Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Náš fotbal

Ruští hokejisté víza mají a na zápasy NHL do Prahy mohou

Situace kolem zahajovacích zápasů NHL se zdá být jasnější. Ruští hokejisté se mohou v Praze zúčastnit utkání mezi San Jose a Nashvillem. Víza mají, řekl serveru Seznam Zprávy poradce premiéra Petra Fialy (ODS) pro bezpečnost a zahraniční vztahy Tomáš Pojar. Klání se v O2 areně odehrají v pátek 7. října a o den později.

Je nám líto, video expirovalo.
Ruští hokejisté z NHL mají pro příjezd do Česka víza

"Jedná se o soukromou akci, víza mají, takže z pohledu státu není důvod je nevpustit. Národní bezpečnost jejich přítomnost rozhodně neohrožuje. A to ani nezmiňuji, že kromě schengenských víz mají dlouhodobá pracovní víza americká a žijí v USA," uvedl Pojar.

Účasti ruských hokejistů v zápasech NHL v Praze se snažil kvůli válce na Ukrajině zabránit bývalý brankář Dominik Hašek. Olympijský šampion z Nagana a dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru se obrátil na ministerstvo zahraničí, které dopisem vyzvalo vedení NHL, aby ruští hráči do Česka nejezdili.

"Je to rozhodnutí NHL nás nerespektovat. Následky toho budou muset nést také oni," reagoval Hašek. "Dávat pobytem ruských hráčů na ledě milionovou reklamu (v dolarech) na ruskou válku, navíc kousek od hranic Ukrajiny, je úder pod pás," vyjádřil se již dříve v tomto týdnu.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v pondělí uvedl, že by ruští hokejisté schengenská víza dostat neměli, ale pokud již platná víza mají, měli by být do země vpuštěni.

San Jose má v kádru útočníky Alexandra Barabanova, Jevgenije Svečnikova, Daniila Guščina, Timura Ibragimova a obránce Artěmije Kňazeva. V přípravě z nich dosud nastoupili jen Svečnikov a Guščin. V Nashvillu jsou brankář Jaroslav Askarov a útočníci Jakov Trenin a Jegor Afanasjev.

Generální manažer San Jose Mike Grier už dříve uvedl, že tým v Praze nastoupí buď i s ruskými hráči, nebo vůbec. NHL po vypuknutí konfliktu na Ukrajině účast ruských hokejistů v lize neomezila.

Většina sportovních federací po vypuknutí války na Ukrajině naopak zakázala ruským sportovcům účast na svých akcích. Jako jednotlivci a s neutrálním statusem mohou závodit cyklisté a hrát tenisté. V příštím týdnu se v Česku představí některé ruské tenistky na turnaji WTA v Ostravě.

Zdroj
ČTK, Seznam zprávy, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články