Kooperativa NBL 2023/2024

Palát se stal první hvězdou utkání, zápas v Dallasu se nedohrál

New York – Dvě branky Ondřeje Paláta nepomohly hokejistům Tampy k vítězství nad Phoenixem. Český útočník přidal asistenci i u třetího gólu, ale "Blesky" prohrály po nájezdech 3:4. V dresu vítězů vstřelil první gól po výměně z Washingtonu Martin Erat a jako jediný uspěl v rozstřelu Radim Vrbata. Důvěru pro nájezdy dostal také Palát, svůj pokus neproměnil, i tak byl ale vyhlášen první hvězdou utkání. Třemi body se blýskl i Aleš Hemský, jenž asistoval u všech gólů Ottawy proti Nashvillu. Přestože posbíral tři nahrávky podruhé v řadě, musel strávit porážku 3:4 v prodloužení. Zápas Dallasu s Columbusem byl po kolapsu domácího útočníka Riche Peverleyho odložen.

Ondřej Palát
zdroj: AP autor: Chris O\'Meara

Tampa Bay - Phoenix 3:4 SN

Trenéra Tampy Jona Coopera štvaly hlavně branky z úvodu třetí části, jimiž hosté z Phoenixu otočili z 1:2 na 3:2. V prvním případě Erat těžil z náhodného odrazu, kdy obránce chtěl nahrát o zadní mantinel spoluhráči, ale puk sklouzl od hrazení k brankovišti. "Zahráli jsme to příliš lehkovážně," zlobil se kouč. "Při dalším gólu si zase špatně pokryjeme hráče. Přitom si to můžeme ukazovat tisíckrát," dodal.

V závěrečné hře při power play vyrovnal Palát, který oba své zásahy vstřelil z prostoru před brankou. Bonusový bod zařídil Phoenixu bekhendovým blafákem Vrbata, jenž v letošní sezoně proměnil pět z devíti nájezdů. Jednu přihrávku si v dresu vítězů připsal Zbyněk Michálek.

Ottawa - Nashville 3:4 PP

Hemský se po příchodu z Edmontonu znovu blýskl třemi asistencemi, díky nimž Ottawa v závěrečné třetině smazala tříbrankové manko. Český útočník vystřihl nejhezčí přihrávku na vyrovnávací gól, kdy v předposlední minutě základní hrací doby našel křížným pasem u tyčky volného Jasona Spezzu. V prodloužení ale byl úspěšnější Nashville. Zápas nedochytal brankář Ottawy Craig Anderson, který se nešťastně srazil se spoluhráčem Milanem Michálkem a zranil se.

Washington - Pittsburgh 2:3

Hokejisté Pittsburghu se vítězstvím 3:2 na ledě Washingtonu vrátili do čela Východní konference o bod před Boston. Hlavním strůjcem úspěchu byl Sidney Crosby, jenž byl u všech branek Penguins a připsal si gól a dvě nahrávky. Kanadský útočník v souboji hvězd opět předčil Alexandra Ovečkina, který v utkání nebodoval. V dresu poražených debutoval pár dní po příchodu z z Čeljabinsku ruský talent Jevgenij Kuzněcov.

Colorado - Winnipeg 3:2 PP

Gólman Ondřej Pavelec, který byl v minulém utkání po pěti inkasovaných brankách střídán, dostal volno a jeho náhradník Al Montoya pomohl Winnipegu 32 úspěšnými zásahy k zisku bodu za prohru 2:3 v prodloužení na ledě Colorada. Za poražené si jednu přihrávku připsal Michael Frolík.

Vancouver - NY Islanders 4:7

Střelecký koncert spustili ve Vancouveru v závěrečném dějství hokejisté New Yorku Islanders a sedmi góly otočili skóre z 0:3 na konečných 7:4. Vyrovnali tím klubový rekord v počtu vstřelených branek v jedné třetině z roku 1978.

Útočník Dallasu Peverley zkolaboval, zápas s Columbusem byl odložen

Rich Peverley zkolaboval na střídačce v průběhu první třetiny zápasu mezi Dallasem a Columbusem a byl převezen do nemocnice. Jednatřicetiletý hráč Stars, u kterého před sezonou lékaři objevili nepravidelný srdeční tep a vynechal kvůli tomu celý přípravný kemp, už je ve stabilizovaném stavu. Utkání bylo odloženo.

"Bál jsem se," uvedl trenér Dallasu Lindy Ruff. "Moje první reakce byla, že potřebujeme rychlou pomoc. Když upadl a zčervenal, přestane vás zajímat zápas a cokoli jiného. Jen křičíte, že potřebujete doktora. Něco takového už nechci znovu zažít," dodal k dramatické situaci domácí kouč.

Lékařská služba poskytla Peverleymu ihned první pomoc a ještě v útrobách haly kanadský hokejista nabyl vědomí. "Postupovali jsme standardně jako při srdečním záchvatu. Probral se ještě předtím, než byl odvezen do nemocnice, a komunikoval s námi. Ještě při převozu říkal, že ví, kde je, a že by se chtěl vrátit do zápasu," uvedl lékař záchranné služby Gil Salazar.

Kvůli léčbě nepravidelného srdečního rytmu Peverley v této sezoně zmeškal zahajovací zápas loni v říjnu, jinak chyběl už jen jednou v minulém týdnu kvůli zranění. Ve svém osmém ročníku v NHL odehrál 62 duelů, v nichž zaznamenal sedm gólů a 23 asistencí. Do Dallasu přišel loni v létě z Bostonu, s kterým v roce 2011 získal Stanleyův pohár.

Výsledky pondělních zápasů NHL:

Washington - Pittsburgh 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)
Branky: 4. Fehr, 29. Bäckström - 1. a 33. Kunitz, 4. Crosby. Střely na branku: 33:20. Diváci: 18 506.

Ottawa - Nashville 3:4 v prodloužení (0:0, 0:3, 3:0 - 0:1)
Branky: 48. Cower (Hemský), 51. Methot (Hemský), 59. Spezza (Hemský) - 29. Spaling, 30. Smith, 38. Nystrom, 64. Jones. Střely na branku: 37:42. Diváci: 19 603.

Tampa Bay - Phoenix 3:4 po nájezdech (1:0, 1:1, 1:2 - 0:0)
Branky: 40. a 60. Palát, 12. Johnson (Palát) - 22. McMillan, 43. Erat, 48. Boedker (Z. Michálek), rozhodující nájezd Vrbata. Střely na branku: 31:20. Diváci: 18 167.

Calgary - Los Angeles 2:3 (0:2, 0:0, 2:1)
Branky: 56. Cammalleri, 58. McGrattan - 5. Justin Williams, 10. Lewis, 48. Kopitar. Střely na branku: 26:23. Diváci: 19 289.

Colorado - Winnipeg 3:2 v prodloužení (0:0, 2:2, 0:0 - 1:0)
Branky: 25. Mitchell, 40. Benoit, 63. Duchene - 36. a 38. Byfuglien (na druhou Frolík). Střely na branku: 34:35. Diváci: 15 250.

Vancouver - NY Islanders 4:7 (1:0, 2:0, 1:7)
Branky: 16. Higgins, 25. H. Sedin, 29. Kesler, 50. Tanev - 42. Bailey, 44. Strome, 44. De Haan, 47. Nielsen, 51. Martin, 52. Lee, 60. Clutterbuck. Střely na branku: 24:28. Diváci: 18 910.

Anaheim - Toronto 1:3 (0:2, 1:1, 0:0)
Branky: 35. Perry - 17. Bozak, 20. Kessel, 24. Ranger. Střely na branku: 44:23. Diváci: 17 229.