Buly - debata expertů

Hronek, Nečas a Palát pomohli gólem k výhrám, Ovečkin vstřelil 750. branku

Český souboj mezi Ondřejem Palátem s Janem Ruttou z Tampy Bay a Davidem Pastrňákem s Tomášem Noskem z Bostonu vyšel lépe obhájcům Stanley Cupu z Floridy. Lightning uspěli na ledě Bruins 3:2 v prodloužení a jednou se za vítěze trefil i Palát. Gólově se prosadili také Filip Hronek z Detroitu, který se rovněž radoval v prodloužení proti New Yorku Islanders 4:3, a také Martin Nečas, jehož Carolina přehrála Buffalo 6:2. Nejlepší aktivní střelec Alexander Ovečkin z Washingtonu rozšířil svou sbírku už na 750 branek jako čtvrtý hráč v historii NHL.

Alexandr Ovečkin z Washingtonu slaví další gól v NHL
zdroj: Reuters autor: Geoff Burke

Utkání Detroitu s Islanders začalo zostra. Ostrovany poslal ve třetí minutě do vedení Cal Clutterbuck, již o pět minut později však díky brankám Hronka a Sama Gagnera vedli domácí Red Wings. Hronek po vyhraném vhazování vystřelil zápěstím a prudkou ranou do pravého horního rohu překonal brankáře Ilju Sorokina.

Rozhodující moment utkání přišel ve čtvrté minutě nastaveného času, kdy se po kombinaci Filipa Zadiny a Piuse Sutera dostal k puku Moritz Seider, jenž z levého kruhu vystřelil Detroitu pátou výhru v řadě. "Věděl jsem, že když minu, tak půjdou do přečíslení," vysvětloval nejproduktivnější bek Red Wings. "Jako tým jsme díky vítězné sérii získali spoustu sebevědomí," dodal Seider a pochvaloval si nejdelší vítěznou sérii Detroitu od března 2019.

Naopak Islanders prodloužili své trápení a prohráli již podesáté za sebou. Newyorskému celku nestačily k vítězství ani dvě využité přesilovky. "Je to zklamání. Dnes jsme odehráli dobrý zápas, ale na výhru to opět nestačilo. Hráli jsme dobře odzadu, vytvářeli jsme si šance a pomohli jsme si v přesilových hrách, i přesto máme z dnešního zápasu jen bod," hodnotil utkání trenér Islanders Barry Trotz.

Pastrňák se v prodloužení neprosadil a Boston pykal

Tampa po Palátově brance z 24. minuty vedla 2:0, náskok ale ztratila a definitivně rozhodla až v prodloužení zásluhou Stevena Stamkose. Palát svůj šestý gól v sezoně vstřelil i s velkým přispěním útočníka Bostonu Noska, od jehož brusle se střílená nahrávka českého reprezentanta odrazila za záda přesouvajícího se Jeremyho Swaymana.

Za necelých 20 minut na ledě nepomohl Bostonu ani Pastrňák. Havířovský rodák se do své největší šance dostal v prodloužení, jenže samostatný únik neproměnil a poté pouze sledoval, jak Stamkos z protiútoku rozhodl o bodu navíc pro Tampu Bay.

Tampa vyhrála podruhé za sebou a v Atlantické divizi drží třetí místo, Bruins jsou pátí. Asistent trenéra Bostonu Joe Sacco i přes další ztrátu v boji o příčky zaručující postup do play-off hledal na výkonu pozitiva. "Dokázali jsme smazat dvoubrankovou ztrátu, to se proti týmu, jako je Tampa, cení. Nevyhráli jsme, ale odehráli jsme solidní zápas a máme na čem stavět," řekl.

Buffalo se dál trápí, Ovečkin ztrácí na Jágra už jen 16 gólů

Carolina porazila Buffalo 6:2 a naplno bodovala po třech prohrách za sebou. Pod výhru Hurricanes se krásnou brankou podepsal také Nečas. Rodák z Nového Města na Moravě zavezl kotouč do útočného pásma, v rychlosti obkroužil branku a se štěstím stihl překonat Malcolma Subbana. Brankář Buffala dokázal výborným zásahem hokejkou puk vyrazit, bohužel pro Sabres však zákrok přišel až poté, co kotouč překročil brankovou čáru.

Buffalo prohrálo počtvrté za sebou a z posledních tří zápasů má nelichotivé skóre 10:20. Prohře s Carolinou předcházely dvě porážky 4:7. Z výhry se v sobotním programu radovali útočníci Filip Chytil a Dominik Simon. Chytil proti Chicagu odehrál 13 a půl minuty a pomohl New Yorku Rangers k výhře 3:2. Simon na ledě Vancouveru nastoupil na deset minut a radoval se z vítězství Pittsburghu 4:1.

