Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Norsko

Promění se sen v realitu? Kulich má šanci na první kolo draftu NHL, výběr si užije v Kanadě

Stejně jako obránce David Jiříček z Plzně má karlovarský útočník Jiří Kulich šanci slyšet své jméno už v prvním dnu draftu NHL, jehož 1. kolo se uskuteční v noci ze čtvrtka na pátek v Bell Centre v Montrealu. Osmnáctiletý odchovanec Kadaně v uplynulé sezoně vyvolal velký zájem o svou osobu mezi kluby nejlepší ligy světa. "Těším se strašně moc. Už když jsem byl malý, tak to byl sen," přiznává.

Naplno se prosadil do prvního týmu karlovarské Energie a na přelomu dubna a května zazářil na mistrovství světa osmnáctek v Německu. Stal se s devíti góly nejlepším střelcem, byl vyhlášen i nejužitečnějším hráčem turnaje a nechyběl v All Star týmu.

Velký okamžik své kariéry si Kulich užije s rodinou a svými agenty. "Budu si to chtít strašně moc užít s rodiči a bráchou, protože je to jednou za život," řekl Kulich.

Po koronavirové pandemii se talentovaní hokejisté mohou draftu znovu zúčastnit osobně. V minulých dvou letech se konal virtuálně na dálku. "Je mi trošku líto kluků, kteří to minulé roky nezažili," prohlásil Kulich před ceremoniálem v kolébce hokeje. "Je to výjimečné místo. Já už jsem byl v Montrealu, když jsem byl menší. Je to zajímavé město."

Před draftem nemá Kulich žádný vysněný klub, do kterého by rád zamířil. "Musím říct, že je mi úplně jedno, kdo mě vezme. Hlavně abych byl přínosem pro ten tým a měli o mě fakt zájem," podotkl. Od 30. května do 4. června se zúčastnil v Buffalu speciální akce NHL Scouting Combine, kde měl pohovory se zástupci všech 32 týmů.

"Od pondělí do čtvrtka byly jen pohovory s týmy NHL. Musím přiznat, že jsem byl trošku nervózní, ale bylo to fakt super. I jsme se zasmáli. Se všemi týmy to bylo de facto stejné. Nikdo neprojevil nějaký větší nebo menší zájem. Pak se ve čtvrtek stihly testy na balanc. V pátek bylo VO2max kolo a v sobotu zbylé testy jako shyby, skoky, sprint, benč, výskok, a nakonec wingate kolo," popsal náplň Kulich. Mezi 96 účastníky byli jedinými Čechy spolu s útočníkem Matyášem Šapovalivem ze Saginawu.

Do extraligy Kulich nakoukl na osm zápasů už v sezoně 2020/21 a v té uplynulé už hrál pravidelně. V 52 zápasech včetně play-off si připsal 15 bodů za devět branek a šest asistencí. "Už nejsem díky tomu takové dítě. Pomohlo mi to hlavně po mentální stránce, že byly zápasy rychle za sebou. Byl jsem s chlapama a i fyzicky jsem dost vyspěl. Strašně moc mi pomohli. Musím říct, že jsem ani nečekal, že mě kluci takhle mezi sebou vezmou a tak moc mi budou pomáhat. Bylo to super," prohlásil.

O tom, kde bude působit v další sezoně, bude mít jasněji až po draftu. "Kdyby šlo čistě podle mého přání, tak by to bylo určitě hrát NHL příští sezonu. Ale nechci koukat nějak moc do budoucna. Zatím trénuju ve Varech a uvidíme po draftu," řekl Kulich.

V srpnu jej ještě čeká odložené mistrovství světa dvacítek v Edmontonu, které bylo na přelomu roku přerušeno kvůli koronaviru, a nakonec zrušeno.

"Na to se strašně těším, protože všechna mistrovství byla fakt výborná. Užil jsem si je všechna. Škoda, že se to v tom prosinci zrušilo, ale naštěstí dali náhradní termín teď, takže se zase těším na kluky a na tu srandu. Každý kemp v reprezentaci je krásná událost a je to čest. Mistrovství světa je úplná paráda," prohlásil Kulich.

Na jedničku draftu útočí i Slafkovský, Jiříček míří do první desítky

Mezi kanadským hokejistou Shanem Wrightem, Slovákem Jurajem Slafkovským a Američanem Loganem Cooleym se rozhodne o letošní jedničce draftu NHL. Právo první volby má pořadatel draftu Montreal a generální manažer Canadiens uvedl, že v úvahách je stále celé toto trio ofenzivních talentů. Vysoko bude draftován také český obránce David Jiříček z Plzně, který se v prognózách pohybuje v různých žebříčcích kolem páté či šesté pozice.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články