Slovensko - Česko

Rittich vychytal hvězdy Winnipegu a stal se hvězdou utkání

Hlavní českou hvězdou večera v NHL byl David Rittich. Brankář Calgary se zaskvěl 35 zákroky, kterými dotáhl svůj tým k výhře 4:1 ve Winnipegu. Jihlavský odchovanec byl vyhlášen první hvězdou večera. Hattrickem se blýskl v dresu Flames útočník Johnny Gaudreau. Brankář Petr Mrázek zneškodnil 30 střel, ale Carolina na ledě Washingtonu prohrála 1:3. Poslední gól vstřelili Capitals do prázdné branky.

David Rittich
zdroj: ČTK/AP/John Woods

Zachytal si i Michal Neuvirth z Philadelphie, která podlehla Tampě Bay 5:6 v prodloužení. V dresu poražených Flyers asistovali obránce Radko Gudas a útočník Jakub Voráček. Ofenzivní duo Lightning Nikita Kučerov a Steven Stamkos posbíralo po čtyřech bodech.

Nahrávku si u vítězné trefy Dallasu připsal střední útočník Radek Faksa. Nejvýrazněji se na triumfu Stars 2:0 v Nashvillu podílel gólman Anton Chudobin, jenž zastavil 49 střel. "Je to jen číslo. Hlavní je výhra," uvedl dvaatřicetiletý brankář. Trenér Stars Jim Montgomery vyzdvihl také výkon Faksovy řady.

Útočník Tomáš Hertl zpečetil gólem do prázdné branky výhru San Jose 4:2 nad Anaheimem. Slávistický odchovanec se prosadil podruhé za sebou.

Rittich držel Calgary

Rittich inkasoval pouze z hole centra Adama Lowryho, který zachytil špatnou rozehrávku útočníka Alaina Quinea a rychlou střelou k tyči srovnal v 38. minutě na 1:1. Jenže o 54 sekund později vrátil Gaudreau vedení na stranu Flames. Jeho druhá trefa v zápase se ukázala jako rozdílová.

Vyrovnat mohl v 49. minutě útočník Bryan Little, ale Rittich se vytasil s nejlepším zákrokem večera. Bek Dustin Byfuglien nahrál Littleovi před branku, ale opora Flames zlikvidovala jeho pohotové zakončení výstavním rozštěpem.

"Velmi dobře čte hru a hodně dobře je na tom fyzicky, navíc i skvěle bruslí, díky čemuž se pohybuje do stran. Je to mladý kluk, který si říká o více příležitostí," prohlásil trenér kanadského celku Bill Peters.

S chválou přispěchal také Gaudreau. "Ritter chytal naprosto neskutečně. Předvedl spoustu skvělých zákroků, kterými nás udržel ve hře. Klidně to po dvou třetinách mohlo být 2:2 nebo 3:2. Hrál neuvěřitelně a dovedl nás k vítězství," uvedl pětadvacetiletý Američan, který gólem do prázdné branky završil čtvrtý hattrick v kariéře. U všech zásahů mu asistoval Sean Monahan.

Rittich ocenil práci obránců. "Každý z nich zblokoval tři čtyři střely, takže jsem to měl snazší," těšilo šestadvacetiletého gólmana, který si připsal dvanáctou výhru v sezoně. Calgary uspělo v souboji dvou nejlepších mužstev Západní konference po sérii tří proher a je v čele Pacifické divize.

Dařilo se i Mrázkovi

Rovněž Mrázek si vedl znamenitě. Vinu nenesl ani na jedné z branek. Nejdříve nestačil na zakončení Chandlera Stephensona pod horní tyč a poté před ním T.J. Oshie změnil tečí směr střely zadáka Johna Carlsona od modré. Nejvýraznější zákrok předvedl už ve druhé minutě, kdy betonem zastavil dorážku Toma Wilsona.

"Chytal skvěle. V každém utkání máme díky němu šanci," řekl kapitán Hurricanes Justin Williams. Mrázkův přínos pro tým uznal i kouč Rod Brind'Amour. "Je opravdu dobrý. Nemůžu ho z ničeho vinit. Zkraje duelu nás několika zákroky podržel. Díky jeho skvělému výkonu jsme na konci měli šanci," prohlásil osmačtyřicetiletý Kanaďan, který byl v roce 2006 coby hráč spolu s Williamsem u jediného Stanley Cupu v klubové historii.

Philadelphia prohrávala po čtyřiceti minutách 2:5, ale ve třetí části si třemi góly vynutila nastavení. Vyrovnávací branku zařídil po Voráčkově přihrávce bek Ivan Provorov. Kladenský rodák bodoval počtvrté v řadě. Prodloužení ukončil po 18 sekundách útočník Alex Killorn. Neuvirth, který byl v předchozím souboji proti New York Rangers (3:2 po samostatných nájezdech) zvolen nejlepším hráčem utkání, nemohl ani za jednu z branek.

Lightning zdolali Flyers 6:5 v prodloužení i podruhé v ročníku, ale v obou případech neudrželi jednoznačný náskok. V prvním vzájemném duelu prohrávalo pensylvánské mužstvo v polovině třetí třetiny dokonce 1:5, ale ani to ho nezastavilo na cestě za vyrovnáním.

Francouz zpátky na farmě

Colorado podlehlo Vegas 1:2. Za neúspěšné Avalanche nastoupil do brankoviště Philipp Grubauer, jemuž kryl záda Semjon Varlamov. Gólman Colorada Pavel Francouz den po debutu v NHL v minulém duelu proti Arizoně putoval zpátky na farmu do AHL.

Americký útočník Patrick Kane pátým hattrickem v kariéře pomohl Chicagu k vítězství 5:2 nad Minnesotou. Gólman Blackhawks Collin Delia zastavil 46 střel.

Výsledky NHL:

Boston - New Jersey 2:5 (0:2, 1:0, 1:3)
Branky: 36. Ch. Wagner, 58. Bergeron - 45. a 60. Coleman, 1. Severson, 16. Palmieri, 53. Hischier. Střely na branku: 42:33. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Blackwood, 2. Coleman, 3. Greene (všichni New Jersey).

NY Rangers - Columbus 3:4 v prodl. (1:2, 1:0, 1:1 - 0:1)
Branky: 22. a 53. Kreider, 14. J. Vesey - 10. Bjorkstrand, 17. Savard, 58. Werenski, 61. Dubois. Střely na branku: 22:29. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Dubois (Columbus), 2. Kreider (NY Rangers), 3. Werenski (Columbus).

Pittsburgh - Detroit 5:2 (0:1, 3:0, 2:1)
Branky: 28. a 39. Kessel, 29. a 58. D. Brassard, 46. Hörnqvist - 12. D. Larkin, 45. Athanasiou. Střely na branku: 40:29. Diváci: 18 639. Hvězdy zápasu: 1. Kessel, 2. D. Brassard, 3. Crosby (všichni Pittsburgh).

Washington - Carolina 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky: 24. Stephnenson, 39. Oshie, 60. Carlson - 53. Sebastian Aho. Střely na branku: 33:29. Brankář Petr Mrázek (Carolina) odchytal 58:23 minuty, inkasoval dvakrát z 32 střel a měl úspěšnost zákroků 93,8 procenta. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Holtby, 2. Carlson (oba Washington), 3. Sebastian Aho (Carolina).

Tampa Bay - Philadelphia 6:5 v prodl. (2:1, 3:1, 0:3 - 1:0)
Branky: 33. a 35. Stamkos, 14. Kučerov, 20. B. Point, 40. Tyler Johnson, 61. Killorn - 11. Raffl, 25. Giroux (Gudas), 42. Weise, 45. Hägg, 49. Provorov (Voráček). Střely na branku: 37:33. Brankář Michal Neuvirth (Philadelphia) odchytal 60:18 minuty, inkasoval šestkrát ze 37 střel a měl úspěšnost zákroků 83,8 procenta. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Stamkos, 3. Killorn (všichni Tampa Bay).

St. Louis - Buffalo 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)
Branky: 23. R. Thomas, 31. Bouwmeester, 31. Maroon, 54. Ryan O'Reilly - 38. Eichel. Střely na branku: 32:31. Diváci: 17 867. Hvězdy zápasu: 1. R. Thomas, 2. Allen, 3. Ryan O'Reilly (všichni St. Louis).

San Jose - Anaheim 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
Branky: 19. M. Karlsson, 26. M. Sörensen, 51. Burns, 60. Hertl - 11. Silfverberg, 44. Kiefer Sherwood. Střely na branku: 39:27. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. Burns, 2. M. Karlsson, 3. Goodrow (všichni San Jose).

Winnipeg - Calgary 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
Branky: 38. Lowry - 22., 39. a 58. Gaudreau, 56. Jankowski. Střely na branku: 36:29. Brankář David Rittich (Calgary) odchytal celý zápas, inkasoval jednou z 36 střel a měl úspěšnost zákroků 97,2 procenta. Diváci: 15 321. Hvězdy zápasu: 1. Rittich, 2. J. Gaudreau (oba Calgary), 3. Lowry (Winnipeg).

Chicago - Minnesota 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)
Branky: 5., 24. a 60. P. Kane, 21. a 53. Saad - 16. Parise, 60. E. Staal. Střely na branku: 20:48. Diváci: 21 735. Hvězdy zápasu: 1. Delia, 2. P. Kane, 3. Saad (všichni Chicago).

Edmonton - Vancouver 2:4 (1:4, 1:0, 0:0)
Branky: 11. Nugent-Hopkins, 28. Draisaitl - 4. Motte, 7. Boeser, 19. Elias Pettersson, 20. Roussel. Střely na branku: 32:20. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. Elias Pettersson (Vancouver), 2. McDavid (Edmonton), 3. Markström (Vancouver).

Vegas - Colorado 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky: 12. Stastny, 51. Pirri - 10. Compher. Střely na branku: 43:32. Diváci: 18 505. Hvězdy zápasu: 1. Stastny, 2. M.-A. Fleury, 3. Pirri (všichni Vegas).

Los Angeles - Arizona 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky: 19. Muzzin, 41. D. Brown - 16. Chychrun. Střely na branku: 26:27. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. D. Brown, 2. Quick, 3. Doughty (všichni Los Angeles).

Nashville - Dallas 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Branky: 8. T. Pitlick (Faksa), 32. Janmark. Střely na branku: 49:30. Diváci: 17 697. Hvězdy zápasu: 1. Chudobin, 2. T. Pitlick, 3. Janmark (všichni Dallas