58. Rally Šumava Klatovy

Pastrňák přišel v power-play o vítězný gól, Mrázek zažil sedmibrankové peklo v Edmontonu

Když v čase 59:11 dostal David Pastrňák na floridském ledě Boston do vedení 3:2, zdálo se, že Bruins kráčí k výhře. Panthers však tři sekundy před koncem srovnali a následně slavili v prodloužení. Jednou asistencí k tomu přispěl i Radko Gudas, v hostujícím dresu nahrával David Krejčí. Z českých gólmanů chytal od začátku jen Petr Mrázek, který pustil sedm gólů při porážce Chicaga 3:7 v Edmontonu.

David Pastrňák z Bostonu (vlevo) v utkání s Floridou
zdroj: REUTERS

David Rittich naskočil ve 47. minutě do brankoviště Winnipegu, jenž podlehl Philadelphii 0:4, a ze tří střel neinkasoval. Vejmelka, který minule vychytal čisté konto, tentokrát zůstal na střídačce Arizony. Pavel Francouz kryl záda Alexandaru Georgijevovi, jenž dovedl Colorado k výhře 4:2 nad St. Louis.

Florida – Boston 4:3 v prodloužení

Florida třikrát vyrovnala jednobranovou ztrátu a na 2:2 upravil ve 49. minutě Sam Bennett z protiútoku, který založil Gudas. V závěru přiblížil Pastrňák Boston k vítězství, když se prosadil střelou zápěstím z mezikruží a vstřelil 38. gól v sezoně.

Aleksander Barkov ale poslal zápas trefou tři sekundy před koncem třetí třetiny do prodloužení, které rychle ukončil Sam Reinhart. Lídr NHL tak prohrál poprvé v ročníku dvě utkání za sebou.

"Měli jsme dvakrát možnost vyhodit puk a nepovedlo se," komentoval trenér Bostonu Jim Montgomery nepovedený závěr normální hrací doby. "Soupeř hrál druhý zápas ve dvou dnech a překvapilo mě, že nás ve třetí třetině přehrál. Byl odhodlanější, měl častěji puk. Nevyrovnali jsme se mu v touze vyhrát, ale to se stává, když se hraje tolik duelů. Ve spoustě předchozích utkání jsme soupeře v tomhle směru předčili," doplnil kouč.

Edmonton – Chicago 7:3

Mrázek inkasoval poprvé v 6. minutě, když jej překonal Tyson Barrie v přesilové hře od modré čáry. Na začátku prostřední části vyrovnal Jason Dickinson, ale Edmonton odskočil v rozmezí 27. až 34. minuty na 5:1.

Barrie a Zach Hyman se prosadili po dorážkách, Leon Draisaitl využil z blízka početní převahu a individuální akcí se blýskl Connor McDavid. Lídr produktivity NHL, který má na kontě 92 bodů (41 + 51) v 50 utkáních, si vybruslil od zadního mantinelu před branku a bekhendem zvýšil.

Ve třetí třetině se měnilo skóre na obou stranách dvakrát. Mrázek nestačil na střelu Evandera Kanea z levého kruhu a ještě jej překonal spoluhráč Seth Jones, od jehož chráničů se odrazilo do sítě nahození Ryana McLeodna ze záporného úhlu. Ostravský rodák dostal sedm branek potřetí v sezoně.

V závěru utkání se dočkal nečekaného debutu v NHL Matt Berlin. Záložní gólman, který chytá za Univerzitu Alberta a s Edmontonem příležitostně trénuje, podepsal v den zápasu zkušební kontrakt poté, co kvůli nemoci nebyl k dispozici Stuart Skinner. I vzhledem k vývoji střetnutí jej trenér Jay Woodcraft na návrh hráčů včetně McDavida poslal do hry na poslední dvě a půl minuty.

"Myslel jsem si, že vtipkují, když mi sdělili, abych se připravil. Rychle jsem se protáhl, několikrát zhluboka nadechl a šel do brány. Srdce mi strašně rychle bušilo," líčil Berlin. "Celý den byl hektický. Učil jsem se na pondělní zkoušku z psychologie, když jsem se dozvěděl pár hodin před zápasem, že potřebují, abych dělal náhradního gólmana. A skončilo to neuvěřitelně. Nezapomenu na to po zbytek života," řekl Berlin, který chytil i jednu střelu.

Pittsburgh – San Jose 4:6

Logan Couture zařídil dvěma trefami a třemi asistencemi výhru San Jose 6:4 v Pittsburghu. Kanadský útočník, jenž si pěti body v zápase NHL vytvořil osobní maximum, zlomil v 56. minutě nerozhodný stav 4:4.

Jeho spoluhráč Erik Karlsson si vedle gólu připsal i padesátou přihrávku v 51. utkání sezony. Této mety dosáhl rychleji mezi obránci naposledy Sergej Zubov v roce 1994. Tomáš Hertl k vítězství bodově nepřispěl.

NHL:

Colorado – St. Louis 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Branky:
10. Newhook, 12. Compher, 25. Rodrigues, 60. Nieto – 37. B. Schenn, 50. Barbašev. Střely na branku: 31:28. Diváci: 18 137. Hvězdy zápasu: 1. Newhook, 2. O'Connor, 3. Rodrigues (všichni Colorado).

Florida – Boston 4:3 v prodl. (0:1, 1:1, 2:1 – 1:0)
Branky:
29. Montour, 49. Bennett (Gudas), 60. Barkov, 61. Reinhart – 17. C. Smith, 38. Coyle, 60. Pastrňák (Krejčí). Střely na branku: 37:40. Diváci: 18 058. Hvězdy zápasu: 1. Lyon, 2. Barkov, 3. Reinhart (všichni Florida).

Ottawa – Montreal 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)
Branky:
28. a 30. Giroux, 21. DeBrincat, 59. Joseph, 60. Brassard. Střely na branku: 36:28. Diváci: 20 034. Hvězdy zápasu: 1. Giroux, 2. A. Forsberg, 3. Sanderson (všichni Ottawa).

Pittsburgh – San Jose 4:6 (2:2, 1:2, 1:2)
Branky:
6. a 51. Malkin, 13. Crosby, 35. Poehling - 56. a 60. Couture, 2. Eyssimont, 20. E. Karlsson, 25. Gregor, 38. Barabanov. Střely na branku: 41:32. Diváci: 18 417. Hvězdy zápasu: 1. Couture (San Jose), 2. Malkin (Pittsburgh), 3. Barabanov (San Jose).

Tampa Bay – Los Angeles 5:2 (3:1, 1:1, 1:0)
Branky:
6. Point, 7. Bellemare, 16. Perry, 36. Colton, 57. Hedman – 11. Anderson-Dolan, 40. Danault. Střely na branku: 25:28. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Perbix, 2. Colton, 3. Perry (všichni Tampa Bay).

Winnipeg – Philadelphia 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Branky:
16. Cates, 32. Bellows, 44. Tippett, 47. DeAngelo. Střely na branku: 40:33. David Rittich odchytal za Winnipeg 13:12 minuty a ze tří střel neinkasoval. Diváci: 14 476. Hvězdy zápasu: 1. Hart, 2. Tippett, 3. Cates (všichni Philadelphia).

NY Islanders – Vegas 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 – 1:0)
Branky:
24. Lee, 65. Barzal – 37. Carrier. Střely na branku: 37:45. Diváci: 17 255. Hvězdy zápasu: 1. Barzal, 2. Lee, 3. Varlamov (všichni NY Islanders).

Minnesota – Buffalo 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0)
Branky:
4. Eriksson Ek, 33. Spurgeon, rozhodující sam. nájezd Kaprizov – 3. Quinn, 30. Girgensons. Střely na branku: 35:31. Diváci: 19 212. Hvězdy zápasu: 1. F. Gaudreau, 2. Spurgeon, 3. M.-A. Fleury (všichni Minnesota).

Edmonton – Chicago 7:3 (1:0, 4:1, 2:2)
Branky:
6. a 33. Barrie, 27. Draisaitl, 34. McDavid, 35. Hyman, 49. E. Kane, 52. McLeod – 26. Dickinson, 49. J. Toews, 55. Raddysh. Střely na branku: 43:29. Petr Mrázek odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval sedm branek ze 43 střel a úspěšnost zásahů měl 83,7 procenta. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Hyman, 3. Draisaitl (všichni Edmonton).

Seattle – Columbus 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky: 9. Geekie, 29. Wennberg, 46. Tolvanen – 39. K. Johnson. Střely na branku: 31:25. Diváci. 17 151. Hvězdy zápasu: 1. Wennberg, 2. Geekie, 3. Grubauer (všichni Seattle).

Anaheim – Arizona 2:1 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 – 1:0)
Branky:
33. M. Jones, 64. Zegras – 17. N. Ritchie. Střely na branku: 45:33. Diváci: 16 126. Hvězdy zápasu: 1. Zegras, 2. Gibson, 3. M. Jones (všichni Anaheim).