Svět motorů

Jágr stylově oslavil narozeniny 1900. bodem v NHL

San Jose (USA) - Jaromír Jágr ozdobil své středeční 45. narozeniny 1900. bodem v NHL. Získal ho za asistenci, kterou podpořil výhru Floridy 6:5 v prodloužení na ledě San Jose. Jágr je po Waynu Gretzkém druhým hokejistou v historii soutěže, jenž dosáhl této zakulacené mety. Brankář Petr Mrázek inkasoval jen jednou z 28 střel a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu, přesto s Detroitem podlehl St. Louis 0:2. Prohru si připsal i druhý český gólman Michal Neuvirth. Rodák z Ústí nad Labem kryl dvacet z 22 střel Calgary, jež porazila doma Philadelphii 3:1.

Jaromír Jágr po svém 1900. bodu v NHL
zdroj: ČTK/AP

San Jose - Florida 5:6 v prodloužení

Jágr zaokrouhlil počet bodů v 53. minutě přihrávkou na gól Aleksanderu Barkovovi a na kontě má 759 branek a 1141 asistencí v 1684 zápasech.

"Nestaral jsem se o to," prohlásil Jágr k dosažení dalšího milníku. "Jsem hlavně rád, že jsou zpátky (Jonathan Huberdeau a Aleksander Barkov) a že můžeme hrát spolu. Je to s nimi zábava. Oba jsou výborní a život na ledě mi usnadňují," dodal Jágr.

Více než polovinu svých bodů si Jágr připsal v Pittsburghu (1079) a zbývající část rozdělil mezi sedm klubů: New York Rangers (319), Washington (201), Floridu (116), New Jersey (96), Philadelphii (54), Dallas (26) a Boston (9).

Po přihrávce českého útočníka vedli Panthers v 53. minutě 5:3, ale oslavy výhry pak hostům oddálil Joe Pavelski, který poslal zápas dvěma zásahy do prodloužení. To rozhodl Jonathan Huberdeau. V dresu domácích si jednu přihrávku připsal Tomáš Hertl.

"Když vedete čtyři minuty před koncem o dvě branky, měli byste to udržet. Máme pravděpodobně příliš mladý tým, který se nechává strhnout hrou. Musíme být zodpovědnější. Je skvělé, že jsme vyhráli, ale z toho konce se musíme poučit," řekl Jágr, který v této sezoně nasbíral 32 bodů za deset gólů a 22 asistencí.

Detroit - St. Louis 0:2

Mrázek dostal jediný gól už ve třetí minutě, když Ivan Barbašev vybruslil z rohu kluziště do levého kruhu a skóroval střelou zápěstím k bližší tyči. Výhru Blues pojistil při power play Jaden Schwartz a brankář Carter Hutton, který zneškodnil 25 střel, vychytal druhé čisté konto za sebou. V sestavě vítězů zůstal Dmitrij Jaškin mezi náhradníky.

Detroit prohrál popáté v řadě a na posledním místě ve Východní konferenci ztrácí už devět bodů na play-off. Stále reálněji hrozí, že budou Red Wings ve vyřazovací části poprvé od roku 1990 chybět.

"Je frustrující, že jsme nevyhráli, protože jsme odvedli dobrý výkon. Pokud bychom vstřelili gól, byl by to úplně jiný zápas," uvedl Mrázek. "Hrajeme vyrovnané zápasy, jen je nejsme schopni obrátit k vítězství. Srážejí nás také zbytečné ztráty puku ve chvílích, kdy nejsme pod tlakem," doplnil kouč Detroitu Jeff Blashill.

Calgary - Philadelphia 3:1

Philadelphia byla dvě třetiny aktivnějším týmem a už ve druhé minutě se ujala vedení trefou Nicka Cousinse. Jenže Calgary zásluhou hezké kombinace Mikaela Backlunda a Matthew Tkachuka brzy vyrovnalo a v polovině utkání otočil vývoj skóre střelou od modré čáry T. J. Brodie. Zbývající gól padl až při power play z hole Marka Giordana, který střelou přes celé kluziště pečetil výhru domácích.

Hráči Philadelphie litovali, že za stavu 1:1 nevyužili dvě minuty dlouhou přesilovku pět na tři. "To byla jedna z klíčových situací v zápase, kdy jsme mohli utkání naklonit na svou stranu. Dnes jsme celkově nevyhrávali dost osobních soubojů," prohlásil kouč Flyers Dave Hakstol.

Před vítězným gólem sebral Brian Elliott lapačkou šanci Jakubu Voráčkovi. Zanedlouho Neuvirth, stejně jako Mrázek, třetí hvězda utkání, neviděl přes clonící hráče gólovou střelu Brodieho.

Columbus - Toronto 5:2

Hokejisté Columbusu porazili na svém ledě Toronto 5:2. Domácí hráči už v polovině utkání vedli 4:0. Zápas zdramatizoval dvěma góly Nazem Kadri, před jehož první trefou nedokázal odpálit puk do bezpečí Lukáš Sedlák. Poslední branku vstřelil Columbus při soupeřově power play.

Výsledky NHL

Columbus - Toronto 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)

Branky: 5. Anderson, 12. Jenner, 22. Bjorkstrand, 30. Foligno, 58. Calvert - 38. a 47. Kadri. Střely na branku: 35:33. Diváci: 14 548. Hvězdy zápasu: 1. Jenner, 2. Werenski, 3. Korpisalo (všichni Columbus).

Detroit - St. Louis 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)

Branky: 3. Barbašev, 60. Schwartz. Střely na branku: 25:29. Petr Mrázek odchytal za Detroit 58:27 minuty, inkasoval jeden gól z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 96,43 procenta. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Hutton, 2. Barbašev (oba St. Louis), 3. Mrázek (Detroit).

Calgary - Philadelphia 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Branky: 5. Tkachuk, 33. Brodie, 60. Giordano - 2. Cousins. Střely na branku: 23:34. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii 58:58 minuty, inkasoval dvě branky z 22 střel a úspěšnost zásahů měl 90,91 procenta. Diváci: 18 815. Hvězdy zápasu: 1. Elliott, 2. Tkachuk (oba Calgary), 3. Neuvirth (Philadelphia).

San Jose - Florida 5:6 v prodl. (2:3, 1:0, 2:2 - 0:1)

Branky: 57. a 60. Pavelski (na druhou Hertl), 5. Burns, 16. Ward, 27. Vlasic - 6. a 43. Bjugstad, 8. a 53. Barkov (na druhou Jágr), 5. Jokinen, 62. Huberdeau. Střely na branku: 36:22. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski (San Jose), 2. Barkov, 3. Bjugstad (oba Florida).