Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Za oponou Velké ceny

Srdcař Seabrook rekordmanem. Nejsem tu kvůli osobním zájmům, říká

Chicago - Obránce Brent Seabrook z Chicaga patří k nevýraznějším postavám letošních vyřazovacích bitev zámořské NHL o Stanleyův pohár. A velmi překvapivě je také jedním z jeho nejlepších střelců. Na kontě má zatím sedm gólů, stejně jako hlavní hvězda soupeře ve finálové sérii Steven Stamkos z Tampy. Pro třicetiletého Kanaďana znamenala právě sedmá trefa historický zápis u Blackhawks.

Brent Seabrook
zdroj: Reuters/USA TODAY Sports

Seabrookův gól z druhého finále, jímž vyrovnal ve třetí třetině na 3:3, znamenal nový klubový rekord v počtu gólů obránce v play-off. Čtrnáctka draftu 2003 se díky němu odpoutala od velikána Chrise Cheliose, jenž skóroval šestkrát na konci sezony 1991/92, kdy se Chicago dostalo do finále, ale proti Pittsburghu s Jaromírem Jágrem v sestavě neuhrálo ani jediný zápas.

Seabrook, jenž v Chicagu strávil celou svou dosavadní kariéru v NHL, zároveň vylepšil svůj celkový gólový účet v play-off na 19 gólů a v čele tohoto přehledu v rekordních zápisech Blackhawks srovnal krok s dosud vedoucími Bobem Murraym a Dougem Wilsonem. Než mu to však zámořští novináři připomněli, neměl o něčem takovém vůbec ponětí.

Podívejte se na Seabrookovu rekordní trefu:

"Nejsem tu kvůli svým osobním zájmům a rekordům," zdůraznil Seabrook, že by nerad vyšel nakonec přes výtečné osobní statistiky naprázdno jako Chelios před 23 lety. "Jsme tu všichni proto, abychom vyhráli Stanley Cup. To je to jediné, na co se náš tým soustředí. Tohle je nejlepší čas z celého roku, jsme ve výborné pozici a už se těšíme na další zápas," vyhlížel Seabrook pokračování série, v níž je zatím vyrovnaný stav 1:1.

Více než 25 minut na ledě

Rodák z Richmondu, jenž nechyběl u předchozích dvou triumfů Chicaga v letech 2010 a 2013 a je také olympijským vítězem (2010), je jednou z klíčových postav týmu. Patří mezi elitní kvarteto extrémně vytížených hráčů defenzivy Blackhawks, z něhož všichni hrají v průměru přes 25 minut na zápas. A kromě práce v obraně stihl dát sedm branek, což z něho dělá třetího nejlepšího střelce mužstva po ofenzivních hvězdách Patricku Kaneovi a Jonathanu Toewsovi. Přidal také čtyři asistence.

Seabrook skóroval v každé sérii, kterou Blackhawks absolvovali. Dokáže navíc často udeřit v klíčových okamžicích. "Má talent na góly v prodloužení nebo takových chvílích, kdy to hodně potřebujeme. Jako naposledy ve druhém utkání," ocenil i přes porážku 3:4 jeho přínos kapitán Toews.

Zatímco v základní části vykázal Seabrook efektivitu střelby 4,4 procenta a za 82 zápasů vsítil osm branek, v play-off narostla na skvělých 18,9 procenta. "Myslím, že je v play-off mimořádný. Připadá mi, že se zlepšuje s každým kolem, s každou sérií. A vypadá, že povstane vždy v těch nejdůležitějších chvílích zápasů. Je pro nás hrozně důležitým hráčem," prohlásil kouč Joel Quenneville.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy