Kubalíkova asistence byla Chicagu málo. Pastrňák gólově mlčel, Boston i tak slavil výhru

Gólově se tentokrát neprosadil, bodově ale ano. Dominik Kubalík si v dresu Chicaga připsal jednu asistenci. Blackhawks to ale k výhře nepomohlo a padli ve Winnipegu 2:3. Další český hráč v nedělním programu soutěže nebodoval. Naprázdno vyšel i David Pastrňák, druhý nejproduktivnější hráč sezony, který s Bostonem zvítězil 3:1 na ledě New Yorku Rangers.

Dominik Kubalík z Chicaga (vlevo) v utkání proti Winnipegu
zdroj: ČTK/AP/ autor: FRED GREENSLADE

Kubalík v první sezoně v NHL potvrzuje pověst kanonýra a na kontě má více gólů než přihrávek (23+13), ale ve Winnipegu se zapsal mezi asistenty. Český útočník mohl zpoza levého kruhu vystřelit přes obránce, ale posunul puk na Jonathana Toewse, po jehož pasu vyrovnal Patrick Kane na 2:2. Nerozhodný stav zlomil ve 42. minutě Nathan Beaulieu střelou od modré čáry a viditelně si oddechl, protože se trefil poprvé v ročníku.

"Nebyl to nejhezčí gól, jaký jsem kdy dal. Ale byl nesmírně důležitý. Víme, jaká je situace v tabulce, a potřebujeme vyhrávat i takové zápasy, kdy nehrajeme nejlépe. Výhru jsme vydřeli," uvedl Beaulieu. Winnipeg je v Západní konferenci desátý a ztrácí jen bod na poslední postupové místo do play-off.

Boston udeřil v závěru první a druhé třetiny - skóre otevřel Charlie McAvoy a v oslabení zvýšil Charlie Coyle. Trenér hostů Bruce Cassidy vyzdvihl právě hru speciální formace na oslabení, která ubránila všechna vyloučení včetně čtyřminutového trestu Davida Krejčího.

Mike Zibanejad v 50. minutě snížil, Bruins ale zpečetili v power-play výhru trefou Patrice Bergerona a upevnili si vedení v soutěži. Před Tampou Bay mají náskok tří bodů.

Michael Frolík nenastoupil kvůli nemoci a Buffalo bez kladenského odchovance, který nebodoval v předchozích deseti zápasech, porazilo na svém ledě Toronto 5:2. Domácí se ve třetí třetině soupeři vzdálili třemi góly během 91 sekund. V dresu poražených ozdobil Jegor Korškov debut v NHL brankou.

Edmonton i bez zraněného kapitána Connora McDavida vyhrál třetí ze čtyř utkání, v neděli zvítězil na ledě Caroliny 4:3 v prodloužení. Domácí brankář Petr Mrázek zůstal na střídačce. Zápas rozhodl druhým gólem v zápase Josh Archibald.

Hlavním hrdinou byl ale vyhlášen Leon Draisaitl, který zaznamenal tři body (1+2). Německý útočník skvěle nahrazuje McDavida, během jeho absence nasbíral deset bodů (3+7) a v čele produktivity (34+61) má náskok třinácti bodů před Pastrňákem (42+40).

Kapitán New Jersey Andy Greene a střelec Blake Coleman byli v průběhu neděle vyměněni, ale Devils i bez nich udolali Columbus 4:3 po nájezdech. Hvězdou zápasu se stal gólman Mackenzie Blackwood, který zneškodnil 52 střel a v rozstřelu šest ze sedmi pokusů hostů.

"Měli jsme více než třicet gólových šancí," kroutil hlavou trenér Columbusu John Tortorella, jehož svěřenci prohráli popáté v řadě. V dresu vítězů dostal v páté sérii důvěru Pavel Zacha, ale neuspěl.

Roman Polák zůstal v minulém utkání mezi náhradníky Dallasu, ale v Ottawě už v obranných řadách nechyběl a musel strávit prohru 3:4 v prodloužení. Ondřej Kaše nehrál kvůli nemoci ve třetím utkání za sebou, Anaheim bez něj vyhrál na ledě Vancouveru 5:1.

Hörnqvist pomohl Pittsburghu hattrickem, ale po zápase o něj přišel

Ze tří gólů nakonec zbyly "jen" tři body. Útočník Patric Hörnqvist pomohl dvěma góly a přihrávkou vítězství Pittsburghu 5:1 nad Detroitem. Třiatřicetiletého Švéda přitom fanoušci ještě krátce po utkání velebili jako autora hattricku, který by byl jeho třetím v NHL, rozhodčí ale později přiřkli jeho úvodní branku Samu Laffertymu.

Detroit se sice na soupeřově ledě dostal v 6. minutě do vedení, ale domácí celek ještě v první třetině skóre otočil. V druhé části pak Penguins přidali další tři góly, z toho dva Hörnqvist, vyhlášený první hvězdou zápasu.

