Rittich prožil desetiminutovku hrůzy, Frolíkova trefa prohru neodvrátila

Na středeční utkání v Coloradu nebude v dobrém vzpomínat David Rittich. Brankář Calgary inkasoval čtyřikrát během deseti minut a s Flames prohrál na ledě Avalanche 2:5. Kanadský klub promarnil v zápase dvoubrankový náskok, který měl v úvodu druhé třetiny po gólu Michaela Frolíka.

David Rittich v dresu Calgary
zdroj: USA Today Sports autor: Sergei Belski

Colorado - Calgary 5:2

Frolík vstřelil "Lavinám" gól i před týdnem a pomohl k výhře 5:1. Český útočník tentokrát zakončil zblízka pohlednou kombinaci celého útoku a desátou brankou sezony zvyšoval náskok týmu na 2:0. Jenže domácí v rozmezí 29. až 39. minuty otočili skóre čtyřmi góly.

Rittich inkasoval první dvě branky v rozmezí 68 sekund po střelách z levého kruhu. Nathan MacKinnon našel v přesilové hře volné místo u bližší tyče, Nikita Zadorov skóroval na opačnou stranu. Při třetím gólu vyšachovalo Colorado hostující obranu a Tyson Barrie střílel do zcela odkryté svatyně soupeře. Vydařenou pasáž celku z Denveru korunoval po další oku lahodící akci Matt Nieto. Zbývající gól padl při závěrečné power play.

"První gól nás nakopl," řekl MacKinnon, jenž potrestal jeden z faulů soupeře. A právě na nedostatek disciplíny si trenér Calgary Glen Gulutzan stěžoval. Jeho svěřenci dostali jedenáct trestů a celkově 33 minut. "Dnešní výsledek se odvíjí od naší disciplíny. Ta ale mimo jiné začíná u mě. Nereagoval jsem na některé verdikty, a měl jsem," uvedl kouč.

Zejména se mu nelíbilo, že rozhodčí vyloučili ve třetí třetině Johnnyho Gaudreaua na 2+10 minut. Lídr Flames byl nejdříve zasažen vysokou holí, ale sudí mu udělili menší trest, protože podle nich zákrok přihrál. A po nesportovním projevu na trestné lavici přidali osobní trest.

Rittich nastoupil v duelu NHL poprvé od 21. února, ve kterém schytal sedmigólový příděl od Vegas. I když začal dobře a v úvodní třetině kryl jedenáct střel, Calgary prohrálo s jihlavským odchovancem v brance počtvrté v řadě a vypadlo z postupové osmičky pro play-off. Na tu ztrácí jeden bod stejně jako Colorado.

"Ve srovnání s minulou sezonou je to obrat o 180 stupňů. Loni jsme už touhle dobou neměli o co hrát. Budeme se snažit pokračovat ve stejných výkonech, abychom se do play-off protlačili," dodal MacKinnon. Avalanche skončili předchozí ročník beznadějně poslední se 48 body a pouhými 22 výhrami.

Tampa Bay - Buffalo 1:2 po prodloužení

I když je Tampa Bay lídrem NHL, prohrála během dvou týdnů podruhé s Buffalem, nejhorším týmem Východní konference. Vinu nese i její obránce Andrej Šustr, jenž chyboval v 53. minutě u vyrovnávacího gólu na 1:1. Český obránce nezpracoval dobře puk, o který ve vlastním pásmu přišel, a hostující útočník Evan Rodrigues vyrovnal.

Výhru 2:1 následně vystřelil Buffalu v prodloužení Jason Pominville. Lighting postrádali zraněného nejproduktivnějšího hráče ligy Nikitu Kučerova.

Vancouver - New York Rangers 5:6 po prodloužení

Hokejisté St. Louis i New York Rangers zastavili sérii proher, která trvala shodně sedm zápasů. Blues udolali Detroit 2:1 a u obou branek si připsal kladný bod Dmitrij Jaškin, přestože neskóroval a ani na gól nepřihrál.

Rangers sice ve Vancouveru prohospodařili vedení 3:0, jehož dosáhli už ve 13. minutě, ale nakonec zvítězili 6:5 v prodloužení. I přes pět inkasovaných gólů patřil k hvězdám střetnutí brankář Henrik Lundqvist, neboť zneškodnil padesát střel. Gólem podpořil výhru Vladislav Naměstnikov, a to při prvním startu v dresu Rangers po výměně z Tampy.

NHL:

Montreal - NY Islanders 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)
Branky: 12. Byron, 29. Drouin, 34. Scherbak - 4. Barzal. Střely na branku: 26:28. Diváci: 21 302. Hvězdy zápasu: 1. Niemi, 2. Drouin (oba Montreal), 3. Barzal (NY Islanders).

Tampa Bay - Buffalo 1:2 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 19. Conacher - 52. Rodrigues, 62. Pominville. Střely na branku: 22:34. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Pominville, 2. C. Johnson (oba Buffalo), 3. Vasilevskij (Tampa Bay).

St. Louis - Detroit 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky: 22. Upshall, 55. Pietrangelo - 59. Athanasiou. Střely na branku: 25:36. Diváci: 18 813. Hvězdy zápasu: 1. Hutton, 2. Pietrangelo, 3. Tarasenko (všichni St. Louis).

Colorado - Calgary 5:2 (0:1, 4:1, 1:0)
Branky: 29. MacKinnon, 30. Zadorov, 33. Barrie, 39. Nieto, 60. Siemens - 15. Backlund, 23. Frolík. Střely na branku: 34:32. David Rittich odchytal za Calgary 58:03 minuty, inkasoval čtyři branky z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 87,88 procenta. Diváci: 12 107. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Barrie, 3. Varlamov (všichni Colorado).

Vancouver - NY Rangers 5:6 v prodl. (2:3, 1:1, 2:1 - 0:1)
Branky: 15. a 60. Boeser, 20. Horvat, 32. D. Sedin, 53. Goldobin - 2. a 13. Hayes, 3. Vesey, 35. Naměstnikov, 55. Zibanejad, 62. Gilmour. Střely na branku: 55:27. Diváci: 18 044. Hvězdy zápasu: 1. Boeser, 2. Horvat (oba Vancouver), 3. Lundqvist (NY Rangers).