World Athletics Continental Tour Gold 2024

Palát se blýskl dvěma góly a Tampa vyhrála. Skóroval i Faksa, Voráček má dvě asistence

Skvělý start do sezony. Ondřej Palát dvěma góly pomohl Tampě Bay k výhře nad Detroitem 7:6 v prodloužení. Ve čtvrtečním programu NHL skóroval také Radek Faksa, jehož Dallas v nastavení porazil New York Rangers 3:2. Na vysokém vítězství Columbusu nad Arizonou se dvěma asistencemi podílel Jakub Voráček. Premiérové nahrávky v novém ročníku zaznamenali Filip Zadina z Detroitu a Dominik Simon z Pittsburghu. Brankář Petr Mrázek kvůli zranění nedohrál.

Ondřej Palát oslavuje se spoluhráči z Tampy gól
zdroj: ČTK/AP

Tampa Bay do utkání v Detroitu nevstoupila dobře. Ve 14. minutě poslal po akci Zadiny a Fabbriho Red Wings do vedení Dylan Larkin. V úvodu druhé třetiny přidal dvě branky Tyler Bertuzzi, Tampu však ještě před polovinou zápasu dostal zpět do hry Palát, který střelou bez přípravy překonal brankáře Alexe Nedeljkovice..

Obhájci Stanley Cupu do konce druhé třetiny snížili na 3:4, ale Detroit inkasované branky nerozhodily. Red Wings si v 47. minutě zásluhou Vladislava Naměstnikova vzali tříbrankové vedení zpět a zdálo se, že si dojdou pro první výhru v ročníku. Závěr utkání však lépe zvládli hokejisté Lightning. Třemi góly v posledních sedmi minutách dokázali srovnat a v čase 62:43 rozhodl svou druhou brankou v utkání Palát. Český útočník byl zvolen první hvězdou gólově bohatého utkání.

"Kluci v šatně mají vítěznou mentalitu. Už několikrát jsme předvedli, že takovéhle zápasy dokážeme zvládnout. Je důležité, že jsme po nepovedeném prvním utkání dokázali zvítězit," pochvaloval si obrat trenér Tampy Jon Cooper.

Voráček v obnovené soutěžní premiéře v dresu Columbusu navázal na povedenou přípravu a dvěma asistencemi se podílel na vysoké výhře 8:2 nad Arizonou. Comeback do NHL zhořkl útočníkovi Dmitriji Jaškinovi, který se v dresu Coyotes vrátil do NHL po dvou letech strávených v Dynamu Moskva.

Voráček na první bod ve staronovém působišti čekal čtrnáct minut. Český centr rozehrál přesilovkovou akci na obránce Zacha Werenského, jenž nástřelem před branku našel Olivera Bjorkstranda a dánský útočník zvýšil na 2:0.

Rodák z Herningu v utkání vstřelil dvě branky, ke kterým přidal dvě asistence, a byl hlavním strůjcem vysokého vítězství Columbusu. "Není to špatný start," řekl Bjorkstrand. "Nesmíme se ale uspokojit. Byl to trochu zvláštní zápas, soupeř hodně držel puk, ale my jsme dávali góly," dodal dánský křídelník.

Nový trenér Arizony André Tourigny nepovedené utkání zhodnotil střízlivě. "Nemyslím si, že by skóre odpovídalo předvedené hře. Ano, měli jsme výpadky v obraně, v určitých chvílích jsme přestali hrát, ale náš herní projev byl lepší, než napovídá skóre."

Faksa první brankou v ročníku pomohl Dallasu k výhře na ledě NY Rangers. Český centr v 27. minutě uklidil do branky odražený kotouč a poslal Stars do vedení 2:0. Rangers dokázali dvoubrankové manko smazat a dovedli utkání do prodloužení, které ve prospěch Stars rozhodl Miro Heiskanen.

Druhý kanadský bod ve druhém zápase po návratu do Pittsburghu získal Simon. Český útočník v přesilové hře připravil úvodní gól Penguins pro Dantona Heinena. Pittsburgh, který se musel obejít bez Jevgenije Malkina a Sidneyho Crosbyho, nakonec na výhru ze zahajovacího duelu nenavázal a Floridě podlehl 4:5 v prodloužení.

Premiéra v dresu Toronta nevyšla brankáři Petru Mrázkovi. Ostravský rodák v první třetině třikrát inkasoval a po čtyřiceti minutách musel kvůli zranění třísel střídat. Toronto i přes dvě branky v závěrečné části podlehlo Ottawě 2:3.

Historicky první výhru slaví hokejisté Seattlu. Kraken k výhře 4:3 nad Nashvillem pomohl dvěma góly Brandon Tanev.

Výsledky:

Ottawa - Toronto 3:2 (3:0, 0:0, 0:2)

Branky: 9. Tierney, 19. Ennis, 20. Formenton - 44. Spezza, 49. W. Nylander. Střely na branku: 36:48. Petr Mrázek odchytal za Toronto 40 minut, inkasoval 3 branky z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 88,5 procenta. Diváci: 15 159. Hvězdy zápasu: 1. A. Forsberg, 2. Ennis (oba Ottawa), 3. Spezza (Toronto).

Florida - Pittsburgh 5:4 v prodl. (1:0, 1:2, 2:2 - 1:0)

Branky: 10. a 62. Verhaeghe, 54. a 56. Ekblad, 24. Duclair - 32. D. Heinen (D. Simon), 39. J. Carter, 49. Guentzel, 49. Rodrigues. Střely na branku: 39:47. Diváci: 14 308. Hvězdy zápasu: 1. Ekblad, 2. Verhaeghe (oba Florida), 3. J. Carter (Pittsburgh).

Columbus - Arizona 8:2 (2:0, 3:1, 3:1)

Branky: 1. Texier, 15. a 32. O. Bjorkstrand (na první Voráček), 21. Jenner, 35. Bean (Voráček), 45. Werenski, 49. Domi, 59. Nyquist - 22. Strälman, 57. Keller. Střely na branku: 26:38. Diváci: 17 813. Hvězdy zápasu: 1. O. Bjorkstrand, 2. Merzlikins, 3. Domi (všichni Columbus).

Buffalo - Montreal 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)

Branky: 7. Okposo, 18. Girgensons, 38. V. Olofsson, 40. Bjork, 45. Tage Thompson - 30. Ch. Wideman. Střely na branku: 36:31. Diváci: 8467. Hvězdy zápasu: 1. Okposo, 2. Girgensons, 3. Craig Anderson (všichni Buffalo).

Carolina - New York Islanders 6:3 (2:1, 2:2, 2:0)

Branky: 10. a 60. A. Svečnikov, 14. Fast, 27. Martinook, 32. Niederreiter, 52. T. Teräväinen - 8. Barzal, 21. B. Nelson, 35. A. Lee. Střely na branku: 41:28. Diváci: 18 680. Hvězdy zápasu: 1. A. Svečnikov, 2. T. Teräväinen, 3. Niederreiter (všichni Carolina).

New York Rangers - Dallas 2:3 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 0:1)

Branky: 29. A. Fox, 36. Kreider - 20. Peterson, 27. Faksa, 62. M. Heiskanen. Střely na branku: 33:26. Diváci: 17 173. Hvězdy zápasu: 1. M. Heiskanen (Dallas), 2. A. Fox (NY Rangers), 3. Holtby (Dallas).

Detroit - Tampa Bay 6:7 v prodl. (1:0, 3:3, 2:3 - 0:1)

Branky: 21., 28., 33. a 45. Bertuzzi, 14. Dylan Larkin (Zadina), 48. Naměstnikov - 29. a 63. Palát, 36. a 37. Stamkos, 54. Colton, 57. Kučerov, 58. Killorn. Střely na branku: 26:48. Diváci: 19 515. Hvězdy zápasu: 1. Palát (Tampa Bay), 2. Bertuzzi (Detroit), 3. Killorn (Tampa Bay).

Nashville - Seattle 3:4 (1:2, 1:1, 1:1)

Branky: 4. Tolvanen, 25. Josi, 60. Mikael Granlund - 18. a 59. B. Tanev, 16. McCann, 30. Wennberg. Střely na branku: 30:26. Diváci: 17 159. Hvězdy zápasu: 1. Wennberg, 2. McCann (oba Seattle), 3. Tolvanen (Nashville).

Los Angeles - Vegas 6:2 (2:1, 2:0, 2:1)

Branky: 20., 31. a 56. Kopitar, 14. D. Brown, 24. Danault , 42. Doughty - 9. Theodore, 56. Dadonov. Střely na branku: 47:25. Diváci: 16 589. Hvězdy zápasu: 1. Kopitar, 2. Doughty, 3. Iafallo (všichni Los Angeles).