Buly - debata expertů

Pavelec vychytal proti Vancouveru poprvé v sezoně čisté konto

New York - Hokejový brankář Ondřej Pavelec vychytal v úterním utkání NHL téměř po roce čisté konto, když zneškodnil 28 střel Vancouveru a dovedl Winnipeg k výhře 2:0. Český gólman byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu stejně jako Ondřej Palát, který brankou a asistencí pomohl Tampě Bay porazit 6:2 Detroit. Dallas vyhrál i s přispěním jedné trefy Radka Faksy 6:2 v Chicagu a jako třetí tým si zajistil účast v play-off.

Ondřej Pavelec v utkání proti Vancouveru
zdroj: AP autor: Trevor Hagan

Pavelec si připsal první nulu od loňského 9. dubna a čekání se protáhlo i kvůli zranění kolene, které ho v sezoně vyřadilo na skoro tři měsíce ze hry. Kladenský odchovanec měl v zápase mnohem méně práce než jeho protějšek Jakob Markström, na něhož Jets vyslali 49 střel, ale tým několikrát podržel a za bezbrankového stavu kryl i sólový únika Brendana Gaunceho.

"Nějaké šance měli, ale myslím si, že jsme hráli v obraně velmi zodpovědně a moc jsme jim toho nedovolili," prohlásil Pavelec, který z čistého konta nechtěl dělat žádnou senzaci. "Hlavně jsem rád, že jsme vyhráli. Je to dobré i pro naše mladé hráče, aby věděli, jaké to je v NHL vyhrát zápas. Ale zítra je nový den a přijede Los Angeles, s nimiž to bude zase úplně o něčem jiném," dodal český gólman.

Oba týmy postrádaly devět hráčů a nesehranost byla patrná zejména na Vancouveru, který už ve třetím zápase po sobě nedal ani branku. "Prohrávat je velmi frustrující. Zvláště, když ani neskórujete. Nejdůležitější, co teď můžeme udělat, je držet při sobě a semknout se," podotkl Markström, který poprvé kapituloval ve 43. minutě z hole Adama Lowryho. Při power play pečetil výhru Mark Scheifele.

S koncovkou byli na štíru i hráči Arizony, kteří předchozí dva zápasy neskórovali. V duelu s Edmontonem ale i s přispěním gólu a přihrávky Martina Hanzala ukončili střelecké trápení a zvítězili 4:2. Český útočník v přesilové hře nejen clonil, ale tečí vstřelil důležitý gól na 2:1. V poslední minutě pak s Jiřím Sekáčem asistovali u trefy do prázdné branky.

Palát připravil úvodní gól zápasu a po jeho přihrávce za obránce otevřel skóre Erik Condra. Frýdecko-místecký rodák se později také zapsal mezi střelce, když z dorážky překonal Petra Mrázka a zvyšoval tím v úvodu třetí třetiny vedení Tampy Bay na 5:2. Český gólman se dostal do branky až ve 21. minutě, v níž za stavu 0:3 střídal Jimmyho Howarda a v dalším průběhu inkasoval třikrát z osmnácti střel.

"Trenéři se snažili něco změnit, a tak mě poslali na led," komentoval Mrázek střídání gólmanů, po kterém brzy Detroit snížil dvěma góly na 2:3. "Jenže pak jsme se nechali vylučovat, a to hodně ovlivnilo zápas. Dali čtvrtý gól v přesilové hře pět na tři, stejnou výhodu dostali vzápětí znovu. V oslabení jsme hráli dobře, ale jakmile jsme se ubránili, inkasovali jsme popáté. To nám vůbec nepomohlo," dodal český gólman.

Detroit po porážce vypadl z postupové osmičky do play-off. Jeho místo zabrala Philadelphia, která získala bod za prohru v Columbusu 2:3 po nájezdech. Ale Flyers se po zápase na sebe zlobili, že si nechali výhru proklouznout mezi prsty, neboť domácí srovnali dvěma góly v závěrečných 64 sekundách základní hrací doby.

"Bod jsme ztratili. Je to opravdu zklamání," řekl Steve Mason, který se blýskl 51 zákroky. "Musíme se nad svou hrou zamyslet. Když budeme hrát stejně, tak i když postoupíme do play-off, brzy z něho vyletíme. Musíme se zlepšit," podotkl nespokojený kapitán Philadelphie Claude Giroux.

