Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Dakar 2013

Kaberle mezi legendami. Český bek patří mezi nejlepší hráče v historii Toronta

Toronto – U příležitosti výročí jubilejní sté sezony Toronta Maple Leafs v NHL vyhlásil tento kanadský klub sto nejlepších hráčů své historie. Tým s javorovým listem na dresu sestavil 30člennou komisi a ve spolupráci s fanoušky zvolili elitní výběr, do kterého se dostal také obránce Tomáš Kaberle, který nedávno ukončil profesionální kariéru. Kladenský odchovanec obsadil 37. příčku pořadí a je ve hvězdné společnosti klubových legend, jako byli Turk Broda, Tim Horton, Frank Mahovlich, Dave Keon, Wendel Clark či Mats Sundin.

Tomáš Kaberle v dresu Toronta
zdroj: Reuters autor: Mike Cassese

Letošní sezona 2016–17 je jubilejní stou v historii severoamerické Národní hokejové ligy a také jednoho ze dvou nejslavnějších kanadských týmů. Zatímco Montreal Canadiens slavili kulaté jubileum založení klubu už v roce 2009, celek z Toronta ještě pod názvem Arenas vstoupil na hokejovou mapu světa v listopadu 1917 a právě sezona 1917–18 v nově utvořené soutěži NHL byla pro předchůdce Maple Leafs premiérovým ročníkem.

Představitelé současného Toronta se rozhodli v reakci na významné výročí sestavit žebříček stovky nejlepších hráčů reprezentujících historický odkaz tohoto věhlasného klubu, který se pyšní ziskem třinácti Stanley Cupů. Na výběru si dali Maple Leafs opravdu záležet. O složení rozhodovala 30členná komise a do hlasování byli přijati také fanoušci, kteří měli pomyslný 31. hlas.

Tomáš Kaberle v dresu Toronta
zdroj: Reuters autor: Fred Thornhill

Jedná se o opravdu skvostnou společnost. Mezi stovkou vybraných hráčů jsou legendy a zástupci všech dekád, kteří se významným způsobem zapsali do historie klubu. Z průkopníků nechybí Corb Denneny a Jack Adams, z meziválečné generace Ace Bailey a King Clancy, z období Original Six Tim Horton či Frank Mahovlich, z 60. a 70. let Dave Keon, Darryl Sittler nebo Börje Salming, z 80. a 90. let Wendel Clark a Doug Gilmour a z přelomu století Mats Sundin a také Tomáš Kaberle.

Z 204. pozice na draftu mezi legendy

Právě odchovanec kladenského hokeje a pokračovatel slavného jména obsadil v žebříčku 37. příčku. Toronto si Kaberleho vybralo v roce 1996 až v osmém kole draftu na pozici číslo 204, ale po raketovém startu v ročníku 1998–99 se pevně usadil v obranných řadách týmu. Legendární trenér Pat Quinn mu dopřál v prvním roce v NHL 57 zápasů a český bek už od té doby méně utkání v dresu s javorovým listem za sezonu neodehrál.

V průběhu torontské kariéry nastřádal ve dvanácti sezonách celkem 878 utkání, dalších 77 duelů přidal v play-off. V základní části vyprodukoval 520 bodů za 83 branek a 437 asistencí, přičemž vyjma premiérového ročníku neklesl jeho průměrný čas strávený na ledě pod 22 odehraných minut. V rekordní sezoně 2002–03 se Kaberlův icetime vyšplhal ve vyřazovacích bojích dokonce až na 30:04.

Mezi vybranou stovkou hráčů je celkem 25 obránců a pouze devět jich je v žebříčku nad Kaberlem. V počtu zápasů za Maple Leafs je Kaberle v historickém pořadí hráčů osmý. Jen Tim Horton a Börje Salming mají z obránců více startů.

Také v dalších sledovaných statistikách patří obránce s číslem 15 mezi nejlepší. V asistencích je na pátém místě (437), v bodech je těsně za elitní desítkou jedenáctý (520), v obou případech je na tom z obránců lépe jen Švéd Salming. S 83 brankami se mezi beky dělí o čtvrtou příčku společně s Bryanem McCabem. Kaberlova výjimečnost se odrazila také ve svěřené roli v týmu, při které zastával post asistenta kapitána.

Je nám líto, video expirovalo.
Tomáš Kaberle ukončil kariéru. "Už bylo načase," říká

Stanley Cup čekal v Bostonu

Za Kaberlovy kariéry v Ontariu se Torontu podařilo v play-off dojít maximálně do finále konference, a to v letech 1999 a 2002. V prvním případě bylo nad síly Maple Leafs Haškovo Buffalo, o čtyři roky později vystavila stopku Carolina. Po výlukové sezoně 2004–05 se Toronto už do vyřazovacích bojů nepodívalo (fanoušci si museli počkat až do roku 2013) a Kaberle se tak vytouženého Stanley Cupu dočkal až po výměně do Bostonu v roce 2011.

Ofenzivní obránce ceněný pro skvělou rozehrávku a svou platnost zejména při přesilových hrách se i přes největší úspěch v dresu jednoho z rivalů právem nesmazatelně zapsal do srdcí příznivců Toronta Maple Leafs.

Zdroj
ČT sport, nhl.com

Hlavní zprávy