Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

NHL bude pokračovat v létě. Základní část skončila, play-off si zahraje 24 týmů

Po odsouhlasení hráčské asociace došlo na oficiální vyhlášení o pokračování sezony v NHL. Komisionář soutěže Gary Bettman oznámil, že základní část byla předčasně ukončena a 24 z 31 týmů bude hrát pozměněný formát play-off. Termíny zápasů zatím nebyly zveřejněny. Zároveň to znamená, že David Pastrňák získal jako druhý Čech Maurice Rocket Richard Trophy pro nejlepšího střelce sezony.

Gary Bettman
zdroj: ČTK/AP autor: Charles Krupa

Termín návratu hráčů na led zůstává kvůli pandemii koronaviru nejistý. Ukončení základní části zároveň znamená, že bostonský útočník David Pastrňák získá Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce NHL. Stejně jako Alexandr Ovečkin z Washingtonu nastřílel 48 branek.

Pastrňák tak navázal na dosud jediného českého držitele trofeje pro nejlepšího kanonýra ligy Milana Hejduka. Olympijský vítěz z Nagana nastřílel v sezoně 2002–2003 v dresu Colorada rovných 50 branek.

V minulém týdnu návrh vedení ligy na rozšířené play-off odsouhlasila hráčská asociace NHLPA. Termín rozehrání vyřazovací části ani dějiště zápasů ještě nejsou známy.

Bettman hovořil zhruba o desítce možných stadionů, na nichž by NHL mohla bez diváků v hledištích sezonu dokončit. Vybrána budou dvě hostitelská města.

"Chtěl bych všechny ujistit, že hlavním důvodem, proč tohle děláme, jsou naši fanoušci. Dali nám v ohromném počtu najevo, že chtějí, aby byla sezona dokončena, pokud to bude možné. A hráči i týmy mají jasno v tom, že chtějí hrát a sezonu právoplatně uzavřít," uvedl Bettman.

Oficiální tréninky začnou nejdříve 1. července

Kandidáty na hostitelská města, z nichž jedno bude hostit boje ve Východní a druhé v Západní konferenci, jsou Chicago, Columbus, Dallas, Edmonton, Las Vegas, Los Angeles, Minneapolis (St. Paul), Pittsburgh, Toronto a Vancouver.

Rozhodnutí, kde a kdy se začne opravdu hrát, bude záviset na vývoji situace s pandemií koronaviru, vládních nařízeních a možnostech testování.

V každém z centrálních měst bude zaveden komplexní systém testování. Každý tým bude moci přicestovat v maximálním počtu 50 lidí, a to včetně hráčů, trenérů a dalších zaměstnanců. "Je zřejmé, že očekáváme, že se bude hrát přes léto a až do brzkého podzimu," nastínil Bettman.

Hráče čekají každodenní testy

NHL schválila protokol týkající se odebírání vzorků hráčů. Těch by po posledním boji o Stanleyův pohár mělo být odhadem 25 až 30 tisíc. "Protokol testování je přísný a komplexní," řekl zástupce komisionáře Bill Daly. Hokejisté by vzorek odevzdali každý večer, jakmile dorazí do města, v němž budou hrát. "Výsledky bychom měli další ráno ještě předtím, než odejdou z hotelu, takže budeme vědět, zda je test pozitivní a bude následovat karanténa," popsal.

"V tuto chvíli nestanovujeme žádná přesná data, protože harmonogram našeho návratu ke hře budou určovat jak okolnosti, které se vyvíjejí, tak potřeby hráčů," vysvětlil Bettman.

Koronavirová pandemie přerušila NHL 12. března, kdy klubům zbývalo absolvovat 11 až 14 zápasů základní části.

Ta už se dohrávat nebude, na základě aktuálního bodového průměru skončila sezona pro Buffalo, New Jersey, Ottawu, Detroit, Anaheim, Los Angeles a San Jose. Místo obvyklých 16 týmů se ve vyřazovací části představí 24 mužstev.

Nejlepší čtyři týmy z každé konference půjdou automaticky do 1. kola, ale budou mít možnost se předtím rozehrát. Nejlepší čtyři týmy Východu (Boston, Tampa Bay, Washington a Philadelphii) i Západu (obhájce titulu St. Louis, Colorado, Vegas a Dallas) čekají turnaje o nasazení v prvním kole, při nichž se utkají v rámci konference každý s každým.

Zbylých 16 klubů absolvuje předkolo na tři vítězné zápasy. V utkáních o nasazení budou uplatňována pravidla základní části, ve vyřazovacích bojích se pojede podle obvyklých pravidel play-off.

Je nám líto, video expirovalo.
Pastrňák a Kubalík vládnou střelcům NHL

Předkolo se bude hrát na tři vítězné zápasy, o délce sérií 1. a 2. kola se ještě musí rozhodnout. Stejně tak bude třeba určit, zda série 2. kola budou nalosovány, nebo určeny podle nasazení. Finále konferencí i závěrečná bitva o Stanley Cup se budou hrát klasicky v sériích na čtyři vítězství.

Místo pro tyto zápasy zatím nebylo určeno, ale předpoklad je takový, že se konferenční finále i finále Stanleyova poháru odehrají v jednom ze dvou míst, kde se bude hrát celé play-off.

Šéf soutěže očekává, že kvalifikační a první dvě kola play-off by se mohla stihnout odehrát za méně než měsíc.

"Jsou to mimořádné a bezprecedentní časy. Jakýkoliv plán na obnovení sezony nemůže být dokonalý. Jsem si jistý, že v závislosti na tom, jakému týmu fandíte nebo o něm píšete, byste mohli preferovat jinou možnost, jak to celé řešit," připustil Bettman.

"Věříme však, že jsme vytvořili celkově takový plán, jenž zahrnuje všechny týmy, které ještě měly šanci probojovat se do play-off ve chvíli, kdy byla sezona přerušena. A z tohoto plánu vzejde vítěz Stanley Cupu, jenž si za ním bude muset projít tou jedinečnou cestou, kterou nabízí NHL," doplnil Bettman.

Během příštího týdne by hokejisté mohli dostat svolení vrátit se v malých skupinách k tréninkům. Termín možného restartu sezony je nicméně stále nejistý.

"Chci jasně zdůraznit, že zdraví našich hráčů, trenérů, podpůrného personálu i našich komunit je prvořadé. I když nic není bez rizika, zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví doposud bylo pro naše plánování zásadní. A tak to i nadále zůstane," zdůraznil Bettman.

Ziskům trofejí kraluje Boston

Předčasně ukončená základní část rozhodla o vítězích jednotlivých trofejí. Německý útočník Leon Draisaitl z Edmontonu získal poprvé v kariéře Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části NHL. Čtyřiadvacetiletý rodák z Kolína nad Rýnem nasbíral v 71 zápasech 110 bodů za 43 branek a 67 asistencí. Draisaitl předčil o 13 bodů klubového spoluhráče Connora McDavida, třetí skončil s 95 body Pastrňák.

Prezidentovu trofej pro nejlepší tým základní části NHL získali potřetí v historii Boston Bruins. Medvědi kralují neúplné konečné tabulce se 100 body ze 70 utkání, druhé St. Louis získalo 94 bodů z 71 utkání. Dařilo se také bostonským brankářům. Fin Tuukka Rask a Slovák Jaroslav Halák společně získali William M. Jennings Trophy, která je určena pro gólmany z týmu s nejnižším počtem inkasovaných branek v základní části NHL. Bruins obdrželi 167 gólů ze 70 utkání, což bylo v průměru 2,39 na zápas.

Předkolo play-off NHL:

Východní konference: Pittsburgh - Montreal, Carolina - New York Rangers, New York Islanders - Florida, Toronto - Columbus.

Západní konference: Edmonton - Chicago, Nashville - Arizona, Vancouver - Minnesota, Calgary - Winnipeg.

Zdroj
ČTK, nhl.com

Hlavní zprávy