Cyklotoulky

Jágr nahrál a osamostatnil se na druhém místě historického bodování NHL

New York - Florida sice padla s Bostonem 1:3, český veterán však mohl alespoň částečně slavit. Na jediný gól Panterů totiž nahrál a s 1888 body odskočil na druhém místě historického bodování NHL Marku Messierovi, kterého díky třem asistencím dorovnal o dva dny dříve.

Jaromír Jágr v dresu Floridy
zdroj: Reuters autor: Robert Mayer

Jágr se v duelu s Bostonem zapsal do statistik trochu kuriózním způsobem. V 54. minutě clonil před brankou, když se puk po střele obránce Michaela Mathesona otřel o jeho kalhoty, trefil brankáře Tuukku Raska do masky a Aleksander Barkov pohotovou dorážkou snížil na 1:2.

Rozhodčí ještě potvrdili Jágrovu teč pomocí opakovaného záznamu a následně bylo utkání na několik minut přerušeno. Jágr se dočkal bouřlivého aplausu ve stoje a vzápětí při krátkém ceremoniálu na ledě obdržel na památku zlatou hokejku. "Přál bych si vstřelit nějaký hezký gól nebo pěkně přihrát, ale trefilo mi to zadek," komentoval s úsměvem svůj historický zápis.

Jágr: Historie se neptá jak, ale kolik

Více bodů v NHL už má pouze Wayne Gretzky (2857), na něhož kladenský odchovanec ztrácí nedostižných 969 bodů. "Hraješ tu hru dobře," vzkázala Jágrovi kanadská legenda v krátké zdravici na videu.

"Od roku 1926 si 5592 hráčů ze 37 zemí světa zahrálo v NHL. Když jsi přišel do Pittsburghu, všechny jsi ohromil svojí silou, zaujetím a dovednostmi. Později v kariéře jsi všem ukázal svoji vášeň a oddanost této hře. Je mi ctí být tebou překonaný a zároveň věřím, že spolu dokážeme inspirovat další generace hráčů k podobným úspěchům," gratuloval Jágrovi i sám Mark Messier.

Radost však Jágrovi kazila porážka. Panteři totiž ve zbylých šesti minutách už vyrovnat nedokázali a vítězství Bruins pečetil 83 sekund před závěrečnou sirénou trefou do prázdné branky při power play David Backes.

"Samozřejmě to všechno není tak, jak bych si představoval. Doufal jsem, že vyhrajeme. Nejlepší věc, co teď můžeme udělat, je hodit to za hlavu a soustředit se na další zápasy. Nehráli jsme dnes moc dobře," litovala slavná osmašedesátka.

Kouč Tom Rowe dal Jágra po zápase všem za příklad. "Je zklamaný. Dostal se na druhé místo v produktivitě v dějinách, ale nejspíš je mu to teď úplně jedno. Dva body pro tým by pro něho byly daleko cennější. A mladí hráči by si z toho měli vzít ponaučení," prohlásil Rowe. "A měli by se podívat, jak dnes na ledě makal. Tvořil hru, tlačil se před branku a hrál jednoduchý hokej. Z toho si celý tým musí vzít příklad."

"Prohráli jsme důležitý zápas," smutnil střelec jediného gólu Barkov. "Není to nejlepší pocit. Ale za dvacet let si nikdo nebude pamatovat, s kým jsme hráli a jestli jsme prohráli nebo vyhráli. Budete si pamatovat, že jste byli součástí něčeho jedinečného. Vím, že chtěl dát nějaký pěkný gól, ale... Jags, máš smůlu," usmál se Barkov.

Podobně mluvil i brankář soupeře Rask. "Je mi ctí být s ním zapsaný v historických análech. Je to skvělé," povídal finský gólman, s nímž Jágr sdílel kabinu Bostonu v roce 2013. "Hrál za nás, takže je hezké být u toho. Na druhou stranu bych byl radši, kdyby se mu to povedlo proti někomu jinému," doplnil trenér Bostonu Claude Julien.

Další posun může bývalý hráč Pittsburghu, Washingtonu, New York Rangers, Philadelphie, Dallasu, Bostonu a New Jersey brzy zaznamenat v pořadí nahrávačů. Kladenský odchovanec je šestý a na pátého Paula Coffeyho, bývalého spoluhráče z Pittsburghu, ztrácí dvě asistence. V pořadí střelců je aktuálně nejstarší hráč soutěže třetí a na Gordieho Howea, který zemřel v červnu ve věku 88 let, má manko 46 gólů.

Historické statistiky NHL:

Kanadské bodování: 1. Wayne Gretzky 1487 zápasů/2857 bodů (894 branek + 1963 asistencí), 2. Jaromír Jágr 1663/1888 (755+1133), 3. Mark Messier 1756/1887 (694+1193), 4. Gordie Howe 1767/1850 (801+1049), 5. Ron Francis 1731/1798 (549+1249)

Střelci: 1. Wayne Gretzky 894 branek, 2. Gordie Howe 801, 3. Jaromír Jágr 755, 4. Brett Hull 741, 5. Marcel Dionne 731

Nahrávači: 1. Wayne Gretzky 1963 asistencí, 2. Ron Francis 1249, 3. Mark Messier 1193, 4. Ray Bourque 1169, 5. Paul Coffey 1135, 6. Jaromír Jágr 1133

Nejvíce zápasů: 1. Gordie Howe 1767, 2. Mark Messier 1756, 3. Ron Francis 1731, 4. Jaromír Jágr 1663, 5. Mark Recchi 1652

Polák pomohl Torontu, Plekanec nezachránil Montreal

Ve čtvrtečních zápasech se podíleli na gólech ještě dva čeští hokejisté. Obránce Roman Polák si připsal třetí asistenci v sezoně a pomohl Torontu k vysokému vítězství 6:0 na ledě Colorada, útočník Tomáš Plekanec asistoval u jednoho gólu Montrealu, který ale prohrál s Minnesotou 2:4.

Polák se zapsal do statistik v 19. minutě, kdy jeho střelu od modré čáry tečoval Nazem Kadri a Maple Leafs vedli už 3:0. Do poloviny zápasu přidali hosté ještě další dva góly, sedm minut před koncem pak Kadri v přesilové hře uzavřel skóre večera svou druhou trefou v utkání.

Brankář Frederik Andersen zlikvidoval všech 38 střel hráčů Avalanche, nejhoršího týmu celé ligy, a vychytal pro sebe i pro Toronto první čisté konto v sezoně. Jeho protějšek Semjon Varlamov, který si před dvěma týdny ve vzájemném duelu v Torontu připsal 51 zákroků a vítězství 3:1, tentokrát inkasoval pětkrát z osmnácti střel a během druhé třetiny vystřídal. Jeho tým prohrál popáté za sebou a poosmé v řadě před vlastními fanoušky v Denveru.

Montreal dvakrát ve druhé třetině nad Minnesotou vedl. Podruhé získali Canadiens náskok na 2:1, když Plekanec ve 31. minutě zavezl puk do útočného pásma a střelu Briana Flynna doklepl do sítě Artturi Lehkonen.

Jenže ve 36. minutě vyrovnal obránce Jared Spurgeon a ve 44. minutě otočil skóre po úniku ve vlastním oslabení Eric Staal. Deváté vítězství Wild v řadě pak pojistil v poslední minutě gólem do prázdné branky Jason Zucker.

Minnesota tak vyrovnala klubový rekord, devětkrát za sebou vyhrála už v průběhu března 2007. O desátý triumf budou hráči Wild bojovat hned v pátek v Madison Square Garden proti New Yorku Rangers. "Už jsem pár vítězných sérií zažil, ale nikdy ne deset v řadě. Bylo by to super. Dáme do toho všechno a pak si užijeme pár dnů volna," těšil se Staal.

"Minnesota je dobrá v tom, že při hře pět na pět dokáže ucpat prostor na ledě. Umí hru zpomalit, soupeř se pak jen velmi těžko dostává do šancí. Jsou velmi dobře organizovaní, nevyhráli tolik zápasů náhodou," ocenil výkon soupeře útočník Monteralu Brendan Gallagher.

Na jedenáct zápasů protáhli vítěznou šňůru hokejisté Columbusu, kteří rozstříleli 7:1 Pittsburgh. Penguins utrpěli debakl jen dva dny poté, co podobným rozdílem 7:2 porazili New York Rangers.

