Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Rodina na žíněnce

Páté finále, třetí Pohár. Mám štěstí, že tohle prožívám, říká Hossa

Chicago - Když slovenský útočník Marián Hossa před šesti lety přijal nabídku Chicaga, nemohl tušit, jak skvělé rozhodnutí udělal. Z dvanáctileté smlouvy uplynula dosud polovina a jedna z největších postav slovenského hokeje si už potřetí vychutnává s Blackhawks radost ze zisku Stanleyova poháru. A už nyní zaznívají hlasy o tom, že by Hossa jednou neměl chybět v Síni slávy.

Marián Hossa
zdroj: AP autor: Nam Y. Huh

"Tři Stanley Cupy za šest let. Jsem šťastný a zároveň vděčný, že mohu tohle zažít a být toho součástí. Máme parádní mužstvo, je to skvělá parta složená z úžasných hráčů a lidí," řekl Hossa po skončení šestého finálového zápasu s Tampou Bay.

"Být potřetí šampionem, to je něco. Neskutečný pocit. A ještě k tomu vyhrát doma před našimi bláznivými fanoušky... To je něco mimo realitu. Navíc tu mám svoji rodinu, bratra i manželku, a také přátele, s nimi všemi si ty chvíle mohu nyní užívat," radoval se Hossa.

Pouze slova chvály měl pro gólmana Coreyho Crawforda, jenž dost možná šlapal na paty spoluhráči Duncanu Keithovi při volbě nejužitečnějšího hráče play-off NHL. "Byl neskutečný, předváděl opravdu skvělé výkony a vše dokázal ještě ozdobit vychytanou nulou," uvedl Hossa.

Marián Hossa se Stanley Cupem
zdroj: AP autor: Nam Y. Huh

Šestatřicetiletý útočník sice ve finále nastřádal za šest zápasů jen tři asistence, ale dřel do úmoru. Vytvářel šance spoluhráčům, sám byl nebezpečný a jako obvykle rovněž skvěle bránil. "Je to vzor hokejisty, vzor správného spoluhráče, vzor člověka. Má všechno, co má mít," řekl o Hossovi Patrick Kane, jedna z hlavních ofenzivních hvězd Blackhawks.

Hossa k 61 bodům (22+39) v 82 zápasech základní části přidal v play-off čtyři góly a 13 nahrávek za 23 utkání. "Hraje oslabení, vracet do obrany se dokáže lépe než kdokoliv jiný v celé lize. Když sledujete NHL, tak si musíte říct, jak je možné, že tenhle kluk ještě nemá Selkeovu trofej (pro nejlépe bránícího útočníka)," řekl Kane.

I bez individuálního ocenění by se však Hossa mohl v budoucnu dočkat přijetí do Síně slávy. "Myslím, že je to hodně pravděpodobné. To, jak bojuje, jak hraje na obou stranách kluziště. Myslím, že tady není další takový hráč, který by se prezentoval tak vyrovnanými výkony," uvedl kouč novopečených vítězů Stanleyova poháru Joel Quenneville.

Slovenského útočníka vychválil i krajan Marián Gáborík, útočník Los Angeles Kings, jenž si oslavy zisku Stanley Cupu prožil loni. "V dřívějších letech možná sbíral hlavně body, ale nyní se vyžívá v tom, když může někoho obrat o puk úplně stejně, jako když připraví někomu šanci. Má už tři Stanley Cupy, a to je něco ohromného. K tomu přes tisíc bodů, to už je kariéra hráče pro Síň slávy," prohlásil Gáborík.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy