Lyžování ČR 2024

Plekanec po dvou měsících skóroval, Jágr nastoupil k 1700. zápasu

New York - Po dvou měsících znovu skóroval v NHL Tomáš Plekanec a svým osmým gólem v sezoně přispěl k výhře Montrealu 4:1 nad Ottawou. Z branky se radoval také Lukáš Sedlák, který proměněným nájezdem otevřel skóre utkání Columbusu na ledě New Jersey. Blue Jackets si vítězstvím 4:1 zajistili účast ve vyřazovacích bojích, stejně jako Chicago po obratu v domácím duelu s Coloradem. Jaromír Jágr nastoupil k 1700. zápasu v soutěži symbolicky proti Pittsburghu, Florida však podlehla jeho bývalému klubu 0:4 a vidina play-off se jí pomalu rozplývá.

Tomáš Plekanec (uprostřed) se raduje se spoluhráči z Montrealu
zdroj: Reuters autor: Bruce Fedyck

Canadiens v druhém vzájemném duelu se Senators během dvou dnů zopakovali vítězství ze soboty, kdy uspěli v Ottawě 4:3 po nájezdech, a rázem mají před svým soupeřem náskok 4 bodů na čele Atlantické divize.

Plekanec už po 28 sekundách hry otevřel střelecký účet zápasu, když se po střele Andreje Markova od modré čáry dostal k odraženému puku před brankou a pohotově jej uklidil do odkryté klece.

Český útočník, který v průběhu března vynechal kvůli zranění tři zápasy, se trefil poprvé od 24. ledna, na gól čekal 20 utkání. Plekanec byl na ledě i u třetího gólu svého týmu a dočkal se ocenění pro druhou hvězdu zápasu.

Ottawa sice v 5. minutě vyrovnala, ještě do první přestávky ale vrátil domácím náskok obránce Jordie Benn a ve třetí třetině jejich triumf potvrdili Paul Byron a další bek Nathan Beaulieu.

Montreal vyhrál devátý z posledních jedenácti zápasů a desátý ze čtrnácti poté, co Claude Julien nahradil na střídačce odvolaného trenéra Michela Therriena. "Někdy mužstvo potřebuje probudit, dostat nový impulz. A myslím, že přesně k tomu u nás došlo," přiznal brankář Carey Price, který si připsal 30 zákroků.

"Tyhle dvě výhry nad Ottawou nám hodně zvednou sebevědomí. Hlavně dnes jsme podali opravdu dobrý výkon a hráli jsme přesně podle našich představ," dodal Price.

Naopak Ottawa po sérii šesti výher v řadě utrpěla čtvrtou porážku za sebou. "Byl to jeden z těch zápasů, kdy byl soupeř jasně lepší než my," uznal kapitán Erik Karlsson. "Máme před sebou spoustu práce. Ale pořád si myslím, že máme velmi dobrý tým a stále sami sobě věříme," ujistil fanoušky šestadvacetiletý švédský bek.

Sedlák byl v sedmé minutě při sólovém úniku v oslabení faulován a z trestného střílení dostal Columbus do vedení. Hosté pak v 11. minutě v dalším oslabení zvýšili, ale Devils stačilo na korekci skóre pouhých sedm vteřin. Hned po vhazování přihrál Zacha Henriqueovi, který ujel obráncům a zatlačil puk do branky prakticky i s gólmanem Bobrovským.

Třetí gól pak dali hosté z dalšího trestného střílení, které v druhé třetině proměnil Dubinsky. Do prázdné branky pak jejich čtvrtou výhru za sebou pojistil Jenner, autor dvou gólů.

Columbus poprvé v historii klubu dosáhl stobodové hranice. "Šlapeme dál na plyn, nepolevujeme. Chceme se poprat o první místo v celé lize a na to se budeme ve zbytku základní části soustředit. Chceme si pro play-off zajistit co nejvýhodnější pozici," ujistil útočník Matt Calvert.

Jen o bod méně má Pittsburgh, který díky Crosbyho hattricku porazil Floridu 4:0. K definitivnímu postupu potřebuje ještě dva body. Crosby se třemi góly posunul do čela pořadí kanonýrů a také kanadského bodování, když dohnal Connora McDavida z Edmontonu s 80 body.

Penguins mu během první třetiny vzdali hold, když na kostce nad ledem pustili video připomínající jeho nejlepší okamžiky během 11 sezon v dresu Tučňáků, v němž vyhrál dvakrát Stanley Cup.

Fanoušci ho odměnili potleskem ve stoje, Jágr jim na oplátku pokynul a pěstí se praštil do hrudi, aby ukázal, že má Pittsburgh stále ve svém srdci.

Na ledě ho ale jasně předčil Crosby, který zaznamenal desátý hattrick v NHL. "Ukázal, proč je nejlepší. Nedokázali jsme si s ním poradit. Umí se navíc trefit v pravou chvíli, kdy jsme třeba mohli pomýšlet na obrat. Jenže když nedáme gól..." litoval útočník Panterů Derek MacKenzie.

Jágr dosáhl hranice 1700 startů v NHL jako čtvrtý hráč v historii. Před ním to dokázali pouze Gordie Howe, Mark Messier a Ron Francis. Pokud by český útočník odehrál i kompletní následující ročník, mohl by zaútočit na historický Howeův rekord 1767 utkání.

Nevídaný obrat předvedli hokejisté Chicaga, kteří porazili Colorado 6:3. Blackhawks v polovině třetí třetiny otočili skóre z 1:3 na 4:3 třemi góly v rozmezí 34 sekund!

Výsledky nedělních zápasů NHL:

Pittsburgh - Florida 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky: 35., 37. a 45. Crosby, 17. Hörnqvist. Střely na branku: 28:21. Diváci: 18 653. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Guentzel, 3. Fleury (všichni Pittsburgh).

New Jersey - Columbus 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
Branky: 11. Henrique (Zacha) - 11. a 59. Jenner, 7. Sedlák z tr. střílení, 27. Dubinsky z tr. střílení. Střely na branku: 36:27. Diváci: 14 254. Hvězdy zápasu: 1. Jenner, 2. Bobrovskij (oba Columbus), 3. Henrique (New Jersey).

Winnipeg - Minnesota 5:4 (3:0, 1:4, 1:0)
Branky: 4. Copp, 6. Lowry, 17. Chiarot, 25. Byfuglien, 53. Morrissey - 36. a 40. Stewart, 30. Coyle, 36. Mikael Granlund. Střely na branku: 21:48. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Morrissey (Winnipeg), 2. Stewart (Minnesota), 3. Lowry (Winnipeg).

Calgary - Los Angeles 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)
Branky: 9. Monahan, 12. Stone, 21. Giordano, 22. Gaudreau, 60. Versteeg - 19. Kopitar, 26. Dowd. Střely na branku: 24:21. Diváci: 19 115. Hvězdy zápasu: 1. Gaudreau, 2. Monahan, 3. Giordano (všichni Calgary).

Philadelphia - Carolina 4:3 v prodloužení (1:0, 1:2, 1:1 - 1:0)
Branky: 20. Provorov, 32. Weise, 60. Konecny, 61. Schenn - 33. Skinner, 39. Lindholm, 52. J. Staal. Střely na branku: 44:22. Diváci: 19 517. Hvězdy zápasu: 1. Schenn, 2. Provorov, 3. Weise (všichni Philadelphia).

Montreal - Ottawa 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
Branky: 1. Plekanec, 18. Jordie Benn, 44. Byron, 56. Beaulieu - 5. Pyatt. Střely na branku: 37:31. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Byron, 2. Plekanec, 3. Gallagher (všichni Montreal).

Chicago - Colorado 6:3 (1:2, 0:1, 5:0)
Branky: 51. a 54. Toews, 5. P. Kane, 51. Pánik, 51. Panarin, 60. Krüger - 9. a 16. Grigorenko, 37. Andrighetto. Střely na branku: 34:25. Diváci: 22 070. Hvězdy zápasu: 1. Toews, 2. Panarin (oba Chicago), 3. Grigorenko (Colorado).