Ani proti Blue Jackets nezačali špatně a už od třetí minuty vedli 1:0 díky trefě nejlepšího střelce ligy Sidneyho Crosbyho, který tak vylepšil svou bilanci na 23 branek. Jenže ještě v první třetině vyrovnal v přesilové hře Cam Atkinson a pak začal úřadovat Scott Hartnell, který zaznamenal devátý hattrick v kariéře.

Nekonečnou rivalitu potvrdili hokejisté New Jersey a Philadelphie, v jejichž premiérovém souboji v sezoně rozdali rozhodčí 82 trestných minut. Čtrnáct z nich si odnesl český obránce Radko Gudas, který se zapojil do dvou šarvátek.

Z vítězství 4:0 se nakonec radovali Devils, kteří tak přerušili sérii sedmi porážek. Brankář Cory Schneider díky 16 zákrokům vychytal premiérovou nulu v sezoně.

Výsledky NHL:

Buffalo - Carolina 1:3 (0:2, 0:0, 1:1) Branky: 46. Larsson - 2. Skinner, 18. Faulk, 60. Aho. Střely na branku: 23:34. Diváci: 18 863. Hvězdy zápasu: 1. Skinner, 2. Faulk (oba Carolina), 3. Reinhart (Buffalo).

New Jersey - Philadelphia 4:0 (2:0, 1:0, 1:0) Branky: 8. Parenteau, 14. Wood, 34. Henrique, 59. Palmieri. Střely na branku: 22:16. Diváci: 16 514. Hvězdy zápasu: 1. Schneider, 2. Parenteau, 3. Henrique (všichni New Jersey).

Columbus - Pittsburgh 7:1 (1:1, 2:0, 4:0) Branky: 33., 43. a 47. Hartnell, 14. Atkinson, 31. W. Karlsson, 44. Saad, 44. Jenner - 3. Crosby. Střely na branku: 28:26. Diváci: 19 115. Hvězdy zápasu: 1. Hartnell, 2. Saad, 3. Savard (všichni Columbus).

Montreal - Minnesota 2:4 (0:0, 2:2, 0:2) Branky: 23. Pacioretty, 31. Lehkonen (Plekanec) - 28. Schroeder, 36. Spurgeon, 44. E. Staal, 60. Zucker. Střely na branku: 34:27. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Grandlund, 2. E. Staal (oba Minnesota), 3. Petry (Montreal).

Tampa Bay - St. Louis 5:2 (0:2, 2:0, 3:0) Branky: 59. a 60. Drouin, 30. Boyle, 38. Bournival, 46. Killorn - 15. Perron, 15. Megan. Střely na branku: 32:23. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Killorn, 2. Boyle, 3. Drouin (všichni Tampa).

Florida - Boston 1:3 (0:0, 0:2, 1:1) Branky: 54. Barkov (Jágr) - 23. Vatrano, 26. Bergeron, 59. Backes. Střely na branku: 30:33. Diváci: 14 462. Hvězdy zápasu: 1. Krug (Boston), 2. Jágr (Florida), 3. Rask (Boston).

Nashville - Los Angeles 0:4 (0:1, 0:0, 0:3) Branky: 7. Shore, 45. Dowd, 45. Carter, 52. Setoguchi. Střely na branku: 28:25. Diváci: 17 156. Hvězdy zápasu: 1. Budaj, 2. Carter (oba Los Angeles), 3. Fiala (Nashville).

Colorado - Toronto 0:6 (0:3, 0:2, 0:1) Branky: 19. a 54. Kadri (na první Polák), 8. Matthews, 12. Brown, 27. Van Riemsdyk, 29. Gauthier. Střely na branku: 38:31. Diváci: 15 502. Hvězdy zápasu: 1. Andersen, 2. Kadri, 3. Van Riemsdyk (všichni Toronto).

Ottawa - Anaheim 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0) Branky: 22. Dzingel, 65. Hoffman - 40. Silfverberg. Střely na branku: 18:25. Diváci: 17 125. Hvězdy zápasu: 1. Hoffman, 2. Dzingel, 3. Condon (všichni Ottawa).

Vancouver - Winnipeg 1:4 (1:0, 0:1, 0:3) Branky: 4. M. Grandlund - 42. a 53. Ehlers, 40. Laine, 56. Little. Střely na branku: 23:25. Diváci: 18 865. Hvězdy zápasu: 1. Ehlers, 2. Laine, 3. Enström (všichni Winnipeg).