Sobotka dvakrát skóroval v Montrealu, Krejčího hattrick asistencí Bostonu nepomohl

Dvěma góly příspěl útočník Vladimír Sobotka k výhře Buffala 6:5 v prodloužení na ledě Montrealu a stal se třetí hvězdou zápasu. David Krejčí naopak neodvrátil třemi přihrávkami prohru Bostonu 5:8 s Vancouverem. Vidět byl i Jakub Voráček, který připravil v prodloužení vítěznou trefu Philadelphie, jež udolala Arizonu 5:4. Skóroval také David Kämpf, ale v dresu Chicaga musel skousnout porážku 3:4 s Carolinou.

Vladimír Sobotka z Buffala v utkání proti Montrealu
zdroj: ZUMA autor: Nicholas T. Loverde

Montreal - Buffalo 5:6 po prodloužení

Sobotka, jenž měl před duelem v Montrealu na kontě jeden gól, dostal Buffalo v první třetině do vedení 1:0 a 2:1. Jedenatřicetiletý forvard nejprve těžil v přečíslení dva na jednoho z výborné přihrávky Evana Rodriguese, po které zakončoval do prázdné branky.

Druhý zásah přidal z dorážky střely Rodriguese, s nímž si před utkáním prohodil pozice v útoku. Trenér Buffala Phil Housley totiž přesunul českého hráče z centra na levé křídlo.

"Myslím si, že nám to fungovalo," komentoval změnu Sobotka, který dal poprvé od března 2013 alespoň dva góly v jednom duelu. Tehdy dosáhl hattricku ještě v dresu St. Louis, odkud přišel k Sabres před sezonou. "Evan vnáší do naší hry hodně rychlosti a má přehled. Dobře přihrává i střílí. Šlo nám to," složil spoluhráči kompliment Sobotka.

Montreal dokázal čtyřikrát smazat jednobrankové manko a v závěru druhé třetiny se ujal vedení 5:4. Jeff Skinner svým druhým gólem poslal zápas do prodloužení – to rozhodl v čase 61:38 Rasmus Ristolainen.

Boston - Vancouver 5:8

Krejčí odehrál nejproduktivnější střetnutí v sezoně a po jeho asistencích Boston vyrovnal na 1:1 a 3:3. Vancouver, lídr Pacifické divize, strhl bláznivé měření sil na svou stranu v rozmezí 34. až 52. minuty, v němž odskočil na 8:4. Krejčí si ještě připsal přihrávku u posledního gólu zápasu. Jeho spoluhráč David Pastrňák naopak nebodoval a byl u tří inkasovaných branek.

"Krejčí trefil v závěru druhé třetiny břevno. Mohlo to být 5:5, místo toho jsme vzápětí inkasovali. To byl zlomový bod," uvedl trenér Bostonu Bruce Cassidy. "Ale žádný z hráčů neměl svůj den. V obraně jsme se od začátku dopouštěli mnoha ztrát, útočníci při obdržených gólech neblokovali střelu. Ani gólmani nás nepodrželi – některé střely viděli, ale nechytli je. Nebylo to tak, že by nás rozebrali kombinacemi," dodal.

Čtyřmi body (2+2) se na výhře Vancouveru podílel Bo Horvat, jenž u sedmého gólu týmu využil chybu brankáře Tuukky Raska při rozehrávce. Zkušený Fin vystřídal za stavu 3:5 Slováka Jaroslava Haláka, který před utkáním vedl gólmanské statistiky v procentuální úspěšnosti zásahů. "Brankáři musí mít krátkou paměť. Je potřeba to hodit za hlavu a připravit se na dva víkendové zápasy," řekl Halák.

Philadelphia - Arizona 5:4 po prodloužení

Philadelphia začala výborně – rychle vedla 2:0, ale ve 27. minutě už prohrávala 2:4. Flyers dokonce poslední dva góly inkasovali při vlastní přesilovce během 24 sekund. Ani to je ovšem nesrazilo do kolen. K úspěšnému obratu pomohl také Voráček, který bodoval ve čtvrtém utkání za sebou.

Kladenský odchovanec vybojoval v útočném pásmu puk a přihrál ho Shaynu Gostisbeherovi, jenž rozhodl zápas střelou bez přípravy z pravého kruhu. "Věděl jsem, že (Voráček) vyhraje souboj o puk. Snažil jsem se uvolnit a on to sehrál výborně," pochválil autor vítězné trefy českého hokejistu, který tak napravil chybu z minulého střetnutí v San Jose, kde v prodloužení před rozhodujícím úderem soupeře ztratil puk.

Chicago - Carolina 3:4

Chicago během týdne změnilo po deseti letech trenéra. Joela Quennevilla nahradil třiatřicetiletý Jeremy Colliton, kterého klub přivedl z farmy v Rockfordu.

