Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Tisková konference k nominaci na hokejový Turnaj Karjaly

Spoluhráči chválí Ruttu. Jen kdyby neseděl tolik na trestné, posteskl si Hedman

Chvála se na Jana Ruttu valí ze všech stran. Přínos českého beka ocenili i jeho spoluhráči z Tampy Bay Victor Hedman a Ryan McDonagh. Rutta po delší pauze nastoupil ve druhém a třetím finálovém utkání a pomohl Lightning oba duely vyhrát a otočit stav série na 2:1. Hedman si jen přeje, aby v dalším zápase nestrávil Rutta tolik času na trestné lavici.

Jan Rutta v souboji s Jamiem Bennem
zdroj: ČTK/AP/JASON FRANSON

Třicetiletý písecký rodák se v únoru zranil a zbytek základní části, kterou v březnu přerušila pandemie koronaviru, zmeškal. Na ledě se po restartu soutěže představil 5. srpna v druhém duelu o nasazení do play-off proti Bostonu.

Od té doby však vinou zranění i dobrých výsledků Tampy Bay nehrál. Důvěru od kouče Jona Coopera dostal po úvodní finálové prohře se Stars 1:4 a okamžitě nastoupil v prvním obranném páru po Hedmanově boku.

Proč se dostaly do finále Tampa Bay a Dallas? Poslechněte si Hokej fokus podcast:

"Už předtím jsem s ním hodně hrál. Je složité naskočit do finále, když jste předtím dlouho nehráli, ale zvládl to snadno. Funguje nám to a spoléháme jeden na druhého. Mám velkou radost z toho, jak v těch dvou zápasech hrál," řekl Hedman.

Rutta ve středečním třetím utkání zaznamenal asistenci a také tři kladné body do statistiky plus/minus, nejvíce ze všech hráčů Lightning. Kromě toho si připsal 12 trestných minut, protože po rozmíšce s kapitánem Dallasu Jamiem Bennem inkasoval dvě minuty a navrch desetiminutový osobní trest.

"Snad se příště vyvaruje trestné lavice a bude k dispozici celý zápas," zavtipkoval Hedman, který se blýskl třemi body za gól a dvě nahrávky. Devětadvacetiletý Švéd byl vyhlášen největší hvězdou zápasu.

Ruttu ocenil i McDonagh. "Je to skvělý bruslař, pohybuje se po celém kluzišti. Jako obrana si dáváme pozor na to, abychom soupeři nedali čas a prostor, a v tom odvádí skvělou práci," konstatoval jednatřicetiletý Američan.

"Viděli jste při několika gólech, že se díky němu přesunula hra na druhou stranu. Po návratu odvedl ohromnou práci a využívá své silné stránky. Dělá přesně to, co po něm chceme," prohlásil někdejší kapitán New York Rangers.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy