Následuje
Běžkotoulky

Mašín na čtvrtý pokus zabojuje o hlavní tým Tampy. Inspiruje ho cesta Černáka

Třikrát zatím musel na farmu, napočtvrté by rád konečně do NHL. Obránce Dominik Mašín bude v září na kempu Tampy Bay usilovat o místo v týmu Lightning, suveréna základní části minulé sezony. Třiadvacetiletý bek šanci vybojovat si místo v Tampě určitě dostane, klub s ním totiž v létě prodloužil smlouvu o rok.

Bek Tampy Bay Dominik Mašín v souboji o puk
zdroj: ČTK/AP autor: Gerry Broome

Mašín je plný odhodlání. Uvědomuje si přitom, že v předním týmu nejlepší hokejové ligy světa je velký přetlak. "Ale pro každého je to stejné - každý jde do kempu s tím, že si chce vybojovat místo v týmu. Bude to tam určitě boj, ale udělám všechno pro to, abych se tam hned ze začátku dostal," řekl Mašín.

Celé léto se pilně připravuje s Filipem Chlapíkem, Vladimírem Sobotkou a Tomášem Hertlem. "Filip to také nemá jednoduché, Tomáš je z mého pohledu jedním z nejlepších hráčů v NHL. Uvidíme, jak to bude vypadat. Určitě by bylo zklamání, kdybych začínal dole, ale vím, jaký je tam kádr. Takže i když mě pošlou dolů, budu muset makat na farmě, abych se tam dostal co nejdříve. Zklamání by to ale určitě bylo," připustil Mašín.

Naději cítí i s ohledem na smlouvu. "Určitě je to náznak toho, že o mě stojí. Bavil jsem se i s agentem, který říkal, že šance určitě bude a musím o to zabojovat. Takže jsem se rozhodl, že podepíšu. Je super, že o mě klub jeví zájem," pochvaloval si Mašín.

Kouč Říha chtěl mít v Jihlavě nejlepší české mladíky, ale neuspěl

Poslední tři sezony odehrál za tým Syracuse Crunch v nižší AHL. Na šanci v NHL čekal marně, přesto zůstává trpělivý. "To člověk musí být, když se chce dostat do NHL. Kdybyste si říkal, že už to nemá cenu, tak nemá cenu tam ani jezdit," zdůraznil Mašín, pro něhož je inspirací i příklad Erika Černáka.

O rok mladší slovenský bek si musel rovněž počkat na šanci, ale pak se jí chopil natolik dobře, že si zahrál i v play-off. "Předtím jsem s ním hrál celou sezonu na farmě a dařilo se nám. Byl jsem šťastný za něho, že se do týmu dostal a vedl si tak výborně," řekl Mašín.

Co tedy chybí jemu, aby se dostal mezi vyvolené? "To bych taky rád věděl...," pousmál se Mašín. "Když to vezmu vážněji, tak musím určitě posílit. A když pak ta šance přijde, musím ukázat to nejlepší. Je třeba být v pravý čas na pravém místě. Roli hrají zranění a vše ostatní. Je to také hodně o štěstí a o tom, aby člověk tu šanci dostal. Uvidíme," řekl Mašín.

Ví, že šanci by mohl dostat rychleji v týmu, kterému se nedaří. Na to se ale spoléhat nehodlá. "Možná ano, ale já chci, aby si tým vedl dobře. Snažíte se dostat nahoru a pak je lehčí hrát v dobrém týmu než jít do horšího. O to víc v pozici obránce, není to pak jednoduché se adaptovat, když jste v horším týmu a dostáváte spoustu gólů," prohlásil Mašín.

Lightning byli v základní části minulé sezony nejen dobří, ale vynikající. "Je super, že se klukům tak dařilo. Mají výborný tým a myslím, že byli aspiranty na Stanley Cup, ale po té výborné základní části jim nevyšlo play-off. Ten tým bude ale zase skvělý a já věřím, že budu jeho součástí," uvedl Mašín.

Život v zámoří ho změnil nejen jako hokejistu, ale i jako člověka. "Určitě jsem se změnil v porovnání s dobou, kdy jsem hrál na Slavii. Musíte se o sebe postarat: prát si, vařit, všechno. Je to jiné. Navíc jiný jazyk, jiné vtípky, všechno. Ale už jsem přivykl a zapadl," ujistil Mašín.

Do zámoří se vydá opět na přelomu srpna a září, i proto mohl přijmout pozvánku reprezentačního kouče Miloše Říhy staršího na letní kemp v Jihlavě v tomto týdnu. "Je super, že jsem byl pozvaný. Mohu ukázat, jak jsem se v Americe zlepšil a co jsem se za těch pět let naučil. Je to tam trošku jiný hokej, určitě tvrdší a rychlejší. A je super vidět zase ty kluky, s nimiž jsem v nároďáku hrával, a zatrénovat si s nimi," pochvaloval si Mašín.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy