Mrázek čaroval a udržel nulu. Rutta má první body za Tampu, góly slavili tři Češi

Letělo na něj 38 puků, za jeho zády neskončil žádný. Brankář Petr Mrázek se v NHL blýskl skvělým výkonem a čtvrtým čistým kontem v sezoně pomohl Carolině k výhře na ledě Colorada 3:0. Dařilo se i dalším Čechům. Mezi střelce se zapsali Tomáš Hertl, Filip Chlapík nebo Ondřej Palát. První body v dresu Tampy Bay zaznamenal Jan Rutta.

Brankář Caroliny Petr Mrázek slaví výhru se spoluhráči
zdroj: ČTK/AP/ autor: David Zalubowski

Colorado - Carolina 0:3

Sedmadvacetiletý odchovanec Vítkovic Mrázek si připsal 38 úspěšných zákroků a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Mrázek udržel nulu potřetí za posledních osm utkání a pošesté v řadě vychytal vítězství.

Vedle něj zazářil bilancí 2+1 ruský útočník Andrej Svečnikov. "Každý zápas je teď velmi důležitý. Musíme bojovat dál. Já se cítím výborně. Pro nás jsou klíčové hlavně výsledky," řekl Mrázek.

Carolina má i díky němu na šestém místě Východní konference čtyřbodový náskok před devátým Montrealem. Jeden z nejlepších zákroků vytáhl Mrázek v 51. minutě, kdy hokejkou vyrazil zakončení Colina Wilsona zblízka. "Nedokázali jsme Mrázka překonat. Byl úžasný," konstatoval kouč Avalanche Jared Bednar.

Minnesota - San Jose 0:3

Hertl se ve 45. minutě utkání v St. Paulu proti Minnesotě dostal po kombinaci s Timem Meierem v přečíslení dvou na jednoho před Devana Dubnyka a blafákem do forhendu zvýšil na 2:0.

Svou bodovou sérii protáhl na pět utkání a za tu dobu si připsal tři branky a stejný počet asistencí. S 31 góly v sezoně se dotáhl na pozici nejlepšího českého střelce Davida Pastrňáka z Bostonu, který nehraje kvůli zranění palce na levé ruce od 10. února.

Toronto - Tampa Bay 2:6

Palát ukončil dlouhé čekání na gól ve 25. minutě zápasu v Torontu a suverén ligy v tu chvíli vedl už 4:0. Jeho teč střely Braydona Coburna sice nemířila na branku, ale puk se tam ještě odrazil od hvězdy Maple Leafs Austona Matthewse.

Na gólu se podílel i Rutta, který po vyhraném vhazování posunul kotouč na modrou čáru na Coburna. V čase 45:59 si pak připsal také asistenci u přesného zásahu Cedrica Paquetta. Pro Ruttu, jehož získali Lightning 11. února z Chicaga, to byly první body v novém působišti. Po pobytu na farmě v celku Syracuse Crunch v AHL hrál za Lightning poprvé v sobotu doma proti Detroitu (3:2).

Dvakrát skórovali Paquette a Tyler Johnson, brankář Andrej Vasilevskij si připsal 25 zákroků. Lightning se stali sedmým týmem v historii NHL, který k zisku 110 bodů potřeboval 70 a méně střetnutí.

Philadelphia - Ottawa 3:2

Philadelphia i bez Jakuba Voráčka, který si odpykává dvouzápasový trest za zákrok na Johnnyho Boychuka z Islanders, porazila Ottawu 3:2. Flyers se po šestém vítězství z posledních osmi zápasů ve Východní konferenci přiblížili postupovým pozicím do play-off na tři body. Brankou a asistencí k tomu pomohl Michael Raffl.

Chlapík byl v této sezoně povolán z farmy podruhé. Tři utkání sehrál mezi 21. a 24. únorem a nebodoval. Tentokrát se prosadil a v 58. minutě střelou z mezikruží zkorigoval stav na 2:3. Jednadvacetiletý rodák z Prahy v této sezoně AHL nasbíral v 45 zápasech 30 bodů (15+15). V NHL debutoval v minulém ročníku a z 20 utkání měl bilanci 1+3.

Chicago - Arizona 7:1

Při jednoznačné výhře Chicaga nad Arizonou zazářil prvním hattrickem v kariéře v NHL kanadský útočník Brendan Perlini, který se vytáhl proti bývalým spoluhráčům. Blackhawks jej získali od Coyotes loni na konci listopadu. Kämpf ve 27. minutě připravil bekhendem střeleckou pozici před odkrytou brankou Chrisi Kunitzovi, jenž zvýšil na 4:1.

Výsledky NHL:

NY Islanders - Columbus 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky: 7. Pulock, 59. A. Lee. Střely na branku: 20:31. Diváci: 11 827. Hvězdy zápasu: 1. Greiss, 2. Pulock, 3. A. Lee (všichni NY Islanders).

Philadelphia - Ottawa 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)
Branky: 23. O. Lindblom, 27. M. Raffl, 40. Laughton - 10. Tierney, 58. F. Chlapík. Střely na branku: 36:22. Diváci: 18 193. Hvězdy zápasu: 1. M. Raffl, 2. Laughton, 3. Couturier (všichni Philadelphia).

Toronto - Tampa Bay 2:6 (0:2, 1:3, 1:1)
Branky: 32. Matthews, 60. C. Brown - 11. a 25. T. Johnson, 39. a 46. Paquette (na druhou Rutta), 19. Cirelli, 25. Palát (Rutta). Střely na branku: 28:42. Diváci: 19 491. Hvězdy zápasu: 1. T. Johnson, 2. Paquette, 3. McDonagh (všichni Tampa Bay).

Minnesota - San Jose 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky: 35. Goodrow, 45. Hertl, 51. Couture z tr. střílení. Střely na branku: 24:29. Diváci: 18 907. Hvězdy zápasu: 1. Vlasic, 2. M. Jones (oba San Jose), 3. Brodin (Minnesota).

Chicago - Arizona 7:1 (2:1, 4:0, 1:0)
Branky: 7., 24. a 60. Perlini, 9. Saad, 27. Kunitz (Kämpf), 29. P. Kane, 35. Toews z tr. střílení - 5. Pánik. Střely na branku: 34:25. Diváci: 21 574. Hvězdy zápasu: 1. Perlini, 2. J. Toews, 3. D. Strome (všichni Chicago).

Colorado - Carolina 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky: 48. a 60. A. Svečnikov, 31. D. Hamilton. Střely na branku: 38:33. Diváci: 16 711. Brankář Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas, z 38 střel neinkasoval a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Hvězdy zápasu: 1. Mrázek, 2. A. Svečnikov, 3. D. Hamilton (všichni Carolina).

Edmonton - NY Rangers 3:2 v prodl. (2:0, 0:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 7. McDavid, 9. Benning, 61. Draisaitl - 32. B. Lemieux, 42. Howden. Střely na branku: 33:30. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. Draisail (Edmonton), 2. B. Lemieux (NY Rangers), 3. Benning (Edmonton).