Sokolský zpravodaj

Pastrňák řádil proti Carolině, za necelých osm minut nasázel hattrick

Pouhých sedm minut a 26 sekund potřeboval David Pastrňák k tomu, aby si připsal první hattrick v NHL a stal se hlavní hvězdou večera v Raleighu. Nejlepší český střelec v probíhajícím ročníku si připsal navíc asistenci a zejména díky němu Boston zvítězil v Carolině 6:4. Bruins přitom ještě v 51. minutě prohrávali 1:4, ale poté pěti trefami otočili nepříznivý stav a uspěli v sedmém z posledních osmi duelů.

David Pastrňák v utkání s Carolinou
zdroj: USA Today Sports autor: James Guillory

Jednadvacetiletý forvard je čtvrtým českým hráčem, který si v probíhajícím ročníku připsal hattrick.

Stejná věc se povedla Radimu Vrbatovi z Floridy, Radku Faksovi z Dallasu, který na tři branky potřeboval pouhých šest minut a 46 vteřin, a naposledy počátkem března Pastrňákovu spoluhráči Davidu Krejčímu.

Skóre utkání proti Hurricanes otevřel na konci první třetiny útočník Brad Marchand po elegantní zadovce Pastrňáka zpoza branky. Marchand, druhá hvězda uplynulého týdne, překonal ve třetím ročníku po sobě hranici 30 zásahů.

Carolina poté převzala otěže zápasu a třemi brankami v prostřední části obrátila skóre ve svůj prospěch. "Byla to naše nejhorší třetina v sezoně, hráli mnohem lépe. Uspěli ve všech soubojích o puk," prohlásil trenér Bostonu Bruce Cassidy.

Zkraje závěrečné části navíc Hurricanes v oslabení po Pastrňákově chybě zvýšili na rozdíl tří branek. Druhý nejproduktivnější hráč Bruins nedokázal na modré čáře zpracovat puk, o který ho obral centr Elias Lindholm, jenž sice gólmana Tuukku Raska ze samostatného úniku nepřekonal, ale dojíždějící útočník Brock McGinn se už z dorážky nemýlil.

Cassidy ocenil Pastrňákovu reakci. "To, že mu to nebylo jedno, je známka jeho vyspělosti. Došlo mu, že nechal mužstvo na holičkách a musí to napravit. Když prohráváte o pár gólů, potřebujete, aby vaši nejlepší hráči dostáli své pověsti. A to se povedlo," uvedl Cassidy.

Velkolepý obrat započal obránce Matt Grzelcyk a 56 sekund po jeho zásahu vstřelil Pastrňák kontaktní branku přesným zakončením z pravého kruhu pod horní tyč.

O dalších 21 vteřin později Boston vyrovnal, když při přečíslení dvou na jednoho zvolil Krejčí přihrávku na Dantona Heinena, jenž se nemýlil.

Vítěznou branku obstaral Pastrňák v 57. minutě v početní výhodě dělovkou z levého kruhu. Triumf Bruins zpečetil do prázdné branky z poloviny hřiště 27. trefou v sezoně.

"Věděli jsme, že návrat do zápasu bude těžký, o druhé přestávce jsme se o něm bavili. Řekli jsme si, že je musíme přehrát, být lepší v soubojích o puk a že ať už zvítězíme nebo ne, tak potřebujeme alespoň předvést, co je v našich silách," řekl Cassidy, jehož svěřenci způsobili domácím hráčům šok.

"Pořád tomu nemůžu uvěřit. Padesát minut se vám daří a pak inkasujete gól a do branky se vám sypou další," nechápal útočník Hurricanes Justin Williams.

"Byl to zvláštní zápas, bez šťávy, působili jsme unaveně. Pak Grzelcyk skóroval a začali jsme po ledě létat," uvedl Pastrňák. "Najednou začalo všechno vycházet. Musíte se tomu smát. Nejste schopní se prosadit, hrajete špatně a vzápětí se vše změní. Nedá se to vysvětlit," dodal nevěřícně brankář hostů Rask.