Vedoucí celek Západní konference Dallas vyhrál i s přispěním jedné trefy Radka Faksy 6:2 v Chicagu. Hosté položili základ úspěchu v úvodní třetině, ve které během 12. až 19. minuty odskočili soupeři na 4:0. Na snížení obhájců titulu odpověděl v závěru druhé třetiny Faksa, jenž po přihrávce Aleše Hemského řešil přečíslení dva na jednoho přesnou střelou a zaznamenal druhou branku v sezoně.

Výsledky úterních zápasů NHL:

Carolina - Buffalo 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)
Branky: 33. Terry, 54. Nordström - 13. Colaiacovo, 57. E. Kane, 58. Larsson. Střely na branku: 27:25. Diváci: 12 676. Hvězdy zápasu: 1. J. Staal (Carolina), 2. Larsson, 3. Johnson (oba Buffalo).

Columbus - Philadelphia 3:2 po nájezdech (0:1, 0:0, 2:1 - 0:0)
Branky: 59. a rozhodující nájezd Jenner, 60. Atkinson - 12. Giroux, 52. White. Střely na branku: 53:33. Diváci: 16 230. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij (Columbus), 2. Mason (Philadelphia), 3. Jenner (Columbus).

Montreal - Anaheim 4:3 (1:1, 2:2, 1:0)
Branky: 9. Mitchell (Plekanec), 29. Galchenyuk, 31. Brown, 49. Lessio - 15. a 32. Silfverberg, 22. Perry. Střely na branku: 23:35. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Brown (Montreal), 2. Silfverberg (Anaheim), 3. Hanley (Montreal).

Ottawa - Washington 2:4 (0:3, 1:0, 1:1)
Branky: 33. Wideman, 59. Zibanejad - 3. Richards, 13. Ovečkin, 15. Bäckström, 60. Oshie. Střely na branku: 30:22. Diváci: 19 313. Hvězdy zápasu: 1. Bäckström, 2. Johansson (oba Washington), 3. Wideman (Ottawa).

Tampa Bay - Detroit 6:2 (2:0, 2:2, 2:0)
Branky: 2. a 57. Condra (na první Palát), 10. Naměstnikov, 21. Stamkos, 38. Kučerov, 42. Palát - 29. Abdelkader, 36. Helm. Střely na branku: 34:25. Brankář Mrázek odchytal za Detroit 39:27 minuty, inkasoval tři branky z 18 střel a úspěšnost zásahů měl 83,33 procenta. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Condra, 2. Hedman, 3. Palát (všichni Tampa Bay).

Winnipeg - Vancouver 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Branky: 43. Lowry, 60. Scheifele. Střely na branku: 49:28. Brankář Pavelec odchytal za Detroit celé utkání z 28 střel neinkasoval a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: Markström (Vancouver), 2. Lowry, 3. Pavelec (oba Winnipeg).

Minnesota - Los Angeles 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky: 4. Haula, 24. Koivu - 32. Toffoli. Střely na branku: 18.39. Diváci: 19 018. Hvězdy zápasu: 1. Dubnyk, 2. Koivu (oba Minnesota), 3. Toffoli (Los Angeles).

Chicago - Dallas 2:6 (0:4, 1:1, 1:1)
Branky: 37. Shaw, 50. Pánik - 12. a 19. Fiddler, 12. Sceviour, 17. Eaves, 39. Faksa (Hemský), 54. Eakin. Střely na branku: 32:33. Diváci: 22 034. Hvězdy zápasu: 1. Fiddler, 2. Sceviour, 3. Lehtonen (všichni Dallas).

Arizona - Edmonton 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
Branky: 6. Tanguay, 33. Hanzal, 38. Rieder, 60. Domi (Hanzal, Sekáč) - 10. Eberle, 38. Letestu. Střely na branku: 31:29. Diváci: 13 408. Hvězdy zápasu: 1. Rieder, 2. Ekman-Larsson, 3. Smith (všichni Arizona).

San Jose - St. Louis 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka: 50. Fabbri. Střely na branku: 37:24. Diváci: 15 411. Hvězdy zápasu: 1. Elliot (St. Louis), 2. Jones (San Jose), 3. Fabbri (St. Louis).