Krejčí a Pastrňák skórovali, z výhry se však radoval Pavelec

New York - Český brankář Ondřej Pavelec ve svém premiérovém utkání v nové sezoně NHL vychytal Winnipegu výhru 6:2 v Bostonu. Kladenského odchovance překonali pouze jeho krajané David Krejčí a David Pastrňák. Celkově si Pavelec připsal 29 zákroků a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Stejné ocenění získal i Aleš Hemský, který gólem a asistencí podpořil vítězství Dallasu 3:0 nad Pittsburghem.

David Krejčí z Bostonu překonává Ondřeje Pavelce
zdroj: ZUMA autor: Eric Canha

Bostonu patřila úvodní část a ujal se vedení trefou Krejčího, který se prosadil rychlým bekhendovým blafákem. Hosté ale následně využili absence dvou klíčových obránců Bruins včetně kapitána Zdena Cháry a ve druhé třetině třemi góly otočili průběh zápasu. Naději ještě dal domácím Pastrňák, který v situaci dva na jednoho překonal Pavelce střelou švihem, Winnipeg však kontroval opět třemi zásahy.

"Vytvořili jsme si v utkání docela hodně gólových šancí, ale na druhé straně jsme totálně zapomněli bránit. Proto se stalo, co se stalo," vysvětlil Krejčí. Boston tak podlehl doma Winnipegu poprvé po osmi letech, během nichž ho porazil ve všech třinácti duelech. "V první třetině jsme nebruslili dobře. Od druhé jsme se už v této činnosti zlepšili a to byl hlavní rozdíl," těšilo hostujícího trenéra Paula Mauriceho.

Dallas si branky rozdělil rovnoměrně po jedné do každé z třetin a první dvě vstřelil díky skvělé práci Hemského. Český útočník při první gólové akci načasoval přihrávku na skórujícího Mattiase Janmarka. Ve druhém případě převzal v přesilové hře ve středním pásmu přihrávku, zavezl puk do útočné třetiny a střelou přes obránce trefil horní roh branky. Při vyhlašování hvězd zápasu byl lepší než Hemský jen brankář Antti Niemi, který zlikvidoval všech 37 střel soupeře a navíc si připsal i dvě asistence.

"Chvíli mi minulý rok trvalo, než jsem se sžil s novým prostředím, systémem a vším okolo. Teď se cítím mnohem lépe," prohlásil po utkání Hemský, který přihrávkou na gól osladil premiéru v NHL Janmarkovi. "Je chytrý a rychlý. Je to jeden z těch typů hráčů, který umí hrát dobře v obraně i v útoku," dodal český útočník na adresu svého nového spoluhráče.

Změna formátu prodloužení, ve kterém se od nové sezony NHL hraje ve třech proti třem, nabídla při své premiéře to, co si od novinky manažeři klubů slibují. Více prostoru na ledě přineslo více vzrušujících momentů i rozhodnutí, když obránce Jason Garrison svým druhým gólem v utkání zařídil výhru Tampy Bay 3:2 nad Philadelphií. Diváci ale nebyli ochuzeni ani o nájezdy. Hostující Flyers však zahodili obě trestná střílení, první bylo nařízeno po faulu Ondřeje Paláta.

Osmnáctiletý útočník Connor McDavid, o němž se mluví jako o největším talentu, který prošel draftem od roku 2005 (tehdy byl jedničkou Sidney Crosby), ve svém debutu v soutěži nebodoval a s Edmontonem prohrál 1:3 na ledě St. Louis. "Na zápas bylo zaměřeno hodně pozornosti, jsem rád, že už je to za mnou. Postupem času jsem se cítil lépe, měl jsem i nějaké šance. Něco se mi povedlo a něco taky ne," komentoval svou premiéru McDavid.

Naopak dvojka posledního draftu Jack Eichel při premiéře v NHL dal gól. Ale byl jediným skórujícím hráčem Buffala, které doma podlehlo Ottawě 1:3, protože týmu byla odvolána branka. Zatímco ve středu se uplatnilo nové pravidlo NHL o možnosti trenérů protestovat u videa proti dosažení branky v situaci, kdy Tomáš Plekanec před gólem fauloval brankáře soupeře, tentokrát nastala druhá varianta. Vyrovnávací brance Buffala předcházel ofsajd.

"Bylo to těsné, ale správné rozhodnutí. Vsadil bych se ale, že dříve by to byl gól, teď ho zrušili," prohlásil Zemgus Girgensons, který stál v postavení mimo hru.

Prvním hattrickem sezony se blýskl Zach Parise a hlavně jeho zásluhou otočila Minnesota v Coloradu stav z 0:3 a 1:4 na konečných 5:4. Obrat provedli Wild v závěrečné třetině, v níž skórovali čtyřikrát.

Výsledky čtvrtečních zápasů NHL:

Boston - Winnipeg 2:6 (1:0, 0:3, 1:3)
Branky: 6. Krejčí, 42. Pastrňák - 26. Scheifele, 30. Wheeler, 38. Stafford, 46. Thorburn, 50. Petan, 57. Burmistrov. Střely na branku: 31:32. Brankář Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval dvě branky z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 93,55 procenta. Diváci: 17 565.
Hvězdy zápasu: 1. Stafford, 2. Pavelec (oba Winnipeg), 3. Pastrňák (Boston).

Buffalo - Ottawa 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Branky: 50. Eichel - 1. a 31. Turris, 59. Lazar. Střely na branku: 27:22. Diváci: 19 070.
Hvězdy zápasu: 1. Turris (Ottawa), 2. Eichel (Buffalo), 3. Hoffman (Ottawa).

Tampa Bay - Philadelphia 3:2 v prodloužení (0:0, 2:2, 0:0 - 1:0)
Branky: 22. a 63. Garrison, 39. Callahan - 31. Read, 33. B. Schenn. Střely na branku: 32:25. Diváci: 19 092.
Hvězdy zápasu: 1. Garrison, 2. Callahan (oba Tampa Bay), 3. Umberger (Philadelphia).

Nashville - Carolina 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)
Branky: 3. Smith, 18. Arvidsson - 59. Rask. Střely na branku: 25:26. Diváci: 17 204.
Hvězdy zápasu: 1. Arvidsson, 2. Rinne, 3. Jones (všichni Nashville).

St. Louis - Edmonton 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky: 30. Tarasenko, 50. Fabbri, 60. Brouwer - 18. Nugent-Hopkins. Střely na branku: 31:25. Diváci: 19 327.
Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Fabbri, 3. Elliott (všichni St. Louis).

Dallas - Pittsburgh 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 2. Janmark (Hemský), 26. Hemský, 53. Jamie Benn. Střely na branku: 24:37. Diváci: 18 532.
Hvězdy zápasu: 1. Niemi, 2. Hemský, 3. Janmark (všichni Dallas).

Colorado - Minnesota 4:5 (3:0, 1:1, 0:4)
Branky: 14. Iginla, 18. Johnson, 19. Landeskog, 29. Mitchell - 27., 46. a 51. Parise, 48. Niederreiter, 50. Vanek. Střely na branku: 23:30. Diváci: 18 007.
Hvězdy zápasu: 1. Parise (Minnesota), 2. Beauchemin (Colorado), 3. Granlund (Minnesota).