branky: 12. Armia, 52. Wheeler, 60. Byfuglien, 64. Scheifele - 19. a 28. Perry, 9. Silfverberg. Střely na branku: 41:28. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Ehlers (Winnipeg), 2. Perry (Anaheim), 3. Wheeler (Winnipeg).

Tampa Bay - Detroit 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)

Branky: 19. Brown, 23. Šustr (Palát), 37. Killorn, 39. Drouin, 47. Gourde (Palát, Šustr) - 5. Nielsen, 33. Dekeyser, 49. Green. Petr Mrázek odchytal za Detroit 58 minut, z 31 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zákroků měl 83,9 procenta. Střely na branku: 31:34. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Šustr, 2. Killorn, 3. Brown (všichni Tampa).