EP Benátky nad Jizerou

Pastrňák opět spustil gólomet, Krejčí asistoval, skóroval také Nečas

David Pastrňák pokračuje ve válcování NHL. Tentokrát pomohl Bostonu dvěma góly k výhře 5:1 na ledě New Jersey a byl zvolen první hvězdou zápasu. Český útočník tak potvrdil pozici nejlepšího střelce NHL. Vítězství podpořil dvěma asistencemi David Krejčí. Carolina uspěla v Chicagu 4:2 i díky brance Martina Nečase a třiceti zákrokům Petra Mrázka. Tomáš Nosek zlomil ve třetí třetině gólem nerozhodný stav 1:1 a nasměroval Vegas k výhře 4:2 nad Torontem.

David Pastrňák
zdroj: ČTK/AP

Boston udeřil v 15. minutě dvakrát během čtrnácti sekund. U obou gólů si připsal druhou asistenci Krejčí, který nahradil v elitním útoku zraněného Patrice Bergerona.

"Je vždy hezké, když dostanete šanci si zahrát s takovými hráči," řekl Krejčí ke spolupráci s Bradem Marchandem a Pastrňákem. Společně nasbírali sedm bodů (2+5). "Patří k nejlepším hráčům na světě, hrozně mi to usnadňovali," doplnil český centr, který bodoval ve čtvrtém zápase za sebou (0+6).

Pastrňák pouze oprášil s Krejčím souhru ze začátku své kariéry. "Hrál jsem s ním pár let a je mezi námi úžasná chemie. Bylo snadné se k němu zase vrátit. Vím, co od něho očekávat. Musím být celou dobu připravený na cokoliv, protože dokáže přihrát přesně na hokejku z neskutečných pozic," vyzdvihl Pastrňák.

Krejčí přihrál u úvodní trefy na modrou čáru Marchandovi, ten přenesl hru na levou stranu a Matt Grzelcyk se prosadil z bodu pro vhazování. Vzápětí Krejčí založil rychlý protiútok, ve kterém Marchand nabil Pastrňákovi. Havířovský rodák zvýšil na 2:0 střelou bez přípravy z levého kruhu.

New Jersey v závěru prostřední třetiny snížilo, ale ve 44. minutě využil Pastrňák bleskově přesilovou hru ranou zpoza pravého kruhu a připsal si 19. zásah sezony. Výhru pojistili obránce Grzelcyk druhým gólem v zápase a Connor Clifton.

Krejčí i Pastrňák shodně prohlásili, že se poučili z předchozího zápasu s Washingtonem, ve kterém vstoupili do třetí části také s vedením 2:1, ale prohráli na nájezdy. "O druhé přestávce jsme si připomínali, že musíme hrát správným způsobem, a to se povedlo. Celou třetinu jsme měli pod kontrolou a zvýšili jsme náskok," radoval se Pastrňák, který má na kontě 19 branek z 21 zápasů. Tabulku kanonýrů vede o tři trefy před Leonem Draisaitlem.

"Mám ho (Pastrňáka) na očích od doby, co se stal profesionálem. Sledujete toho chlapce, který chodí šťastný na stadion a nedává velkou váhu jen střílení branek a tvorbě šancí, ale chce vyhrávat. Prohry nesnáší a jeho celkový růst je dán hlavně tím, že hokej miluje," řekl trenér Bostonu Bruce Cassidy. Vyzdvihl i atmosféru, jakou Pastrňák kolem sebe šíří. "Má vždy výbornou náladu. To v tréninku i zápasech také potřebujete," podotkl.

Nečas otevřel v patnácté minutě skóre, když si v přečíslení dva na nikoho vyměnil kotouč s Ninem Niederreiterem a zakončil akci do prázdné branky. Český útočník bodoval v listopadu v osmi z devíti zápasů (3+6).

V prostřední části zvýšili Andrej Svečnikov a Niederreiter a Mrázek, který vychytal i únik Dominika Kubalíka, držel nulu do 53. minuty. Poté během sedmdesáti sekund snížili Erik Gustafsson a Connor Murphy. Další šance český gólman kryl a vítězství zpečetil při hře bez brankáře Sebastian Aho.

"Myslím si, že jsme hráli velmi dobře ve středním pásmu. Jejich nejlepším hráčům, jakým je například Kane, nemůžete dát hodně prostoru, protože je pak nemožné je zastavit a vždy z toho něco vytvoří. Většinu zápasu se nám to dařilo. Poté dali dva rychlé góly, ale třetí už naštěstí ne. I díky Petrovi, který předvedl několik skvělých zákroků," řekl Nečas. Mrázek už v této sezoně Chicago jednou vynuloval.

Nosek, jenž nebodoval v předchozích čtrnácti zápasech, odpověděl za 41 sekund na vyrovnávací branku Toronta. Český centr obral soupeře ve středním pásmu o puk a sólový únik zakončil precizním bekhendovým blafákem. O dvě minuty později zvýšil Mark Stone na 3:1. Na druhé straně ještě zápas zdramatizoval kontaktní trefou Zach Hyman, ale 450. vychytanou výhru Marca-Andreho Fleuryho zpečetil v závěru Cody Eakin.

"Měl jsem štěstí, že jsem hrál v dobrých týmech," řekl Fleury, který je sedmým gólmanem v historii NHL s tolika výhrami. O jubilejní vítězství se zasloužil 31 zásahy včetně efektního okamžiku, kdy se vrhl za stavu 3:2 po puku letícím do prázdné branky a ukryl ho v lapačce.

Brankář David Rittich neodvrátil 23 zásahy prohru Calgary 2:3 s Coloradem. Ze střídačky vítězů sledoval zápas Pavel Francouz, jenž utrpěl před týdnem zranění po kolizi s Markem Scheifelem a doteď nebyl týmu k dispozici.

Radim Šimek zmírnil v závěru přihrávkou porážku San Jose s Edmontonem na konečných 2:5. "V minulém vzájemném utkání (výhra San Jose 6:3) jsme ubránili jejich první lajnu a McDavid s Draisaitlem nic neměli. Dnes to bylo naopak. Nedrželi jsme se našeho plánu, ztráceli jsme puky. Nejlepší taktikou, jak na ně, je hrát v jejich obranném pásmu, ale vůbec jsme se tam neudrželi," řekl útočník San Jose Tomáš Hertl.

Filip Hronek asistoval u dvou branek Detroitu při domácí prohře s Ottawou 3:4. Český obránce vstřelil za stavu 0:1 gól, ale trenérská výzva odhalila ofsajd Tylera Bertuzziho a rozhodčí branku odvolali. Radek Faksa pomohl přihrávkou k výhře Dallasu 6:1 nad Vancouverem. Český útočník se podílel na prvním gólu utkání a poprvé v NHL bodoval v sedmi zápasech za sebou (3+5).

Výsledky:

Buffalo - Minnesota 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Branky: 57. Montour - 8. a 20. Parise, 26. Brodin, 58. Zucker. Střely na branku: 31:26. Diváci: 15 522. Hvězdy zápasu: 1. Parise, 2. Stalock, 3. Zucker (všichni Minnesota).

Florida - Philadelphia 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)
Branky: 11. Sceviour, 13. Connolly, 27. Barkov, 31. Huberdeau, 58. Hoffman - 7. Sanheim, 35. Frost. Střely na branku: 26:37. Diváci: 11 515. Hvězdy zápasu: 1. Barkov, 2. Connolly (oba Florida), 3. Frost (Philadelphia).

New Jersey - Boston 1:5 (0:2, 1:0, 0:3)
Branky: 39. Coleman - 15. a 51. Grzelcyk (na první Krejčí), 15. a 44. Pastrňák (na první Krejčí), 54. Clifton. Střely na branku: 26:28. Diváci: 15 061. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák, 2. Grzelcyk, 3. T. Rask (všichni Boston).

Pittsburgh - NY Islanders 4:5 v prodl. (2:0, 1:2, 1:2 - 0:1)
Branky: 17. a 35. B. Tanev, 12. Rust, 43. Guentzel - 26. a 63. B. Nelson, 24. Beauvillier, 56. Josh Bailey, 58. Pullock. Střely na branku: 31:42. Diváci: 18 411. Hvězdy zápasu: 1. B. Nelson (NY Islanders), 2. B. Tanev (Pittsburgh), 3. Leddy (NY Islanders).

Columbus - Montreal 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)
Branky: 33. a 55. Dubois, 2. Robinson, 47. Bemström, 52. Jenner - 17. Lehkonen, 25. Armia. Střely na branku: 26:32. Diváci: 14 118. Hvězdy zápasu: 1. Dubois, 2. Korpisalo, 3. Bemström (všichni Columbus).

Detroit - Ottawa 3:4 (2:1, 0:3, 1:0)
Branky: 10. Fabbri (Hronek), 19. Filppula, 58. Mantha (Hronek) - 4. a 25. Duclair, 26. Pageau, 31. B. Tkachuk. Střely na branku: 38:33. Diváci: 19 156. Hvězdy zápasu: 1. Duclair, 2. Nilsson, 3. Pageau (všichni Ottawa).

St. Louis - Tampa Bay 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky: 38. Perron, 47. Sundqvist, 60. Schwartz - 17. Cirelli. Střely na branku: 34:18. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Sundqvist, 2. Perron, 3. Parayko (všichni St. Louis).

Nashville - Winnipeg 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky: 39. Bonino - 1. Laine, 24. Ehlers. Střely na branku: 39:25. Diváci: 17 165. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Ehlers (oba Winnipeg), 3. Bonino (Nashville).

Chicago - Carolina 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)
Branky: 53. E. Gustafsson, 54. C. Murphy - 15. Nečas, 21. A. Svečnikov, 32. Niederreiter, 60. Aho. Střely na branku: 32:33. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas, inkasoval dvě branky z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 93,75 procenta. Diváci: 21 325. Hvězdy zápasu: 1. Niederreiter (Carolina), 2. P. Kane (Chicago), 3. A. Svečnikov (Carolina).

Dallas - Vancouver 6:1 (1:0, 2:1, 3:0)
Branky: 8. a 30. Jamie Benn (na první Faksa), 34. Fedun, 43. Heiskanen, 44. Dowling, 49. Perry - 32. Horvat. Střely na branku: 31:33. Diváci: 18 198. Hvězdy zápasu: 1. Jamie Benn, 2. Heiskanen, 3. Dowling (všichni Dallas).

Calgary - Colorado 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)
Branky: 38. D. Ryan, 56. Mangiapane - 4. a 19. Burakovsky, 34. Kameněv. Střely na branku: 33:26. David Rittich odchytal za Calgary 58:34 minuty, inkasoval tři góly z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 88,46 procent. Diváci: 18 698. Hvězdy zápasu: 1. Burakovsky, 2. MacKinnon (oba Colorado), 3. D. Ryan (Calgary).

Vegas - Toronto 4:2 (0:0, 1:0, 3:2)
Branky: 29. Glass, 49. Nosek, 51. Mark Stone, 60. Eakin - 48. Spezza, 53. Hyman. Střely na branku: 37:33. Diváci: 18 292. Hvězdy zápasu: 1. M. Fleury, 2. Glass, 3. Nosek (všichni Vegas).

San Jose - Edmonton 2:5 (1:3, 0:1, 1:1)
Branky: 10. Labanc, 50. Goodrow (Šimek) - 4. Markus Granlund, 8. Kassian, 20. Khaira, 38. Neal, 47. McDavid. Střely na branku: 35:29. Diváci: 16 147. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Klefbom, 3. Koskinen (všichni Edmonton).