Přestřelku s Pittsburghem začal Vrána, Kubalíkův gól Chicago nezachránil. Rittich vychytal výhru

Jakub Vrána už zase dává góly. Čtyřiadvacátou trefou v ročníku NHL otevřel skóre utkání hokejistů Washingtonu s Pittsburghem a skóroval po jedenácti zápasech. Capitals souboj mezi nejlepšími týmy Metropolitní divize vyhráli 5:3 a po čtyřech porážkách konečně zvítězili. Ještě o gól víc má na střeleckém účtu Dominik Kubalík, který se popětadvacáté v sezoně trefil do branky Dallasu, ale ten zvítězil 2:1. David Rittich kryl na ledě Detroitu 27 střel a dovedl Calgary k výhře 4:2. Radim Šimek bodoval po osmnácti zápasech, asistencí ale neodvrátil prohru San Jose 1:4 na ledě New Yorku Islanders.

Jakub Vrána se raduje po gólu, Sidney Crosby přihlíží
zdroj: ČTK/AP autor: Nick Wass)

Třiadvacetiletý Vrána, jenž naposledy skóroval 27. ledna, dal úvodní branku utkání v 7. minutě. Po samostatném průniku sice jeho střelu zastavil brankář Matt Murray, puk si ale srazil do branky obránce Penguins Marcus Pettersson.

Pittsburgh v druhé třetině díky brankám Patrica Hörnqvista a Sidneyho Crosbyho vývoj utkání otočil, Capitals ale třetí část vyhráli 4:1 a po vítězství vystřídali svého rivala v čele divize. Dvě branky Washingtonu vstřelil švédský útočník Carl Hagelin, jenž v letech 2016 a 2017 získal v dresu Penguins Stanley Cup.

"Už jsme tuhle výhru potřebovali," oddechl si Hagelin. "Ve třetí třetině jsme prokázali hodně odhodlání a vůle," těšilo ho. Rozhodující gól vstřelil T.J. Oshie, který skóroval krátce po krásném individuální akci a vyrovnání Jevgenije Malkina na 3:3.

Den poté, co vstřelil svou jubilejní 700. branku v NHL, se tentokrát do statistik nezapsal Alexandr Ovečkin. Kapitán Capitals tak stále ztrácí na nejlepšího kanonýra sezony Davida Pastrňáka tři góly.

Český útočník Dominik Kubalík nasbíral ve své první sezoně v zámořské soutěži už 38 bodů za 25 gólů a 13 asitencí. tentokrát vyrovnával ve druhé třetině na 1:1, když se prosadil v přesilové hře.

Jenže to Chicagu k bodům nestačilo, protože Tyler Sequin v závěru třetí třetiny dal vítězný gól domácího týmu, který měl ještě krátce poté možnost přidat třetí gól, ale Mattias Janmark trestné střílení neproměnil.

Rittich inkasoval pouze z hole Dylana Larkina, který v 16. a 58. minutě snížil na 1:2 a 2:3. Útočník Detroitu se poprvé prosadil z úniku, podruhé střelou od modré čáry. Calgary těžilo z dobrého nástupu, Johnny Gaudreau a Sean Monahan mu zajistili dvoubrankový náskok. Zbývající dva góly vstřelil Andrew Mangiapane a kanadský klub se výhrou posunul na postupovou příčku do play-off.

"Nezačali jsme dobře. Až od druhé třetiny jsme do toho šlápli, ale nestačilo to," řekl trenér Detroitu Jeff Blashill, který neměl k dispozici tým v plné síle. Mimo sestavu zůstali Andreas Athanasiou a Mike Green, o nichž se spekuluje, že by mohli být vyměněni. Zraněný je navíc Filip Zadina a už třetí zápas po zásahu pukem do tváře vynechal Filip Hronek. "Jeho stav se ale zlepšuje. Očekávám, že tento týden už bude hrát," řekl kouč na adresu Hronka.

Calgary těžilo z dobrého vstupu, Johnny Gaudreau a Sean Monahan mu zajistili dvoubrankový náskok. Zbývající dva góly vstřelil Andrew Mangiapane a kanadský klub se výhrou posunul na postupovou příčku do play-off.

Šimek bodoval poprvé od 4. ledna, když jeho střelu tečoval Dylan Gambrell a vyrovnal v 11. minutě na 1:1. Islanders kontrovali dvěma trefami v prostřední třetině a výhru zpečetili při závěrečné hře bez brankáře. Šimek byl jediným hráčem San Jose, který si připsal kladný bod ve statistice +/-.

Aktuálně nejlepší formu v NHL mají hráči Vegas, kteří zvítězili na ledě Anaheimu 6:5 v prodloužení a připsali si šestou výhru za sebou. K protažení úspěšné série pomohl William Karlsson třetím hattrickem v kariéře, jehož trefami hosté otočili zápas z 1:2 na 5:3.

Golden Knights ztratili v závěrečných třech minutách dvougólový náskok, ale bonusový bod jim zařídil v čase 63:50 Shea Theodore. V dresu domácích zářili Nick Ritchie a Adam Henrique. Oba vstřelili dvě branky a na další dvě přihráli.

Connor McDavid zařídil v prvním utkání po návratu po zranění gólem a dvěma přihrávkami výhru Edmontonu 4:2 na ledě Los Angeles. Vítězství Oilers podpořil jednou trefou i Leon Draisaitl, který v čele produktivity vede před druhým Davidem Pastrňákem o deset bodů. V dresu poražených byl na ledě u dvou inkasovaných branek Martin Frk.

Statistika zápasu:

Washington - Pittsburgh 5:3 (1:0, 0:2, 4:1)
Branky: 45. a 60. Hagelin, 7. Vrána, 42. Wilson, 51. Oshie - 35. Hörnqvist, 36. Crosby, 49. Malkin. Střely na branku: 23:36. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Oshie, 2. Hagelin, 3. Carlson (všichni Washington).

Dallas - Chicago 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky: 16. Pavelski, 37. Seguin - 28. D. Kubalík. Střely na branku: 33:32. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Chudobin, 2. Lindell (oba Dallas), 3. D. Kubalík (Chicago).

Buffalo - Winnipeg 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky: 10. a 48. Okposo - 17. Wheeler. Střely na branku: 25:26. Diváci: 17 805. Hvězdy zápasu: 1. Okposo, 2. J. Johansson, 3. Girgensons (všichni Buffalo).

NY Islanders - San Jose 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Branky: 7. a 22. Lee, 38. D. Toews, 58. Josh Bailey - 11. Gambrell (Šimek). Střely na branku: 26:30. Diváci: 13 917. Hvězdy zápasu: 1. Lee, 2. Barzal, 3. D. Toews (všichni NY Islanders).

Detroit - Calgary 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)

Branky: 16. a 58. D. Larkin - 40. a 60. Mangiapane, 7. J. Gaudreau, 9. Monahan. Střely na branku: 29:31. David Rittich odchytal za Calgary celý zápas, inkasoval dvě branky z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 93,1 procent. Diváci: 18 022. Hvězdy zápasu: 1. Monahan (Calgary), 2. D. Larkin (Detroit), 3. Hanifin (Calgary).

Minnesota - St. Louis 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)

Branky: 22. M. Foligno - 12. Kyrou, 15. B. Schenn, 30. Sundqvist, 46. Barbašev. Střely na branku: 33:26. Diváci: 17 266. Hvězdy zápasu: 1. Sundqvist, 2. Binnington, 3. B. Schenn (všichni St. Louis).

Los Angeles - Edmonton 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Branky: 39. Kopitar, 41. D. Brown - 20. Draisaitl, 26. Nugent-Hopkins, 37. McDavid, 60. J. Archibald. Střely na branku: 23:31. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. McDavid (Edmonton), 2. Kempe (Los Angeles), 3. C. Jones (Edmonton).

Anaheim - Vegas 5:6 v prodl. (1:1, 1:2, 3:2 - 0:1)

Branky: 31. a 41. N. Ritchie, 58. a 59. Henrique, 20. D. Shore - 40., 47. a 52. W. Karlsson, 13. P. Brown, 36. Martinez, 64. Theodore. Střely na branku: 30:28. Diváci: 15 171. Hvězdy zápasu: 1. W. Karlsson (Vegas), 2. Henrique, 3. N. Ritchie (oba Anaheim).