Čeští hokejisté nebodovali. Neprosadil se ani domácí Dominik Simon, ani detroitský zadák Filip Hronek, který utkání po zásahu pukem do obličeje nedohrál. Red Wings prohráli čtvrtý zápas za sebou a po 47. porážce zůstali s velkým odstupem nejhorším týmem v lize.

Anaheim se po Bouwmeesterově kolapsu utká se St. Louis 11. března

Zápas mezi Anaheimem a St. Louis, který během minulého týdne předčasně ukončil kolaps obránce hostujících Blues Jaye Bouwmeestera, se odehraje 11. března. Duel byl přerušen v průběhu první třetiny po necelých 13 minutách za stavu 1:1, hrát se ale bude znovu od začátku.

Bouwmeester se v úterním utkání v Anaheimu zhroutil na střídačce. Na pomoc mu okamžitě přispěchaly lékařské týmy obou klubů. Záchranáři museli použít i defibrilátor, aby obnovili činnost srdce.

Při převozu do nemocnice už byl loňský vítěz Stanleyova poháru opět při vědomí a komunikoval. Lékaři následně umístili šestatřicetiletému kanadskému obránci do hrudníku kardioverter-defibrilátor, který bude hlídat jeho srdeční rytmus.

Vedení NHL po stanovení nového termínu posunulo také domácí souboj obhájců Stanley Cupu s Floridou. Původně k němu měli Blues nastoupit 10. března, hrát se ale bude už o den dříve. Anaheimští Ducks si naproti tomu zahrají dva dny po sobě před svými diváky, neboť 10. března hostí Ottawu.

Výsledky NHL:

Pittsburgh - Detroit 5:1 (2:1, 3:0, 0:0)

Branky: 23. a 32. Hörnqvist, 8. Lafferty, 15. Letang, 28. Crosby - 6. Filppula. Střely na branku: 35:28. Diváci: 18 654. Hvězdy zápasu: 1. Hörnqvist, 2. Crosby, 3. Agozzino (všichni Pittsburgh).

NY Rangers - Boston 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky: 50. Zibanejad - 20. McAvoy, 39. Coyle, 60. Bergeron. Střely na branku: 26:34. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Coyle, 2. Halák, 3. Bergeron (všichni Boston).

Carolina - Edmonton 3:4 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)

Branky: 26. a 55. Aho, 1. T. van Riemsdyk - 36. a 64. J. Archibald, 7. Draisaitl, 35. Yamamoto. Střely na branku: 31:24. Diváci: 16 860. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl (Edmonton), 2. Aho, 3. Slavin (oba Carolina).

Vancouver - Anaheim 1:5 (0:2, 1:1, 0:2)

Branky: 31. E. Pettersson - 6. a 28. Henrique, 13. D. Grant, 46. Steel, 54. Guhle. Střely na branku: 38:28. Diváci: 18 871. Hvězdy zápasu: 1. Henrique, 2. Gibson (oba Anaheim), 3. Q. Hughes (Vancouver).

Ottawa - Dallas 4:3 (2:2, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky: 8. Pageau, 19. B. Tkachuk, 50. Ennis, 64. Anisimov - 4. J. Klingberg, 19. Johns, 55. Pavelski. Střely na branku: 46:39. Diváci: 13 150. Hvězdy zápasu: 1. B. Tkachuk, 2. Pageau, 3. C. Anderson (všichni Ottawa).

New Jersey - Columbus 4:3 po sam. nájezdech (0:2, 3:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 22. J. Anderson, 24. Merkley, 32. Palmieri, rozhodující sam. nájezd Bratt - 3. Peeke, 7. Werenski, 49. Stenlund. Střely na branku: 26:55. Diváci: 16 514. Hvězdy zápasu: 1. Bratt, 2. Merkley, 3. J. Anderson (všichni New Jersey).

Nashville - St. Louis 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky: 28. C. Smith, 58. Turris - 31. Bozak. Střely na branku: 24:39. Diváci: 17.349. Hvězdy zápasu: 1. Rinne, 2. Turris, 3. C. Smith (všichni Nashville).

Buffalo - Toronto 5:2 (0:0, 2:1, 3:1)

Branky: 22. J. Larsson, 30. Sheary, 47. Eichel, 47. Okposo, 48. Vesey - 32. Korškov, 43. Hyman. Střely na branku: 36:22. Diváci: 19 070. Hvězdy zápasu: 1. Vesey, 2. Ristolainen, 3. Okposo (všichni Buffalo).

Winnipeg - Chicago 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)

Branky: 27. Appleton, 36. Roslovic, 42. Beaulieu - 16. Carpenter, 40. P. Kane (Kubalík). Střely na branku: 38:33. Diváci: 15 325. Hvězdy zápasu: 1. Appleton, 2. Beaulieu, 3. Kulikov (všichni Winnipeg).