Boston stáhl ztrátu na vedoucí tým Východní konference Tampu Bay na čtyři body a navíc má dva duely k dobru. Bruins pomohlo zaváhání Lightning, kteří před zraky svých fanoušků podlehli Ottawě 4:7.

Floridskému mužstvu nepomohl ani hattrick J. T. Millera a tři nahrávky Stevena Stamkose a Nikity Kučerova, který má v čele kanadského bodování díky 91 bodům čtyřbodový náskok před krajanem Jevgenijem Malkinem z Pittsburghu.

Střelecky se prosadil i Faksa, který prvním gólem po 19 zápasech poslal Dallas na ledě Montrealu do vedení. Čtyřiadvacetiletý centr tečoval před brankářem Anttim Niemim tvrdý projektil beka Grega Pateryna.

Canadiens ale převzali iniciativu a v polovině utkání vedli 3:1. Forvard Jamie Benn sice do konce druhé třetiny snížil, ale v poslední dvacetiminutovce si kanadský celek pojistil výhru 4:2.

Nashville porazil 3:1 Winnipeg a ziskem 100 bodů vyrovnal Tampu. O jedenácté výhře Predators z posledních 12 utkání rozhodla první třetina, v níž domácí nasázeli všechny branky včetně dvou v rozmezí 34 vteřin ve stejné početní nevýhodě. Na jediném gólu Jets se 59. přihrávkou podílel kapitán Blake Wheeler, jenž je tak spolu s Jakubem Voráčkem z Philadelphie nejlepším nahrávačem NHL.

Výsledky úterních zápasů NHL:

Carolina - Boston 4:6 (0:1, 3:0, 1:5)
Branky: 23. Aho, 33. Teräväinen, 39. J. Williams, 41. B. McGinn - 52., 57. a 59. Pastrňák, 20. Marchand (Pastrňák), 51. Grzelcyk, 52. Heinen (Krejčí). Střely na branku: 33:34. Diváci: 13 081. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák (Boston), 2. Aho (Carolina), 3. Marchand (Boston).

Montreal - Dallas 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
Branky: 17. a 29. Lehkonen, 30. Gallagher, 50. Ščerbak - 12. Faksa, 39. Jamie Benn. Střely na branku: 26:38. Diváci: 21 302. Hvězdy zápasu: 1. Lehkonen, 2. Drouin, 3. Deslauriers (všichni Montreal).

Tampa Bay - Ottawa 4:7 (1:3, 2:3, 1:1)
Branky: 5., 23. a 37. J.T. Miller, 53. McDonagh - 34. a 44. Hoffman, 8. Pääjärvi, 11. Dzingel, 12. Pyatt, 28. Gáborík, 39. E. Karlsson. Střely na branku: 46:33. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. J.T. Miller (Tampa), 2. Hoffman, 3. Dzingel (oba Ottawa).

Arizona - Los Angeles 4:3 po nájezdech (2:0, 1:1, 0:2 - 0:0)
Branky: 6. Keller, 16. Cousins, 31. Dvorak, rozhodující sam. nájezd Goligoski - 53. a 58. Carter, 31. T. Pearson. Střely na branku: 29:37. Diváci: 11 346. Hvězdy zápasu: 1. Goligoski, 2. Keller, 3. Hill (všichni Arizona).

Minnesota - Colorado 1:5 (0:1, 1:1, 1:3)
Branky: 34. M. Koivu - 17. a 54. Compher, 35. Zadorov, 41. MacKinnon, 59. Jost. Střely na branku: 34:22. Diváci: 19 171. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. Compher (oba Colorado), 3. M. Koivu (Minnesota).

Calgary - Edmonton 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 26. J. Gaudreau. Střely na branku: 32:28. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. M. Smith (Calgary), 2. Talbot (Edmonton), 3. Backlund (Calgary).

Nashville - Winnipeg 3:1 (3:0, 0:0, 0:1)
Branky: 3. Fiala, 9. A. Watson, 9. Arvidsson - 42. Connor. Střely na branku: 45:33. Diváci: 17 534. Hvězdy zápasu: 1. A. Watson, 2. R. Ellis, 3. Rinne (všichni Nashville).