Premiéra nejmladšího kouče v soutěži nezačala vůbec dobře. Jeho svěřenci prohrávali s Carolinou po 22 minutách hry už 0:4, ale nevzdali se. Druhý gól Blackhawks vstřelil Kämpf, jenž v předbrankovém prostoru tečoval ránu Brandona Saada. U přesného zásahu českého útočníka si připsal přihrávku i Jan Rutta. Chicago ještě v úvodu třetí třetiny snížilo na rozdíl jedné branky, ale více už nezvládlo.

"Hlavně v úvodu zápasu jsme si v našem pásmu počínali trochu zmateně a vlastními chybami jsme se sráželi," řekl Colliton po premiéře na střídačce v NHL. "V průběhu duelu jsme se zlepšovali. Začali jsme více bruslit, vytvářeli jsme tlak na hráče s pukem, lépe jsme bránili. To všechno nám pomáhalo, abychom si vypracovali šance," dodal.

Dallas - San Jose 4:3

Druhé utkání za sebou vynechal kvůli zranění Tomáš Hertl a San Jose bez něj prohrálo v Dallasu 3:4. Domácí pokazili jubilejní zápas Joea Thortona, který je devatenáctým hráčem v historii NHL s 1500 starty.

Stars rozhodli gólem Devina Shorea z 55. minuty a v té době už hráli bez klíčového beka Johna Klingberga. Rodák z Göteborgu utrpěl při blokování střely zranění v dolní části těla a týmu bude chybět minimálně tři týdny.

NHL:

Boston - Vancouver 5:8 (1:1, 3:5, 1:2)
Branky: 29. a 38. DeBrusk (na první Krejčí), 14. Grzelcyk (Krejčí), 21. Bergeron, 54. Heinen (Krejčí) - 3. a 50. Horvat, 28. a 34. Eriksson, 29. B. Hutton, 35. Roussel, 40. Gudbranson, 52. Virtanen. Střely na branku: 28:33. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Horvat (Vancouver), 2. DeBrusk (Boston), 3. Eriksson (Vancouver).

Florida - Edmonton 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
Branky: 27. Dadonov, 29. Bjugstad, 44. Huberdeau, 60. Sceviour - 41. Draisaitl. Střely na branku: 33:27. Diváci: 11 484. Hvězdy zápasu: 1. Luongo, 2. Dadonov, 3. Barkov (všichni Florida).

Philadelphia - Arizona 5:4 v prodl. (2:1, 0:3, 2:0 - 1:0)
Branky: 6. a 43. Laughton, 2. Konecny, 58. Weise, 62. Gostisbehere (Voráček) - 9. Ekman-Larsson, 22. Richardson, 27. Stepan, 27. Grabner. Střely na branku: 31:34. Diváci: 18 884. Hvězdy zápasu: 1. Laughton (Philadelphia), 2. Ekman-Larsson (Arizona), 3. Weise (Philadelphia).

Montreal - Buffalo 5:6 v prodl. (3:3, 2:1, 0:1 - 0:1)
Branky: 10. Drouin, 15. Peca, 17. A. Shaw, 31. Tatar, 39. Deslauriers - 7. a 15. Sobotka, 26. a 43. Skinner, 16. Sheary, 62. Ristolainen. Střely na branku: 37:31. Diváci: 20 488. Hvězdy zápasu: 1. Skinner (Buffalo), 2. Domi (Montreal), 3. Sobotka (Buffalo).

Ottawa - Vegas 3:5 (0:2, 1:1, 2:2)
Branky: 38. Duchene, 47. Dzingel, 49. Chabot - 16. Marchessault, 20. Theodore, 38. Holden, 50. Carrier, 52. Bellemare. Střely na branku: 30:42. Diváci: 15 213. Hvězdy zápasu: 1: Bellemare (Vegas), 2. Chabot (Ottawa), 3. Marchessault (Vegas).

Tampa Bay - NY Islanders 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)
Branky: 26. Joseph, 32. J.T. Miller, 59. T. Johnson, 60. Stamkos - 4. a 49. Josh Bailey. Střely na branku: 27:37. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. T. Johnson (oba Tampa Bay), 3. Josh Bailey (NY Islanders).

Chicago - Carolina 3:4 (0:3, 2:1, 1:0)
Branky: 25. P. Kane, 31. Kämpf (Rutta), 44. Schmaltz - 5. Svečnikov, 10. Slavin, 16. Di Giuseppe, 22. De Haan. Střely na branku: 38:34. Diváci: 21 331. Hvězdy zápasu: 1. De Haan (Carolina), 2. P. Kane (Chicago), 3. Svečnikov (Carolina).

Dallas - San Jose 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)
Branky: 9. a 55. D. Shore, 27. Seguin, 28. G. Smith - 15. Meier, 32. Pavelski, 48. E. Kane. Střely na branku: 22:36. Hvězdy zápasu: D. Shore, 2. Seguin (oba Dallas), 3. Burns (San Jose).

Los Angeles - Minnesota 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Branky: 5. Muzzin - 15. Niederreiter, 35. Parise, 60. Mikael Granlund. Střely na branku: 28:24. Diváci: 17 621. Hvězdy zápasu: 1. Parise (Minnesota), 2. Muzzin (Los Angeles), 3. Koivu (Minnesota).