Sobotka dal v NHL svůj první hattrick, Jágr se trefil počtvrté v řadě

San Jose – Čeští hokejisté se v NHL opět předvedli v dobrém světle. Útočník Vladimír Sobotka vstřelil v sobotním utkání svůj premiérový hattrick v NHL a výrazně se tak zasloužil o výhru St. Louis na ledě San Jose 4:3 v prodloužení. Dařilo se i Jaromíru Jágrovi, jenž vsítil jedinou branku Dallasu a do černého se trefil v třetím zápase po sobě.

Vladimír Sobotka před brankou San Jose
zdroj: AP autor: Marcio Jose Sanchez

V San Jose bývalý slávistický útočník nejprve v 5. minutě otevřel skóre utkání, v třetí třetině pak za stavu 1:3 smazal dvougólové manko dvěma trefami v rozmezí pouhých 80 sekund. Obrat pak dokonal v druhé minutě prodloužení Patrik Berglund a Blues si tak poprvé po měsíci připsali dvě vítězství za sebou.

"Nevím, jak přesně vyjádřit svoje pocity, ale cítím se prostě skvěle," řekl po zápase Sobotka, který nikdy nebyl vyhlášeným kanonýrem. Za šest sezon v NHL nastřílel dohromady 25 branek.

Letos už jich má ale na kontě sedm, čímž vyrovnal své maximum z předminulé sezony. Pálilo mu to při výluce i na začátku extraligy, za Slavii se v 27 zápasech trefil desetkrát.

"V NHL ale hraje v jiné roli než v Evropě. Tam byl dispečerem na přesilovkách, hrál v elitních formacích, tady má defenzivnější úkoly," uvedl trenér Blues Ken Hitchcock. "Je to nadaný ofenzivní hráč, který našel v Americe novou roli. Je to typický přiklad kluka, který se dokázal přizpůsobit, aby si zahrál NHL. Chytrý hráč," dodal.

Samou chválu pěl na Sobotku také spoluhráč a střelec vítězného gólu Berglund. "Není to novinka, že hraje dobře. Maká pro tenhle tým každý zápas, je jedním z klíčových hráčů. Plní spoustu úkolů a je skvělé, že dal dnes tři góly. Ohromně si to zaslouží," prohlásil.

Vydařený večer prožil v sobotu také Jiří Tlustý, jenž dvěma góly a jednou asistenci přispěl k výhře Caroliny nad New Jersey 6:3. Vrátil se tak na pozici nejlepšího českého střelce v NHL, na kontě má 13 branek. Jeden gól Ďáblů zaznamenal Patrik Eliáš.

Hurricanes vyhráli pátý z posledních šesti zápasů a upevnili si vedení v tabulce Jihovýchodní divize. O vítězství rozhodli už během úvodních čtyřiceti minut, po dvou třetinách vedli 5:1. Jeden z gólů vstřelil Chris Terry, který tak oslavil debut v NHL.

Naopak Devils po povedeném vstupu do sezony prohráli posedmé z posledních osmi zápasů. "Nemyslím si, že při hře pět na pět jsme tak špatní. Ale nedáváme góly a naopak soupeř dokáže potrestat každou naši chybu. Můžete to analyzovat, jak chcete, ale tak to prostě je," řekl trenér Peter DeBoer.

Desátý zásah v sezoně si připsal Jaromír Jágr, Dallas ale podlehl Phoenixu 1:2. Český útočník se prosadil v 39. minutě po své typické akci v přesilové hře, kdy vyjel od mantinelu do palebné pozice a švihem snížil na 1:2.

Vyrovnat už se ale Stars ve zbytku utkání nepodařilo. I proto, že v třetí třetině hosté vyslali na soupeřovu branku jen čtyři pokusy. Coyotes v zápase zblokovali plných 29 střel, nejobětavější byl v tomto ohledu tradičně Zbyněk Michálek, který jich zastavil osm.

"Někteří hráči mají víc zásahů než já. Zbyněk určitě," vtipkoval po zápase brankář Mike Smith, jenž byl oporou mužstva a připsal si 21 úspěšných zákroků. "Musíme soupeři složit poklonu, odvedl skvělou defenzivní práci. Dokázal pokrýt všechny naše formace," konstatoval trenér Dallasu Glen Gulutzan.

Tomáš Plekanec se svou jedenáctou brankou podílel na výhře Montrealu v Tampě 4:3. Canadiens prohrávali po dvou třetinách už 1:3, ale v třetím dějství dokázali skóre otočit.

V třetím zápase za sebou bodoval David Krejčí a i díky jeho asistenci zvítězil Boston nad Philadelphií 3:0. Bruins vstřelili všechny tři branky v polovině první třetiny v rozmezí pouhých dvou minut a 18 sekund.

Výsledky sobotních utkání NHL:

Boston - Philadelphia 3:0 (3:0, 0:0, 0:0)
Branky: 12. Seguin (KREJČÍ), 14. Kelly, 15. Paille. Střely na branku: 28:23. Diváci: 17 565.

NY Islanders - Washington 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Branky: 53. a 53. Tavares, 11. Bailey, 31. Cizikas, 57. Nielsen - 22. Perreault, 48. Bäckström. Střely na branku: 45:24. Diváci: 14 819.

Columbus - Detroit 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Branky: 14. Atkinson, 26. Johnson, 27. Foligno. Střely na branku: 24:30. Diváci: 17 957.

San Jose - St. Louis 3:4 v prodloužení (1:1, 2:0, 0:2 - 0:1)
Branky: 16. Couture, 28. Gomez, 37. Irwin - 5., 45. a 46. SOBOTKA (na druhou POLÁK), 62. Berglund. Střely na branku: 25:35. Diváci: 17 562.

Los Angeles - Calgary 6:2 (3:2, 1:0, 2:0)
Branky: 5. Carter, 11. Muzzin, 19. Lewis, 30. Justin Williams, 44. Kopitar, 49. Fraser - 8. Cammalleri, 20. Tanguay. Střely na branku: 24:19. Diváci: 18 248.

Carolina - New Jersey 6:3 (2:1, 3:0, 1:2)
Branky: 25. a 59. TLUSTÝ, 13. Sjomin (TLUSTÝ), 13. Harrison, 32. Terry, 38. Skinner - 15. a 41. Kovalčuk, 45. ELIÁŠ (ŽIDLICKÝ). Střely na branku: 22:34. Diváci: 18 680.

Tampa Bay - Montreal 3:4 (0:0, 3:1, 0:3)
Branky: 26. Stamkos, 29. Salo, 33. Malone - 28. PLEKANEC, 44. Gionta, 48. Jemelin, 53. Gallagher. Střely na branku: 23:29. Diváci: 19 204.

Nashville - Minnesota 1:2 po nájezdech
(0:0, 0:1, 1:0 - 0:0) Branky: 47. Legwand - 30. Parise, rozh. nájezd Cullen. Střely na branku: 25:29. Diváci: 17 113.

Phoenix - Dallas 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky: 17. Doan, 28. Klinkhammer - 39. JÁGR. Střely na branku: 21:21. Diváci: 15 842.

Toronto - Pittsburgh 4:5 po nájezdech (1:3, 2:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 8. Van Riemsdyk, 31. Franson, 35. MacArthur, 56. Kessel - 1. a rozh. nájezd Neal, 15. Crosby, 16. Martin, 34. Dupuis. Střely na branku: 26:41. Diváci: 19.418.