Speedway GP 2024

Kaše rozhodl o vítězství Toronta, Faksa protrhl střelecký půst a Vaněček zářil v brance

Klíčovým gólem na 3:1 přispěl Ondřej Kaše k výhře Toronta nad Carolinou 3:2. Ve čtvrtečních zápasech NHL rozvlnil síť i Radek Faksa, jenž pomohl Dallasu k vítězství 4:3 v prodloužení na ledě Montrealu, a bodovali také útočníci Radim Zohorna s Jakubem Voráčkem, kteří zapsali shodně jednu asistenci. Brankář Washingtonu Vítek Vaněček kryl v souboji s Columbusem 39 střel a byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Ondřej Kaše z Toronta oslavuje gól v NHL
zdroj: REUTERS

Toronto - Carolina 3:2

Toronto v duelu s Carolinou vedlo od 16. minuty, ve které se po rychlém výpadu prosadil Ilja Michejev. Ve druhé třetině navýšil vedení Maple Leafs Mitchell Marner, ale ve 44. minutě vrátil Hurricanes zpět na dostřel Ethan Bear.

Dvoubrankový náskok vrátil Torontu Kaše, jenž se spolu s Williamem Nylanderem dostal za obranu Caroliny a po přečíslení dva na jednoho vstřelil svůj 14. gól v sezoně. "William (Nylander) je neuvěřitelně šikovný. Věděl jsem, že když si najdu správnou pozici, tak mě dokáže přesně najít," řekl o rozhodující akci zápasu český střelec.

Carolina v závěru dokázala pouze snížit. Čtyři sekundy doklepl puk za ležícího Kälgrena Vincent Trocheck, a stanovil tak konečnou podobu skóre.

V brance Maple Leafs podruhé za sebou nastoupil nováček Erik Källgren, který dostal přednost před Petrem Mrázkem. Pětadvacetiletý Švéd zatím šanci využívá dokonale: v souboji s Dallasem z 35 střel neinkasoval a proti Carolině kryl 34 pokusů. "Vím, že v posledním utkání vychytal čisté konto, ale řekl bych, že tentokrát chytal ještě lépe. Měl to mnohem těžší než proti Dallasu, byl prostě neuvěřitelný," chválil nového brankáře Kaše.

"Mám za sebou jeden z nejnabitějších týdnů v životě. Je to neuvěřitelné, stalo se toho opravdu hodně a moc si to užívám," řekl brankář, jenž byl kvůli zranění Jacka Campbella povolán z farmářského týmu Toronto Marlies teprve před týdnem.

Columbus - Washington 2:7

Čtvrteční střetnutí vyšlo i Vaněčkovi, který 39 zákroky dovedl Washington k vítězství 7:2 nad Columbusem. Havlíčkobrodský rodák vytáhl svou úspěšnost zákroků nad 95 procent.

První gól Blue Jackets připravil pro Olivera Bjorkstranda svou 41. asistencí v sezoně Jakub Voráček, snížení na 1:3 ale zvrat nepřineslo. Tříbrankový náskok vrátil Capitals 768. gólem v kariéře Alexandr Ovečkin a definitivní podobu výsledku dali hosté ve třetí třetině, kterou i díky brzkému odvolání domácího brankáře Elvise Merzlikinse vyhráli 3:1.

Columbus v souboji osmého a devátého celku Východní konference podlehl Capitals vysoko 2:7 a nevyužil možnost přiblížit se soupeři na rozdíl devíti bodů. "Rozhodně to nebyl náš den. Výsledek napovídá tomu, že jsme hráli opravdu špatně, já si to ale nemyslím. Kluci nechali na ledě všechno, ale soupeř nás potrestal vysokou produktivitou," řekl trenér Brad Larsen.

Montreal - Dallas 3:4 v prodloužení

V zápase Montrealu s Dallasem se na úvodní branku čekalo do poloviny 19. minuty. Po spolupráci Alexandra Radulova s Michaelem Rafflem se puk dostal k osamocenému Faksovi, který první trefou od poloviny listopadu poslal Stars do vedení.

"Viděl jsem Michaela (Raffla), jak krouží s pukem a hledá možnosti. Podařilo se mi uvolnit na bližší tyči a doufal jsem, že si mě všimne. Nakonec mě našel úplně přesně a já měl před sebou prázdnou branku," popsal český útočník.

Hokejisté Montrealu otočili na 3:2, necelých pět minut před třetí sirénou ale poslal utkání do prodloužení hostující John Klingberg. Švédský obránce se prosadil i v nastavení a přisoudil Dallasu bod navíc.

St. Louis - Pittsburgh 2:3 po samostatných nájezdech

Na úvodní brance zápasu mezi St. Louis a Pittsburghem se asistencí podílel hostující Zohorna. Penguins v polovině duelu zvýšili na rozdíl dvou gólů, Blues se ale dokázali vrátit zpět a vybojovali prodloužení. V tom se skóre nezměnilo, a tak rozhodly nájezdy, ve kterých se postaral o vítězství Pittsburghu jediný úspěšný střelec Bryan Rust.

Los Angeles - San Jose 3:0

Poprvé po podpisu nové osmileté smlouvy nastoupil útočník San Jose Tomáš Hertl. V duelu s Los Angeles byl se šesti pokusy nejpilnějším střelcem, ale na brankáře Calvina Petersena ani on nevyzrál. Sharks i proto prohráli 0:3.

NHL:

NY Rangers - NY Islanders 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky: 34. Kreider - 21. A. Lee, 58. Palmieri. Střely na branku: 30:28. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Sorokin, 2. Palmieri (oba NY Islanders), 3. Šesťorkin (NY Rangers).

Toronto - Carolina 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
Branky: 16. I. Michejev, 25. Marner, 48. O. Kaše - 45. Bear, 60. Trocheck. Střely na branku: 21:36. Diváci: 18 134. Hvězdy zápasu: 1. Källgren, 2. Michejev, 3. Marner (všichni Toronto).

Montreal - Dallas 3:4 v prodl. (0:1, 1:1, 2:1 - 0:1)
Branky: 30. Caufield, 49. Suzuki, 53. Schueneman - 56. a 65. J. Klingberg, 19. Faksa, 36. Jamie Benn. Střely na branku: 31:35. Diváci: 20 714. Hvězdy zápasu: 1. J. Klingberg (Dallas), 2. Caufield, 3. Suzuki (oba Montreal).

Philadelphia - Nashville 5:4 (1:0, 2:3, 2:1)
Branky: 8. Sanheim, 22. York, 24. J. van Riemsdyk, 56. K. Hayes, 59. Farabee - 21. Jeannot, 26. P. Myers, 37. Johansen, 42. F. Forsberg. Střely na branku: 33:34. Diváci: 18 405. Hvězdy zápasu: 1. Giroux, 2. Joel Farabee (oba Philadelphia), 3. Josi (Nashville).

St. Louis - Pittsburgh 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 37. Perron, 42. I. Barbašev - 15. Ruhwedel (R. Zohorna), 31. Matheson, rozhodující sam. nájezd Rust. Střely na branku: 25:45. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Jarry (Pittsburgh) 2. Husso (St. Louis), 3. Matheson (Pittsburgh).

Edmonton - Buffalo 6:1 (2:0, 2:0, 2:1)
Branky: 8. Yamamoto, 14. McDavid, 29. Draisaitl, 34. Nurse, 46. Devin Shore, 56. Barrie - 44. V. Olofsson. Střely na branku: 36:28. Diváci: 15 883. Hvězdy zápasu: 1. M. Smith, 2. Yamamoto, 3. Hyman (všichni Edmonton).

Vancouver - Detroit 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka: 29. P. Suter. Střely na branku: 43:35. Diváci: 18 893. Hvězdy zápasu: 1. Nedeljkovic (Detroit), 2. Demko (Vancouver), 3. Larkin (Detroit).

Los Angeles - San Jose 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky: 27. Kopitar, 37. Danault, 58. A. Kempe. Střely na branku: 27:29. Diváci: 13 137. Hvězdy zápasu: 1. C. Petersen, 2. Kopitar, 3. Durzi (Všichni Los Angeles).

Columbus - Washington 2:7 (0:2, 1:2, 1:3)
Branky: 27. O. Bjorkstrand (J. Voráček), 42. Laine - 5. a 13. Mantha, 22. Fehérváry, 31. Ovečkin, 45. McMichael, 48. Sheary, 50. Kuzněcov. Střely na branku: 41:33. Vítek Vaněček odchytal za Washington celý zápas, inkasoval dva góly z 41 střel a úspěšnost zásahů měl 95,1 procenta. Diváci: 15 911. Hvězdy zápasu: 1. Vaněček, 2. Mantha, 3. Ovečkin (všichni Washington).

Vegas - Florida 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)
Branky: 26. a 35. Dadonov, 18. Amadio, 54. N. Roy, 59. W. Karlsson - 9. Verhaeghe, 38. S. Bennett, 53. S. Reinhart. Střely na branku: 30:36. Diváci: 18 226. Hvězdy zápasu: 1. Dadonov, 2. N. Roy, 3. Thompson (všichni Vegas).