Zbylým českým hokejistům se nedařilo. Jakub Voráček, druhý nejproduktivnější Čech v soutěži, se na ledě Washingtonu neprosadil a jeho Columbus prohrál 1:3. Na výhře Capitals se vítězným gólem podílel Alexander Ovečkin, který si připsal 750. zásah v NHL, což se mu povedlo jako čtvrtému hráči v soutěži. Lepší v historické tabulce jsou už jen Jaromír Jágr (766), Gordie Howe (801) a Wayne Gretzky (894).

Bodově naprázdno vyšlo v souboji s Minnesotou torontské duo David Kämpf a Ondřej Kaše. Bývalí hokejisté Chomutova spolu nastoupili ve třetí formaci Maple Leafs, prohru 3:4 po samostatných nájezdech ale neodvrátili.

Výsledky NHL:

Nashville - Montreal 4:3 v prodl. (1:0, 1:2, 1:1 - 1:0)
Branky: 5. Tolvanen, 38. Jeannot, 51. Kunin, 65. F. Forsberg - 25. Suzuki, 31. Dvorak, 44. Kulak. Střely na branku: 44:23. Diváci: 17 159. Hvězdy zápasu: 1. F. Forsberg, 2. Kunin, 3. Ekholm (všichni Nashville).

Minnesota - Toronto 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 2:3, 0:0 - 0:0)
Branky: 20. Greenway, 26. Zuccarello, 29. M. Foligno, rozhodující sam. nájezd Kaprizov - 33. a 38. Spezza, 40. Matthews. Střely na branku: 40:42. Diváci: 18 568. Hvězdy zápasu: 1. Kaprizov (Minnesota), 2. Spezza (Toronto), 3. Eriksson Ek (Minnesota).

Boston - Tampa Bay 2:3 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 37. Coyle, 45. Lazar - 15. Raddysh, 24. Palát, 62. Stamkos. Střely na branku: 39:25. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos, 2. Vasilevskij (oba Tampa), 3. Charlie Coyle (Boston).

Carolina - Buffalo 6:2 (2:1, 3:1, 1:0)
Branky: 3. a 42. T. Teräväinen, 14. Nečas, 24. Cole, 25. Trocheck, 32. Niederreiter - 20. Jokiharju, 40. Girgensons. 29:34. Diváci: 18 680. Hvězdy zápasu: 1. T. Teräväinen, 2. Aho, 3. Raanta (všichni Carolina).

Detroit - NY Islanders 4:3 v prodl. (2:1, 1:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 6. Hronek, 8. Gagner, 34. Givani Smith, 64. Seider (Zadina) - 31. a 53. Wahlstrom, 3. Clutterbuck. Střely na branku: 30:23. Diváci: 19 152. Hvězdy zápasu: 1. Wahlstrom (NY Islanders), 2. Givani Smith, 3. Seider (oba Detroit).

Florida - St. Louis 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 8. a 58. Mamin, 38. a rozh. nájezd Reinhart - 6. Brown, 27. Walman, 45. Saad. Střely na branku: 51:25. Diváci: 13 446. Hvězdy zápasu: 1. Reinhart (Florida), 2. Husso (St. Louis), 3. Mamin (Florida).

NY Rangers - Chicago 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)
Branky: 25. R. Strome, 38. A. Fox, 55. Panarin - 20. P. Kane, 59. DeBrincat. Střely na branku: 31:27. Diváci: 17 046. Hvězdy zápasu: 1. Panarin, 2. Georgijev, 3. R. Strome (všichni NY Rangers).

Washington - Columbus 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky: 5. Protas, 24. Ovečkin, 59. Hathaway - 47. E. Robinson. Střely na branku: 32:18. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Protas (oba Washington), 3. E. Robinson (Columbus).

Ottawa - Colorado 6:5 v prodl. (2:2, 3:1, 0:2 - 1:0)
Branky: 6. a 61. B. Tkachuk, 22. a 28. Stützle, 6. Watson, 23. Norris - 2. Helm, 9. Landeskog, 30. Newhook, 42. Jost, 59. D. Toews. Střely na branku: 34:31. Diváci: 14 237. Hvězdy zápasu: 1. B. Tkachuk, 2. Stützle (oba Ottawa), 3. D. Toews (Colorado).

Vancouver - Pittsburgh 1:4 (0:0, 1:3, 0:1)
Branky: 27. Podkolzin - 23., 38. a 39. Guentzel, 52. Crosby. Střely na branku: 23:44. Diváci: 18 442. Hvězdy zápasu: 1. Guentzel, 2. Crosby, 3. Letang (všichni Pittsburgh).